Eπιλογή λέβητα ξύλου ελεγχόμενης καύσης

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66850 από Gtakis
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!!!Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία!!!
Καταρχήν με λένε Τάκη και μένω στην Ορεινή Κορινθία στα 860μ υψόμετρο οπότε αμέσως αμέσως καταλαβαίνεται

ότι οι ανάγκες θέρμανσης εδώ πάνω είναι αυξημένες...οι χώροι ( 2 στο αριθμό) που θέλω να ζεστάνω είναι

120τμ το σπίτι των γονιών μου και 75τμ το δικό μου (και για την ακρίβεια τα 120τμ είναι το ισόγειο και

πάνω το δικό μου που είναι σοφίτα μεν αλλά ουσιαστικά με την διαρρύθμιση που έχω κάνει είναι ένα αυτόνομο

σπίτι πλέον...) και μέχρι τώρα ζεσταίνονταν με καυστήρα πετρελαίου ο 1ος και τζάκι απλό,και ενεργειακή

κασέτα handmade από εμένα και τον γαμπρό μου ο 2ος,τώρα λοιπόν πήραμε την απόφαση επειδή πετρέλαιο δεν

μπορούμε να βάλουμε σε καμία περίπτωση και επειδή τα ξύλα τα έχουμε free εδώ στην περιοχή (έχω ήδη 14

τόνους έλατα,δρύς και καρυδιές αποθηκευμένα) να βάλουμε έναν καυστήρα ξύλου και να ζεσταίνουμε τα 2

σπίτια με τα μισά ουσιαστικά ξύλα που καίγαμε στα τζάκια μας (75-80 κιλά οι δικοί μου 30-35 εγώ....) το

θέμα είναι ότι δεν θέλουμε να διαθέσουμε πάνω από 1000-1500 ευρώ για το λέβητα και έχω μπερδευτεί με

τόσους που κυκλοφορούν στην αγορά οπότε θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας,καταρχήν με πόσες θερμίδες

νομίζετε ότι θα ζεσταθούν οι 2 χώροι?ενδεικτικά να αναφέρω ότι τα 120τμ είναι με απλά κουφώματα

αλουμινίου και έχουν αρκετές απώλειες ενώ ο 2ος χώρος έχει συνθετικά κουφώματα με διπλά τζάμια και

θερμοδιακοπή οπότε είναι αστακός... έχω καταλήξει σε κάποιους λέβητες αλλά ο μόνος που έχω δεί σε

λειτουργία είναι ο Westcal Nova 75kw που είναι γερμανικής τεχνολογίας και κατασκευάζεται στην

Τουρκία,αυτός που τον έχει ζεσταίνει 200τμ με 30κιλά ξύλα την ημέρα και είναι πολύ ευχαριστημένος,εγώ

νομίζω ότι και με τον 55kw θα είμαι καλυμμένος αλλά διάβασα και εδώ μέσα ότι πολλοί έχετε επιλέξει τον

Burnit Active που είναι επίσης οικονομικός...ακόμα έχω δεί και τον Saturn που βγαίνει στα λεφτά μου

αλλά και τον Prius της Mavil οπότε με τόσες επιλογές καταλαβαίνετε την σύγχυση στο μυαλό μου.....

Αν βάλω κάποιον απο τους παραπάνω θα μπορέσω να έχω αυτονομία στα 2 σπίτια με την βοήθεια ενός επιπλέον

κυκλοφορητή από τον ήδη υπάρχοντα?Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!!!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gtakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66878 από LEONAS
Γεια σου και σε εσενα φιλε.
Με αυτα τα χρηματα που θελεις να διαθεσεις δεν θα κανεις
τιποτα απο αυτα που λες οτι θελεις να κανεις.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66897 από Gdevil
α) 35 κιλά ξύλο για 75 τετραγωνικά δεν είναι και άσχημα. Και θές να κάψεις τα μισά?
β) 80 κιλά ξύλο σε απλό τζάκι δίνουν συνολική ζέστη ίση με μηδέν (αν όχι αρνητική). Αρα μένει να μας πείς πόσο πετρέλαιο έκαιγαν οι δικοί σου για τα 120 τμ.
γ) Τα μονωμένα κουφόματα καλά είναι αλλά οι κύριες απώλεις είναι από την οροφή. Εσύ έχεις απώλεις από την οροφή σου. Οι δικοί σου έχουν για ταβάνι το δικό σου ζεστό πάτωμα

Με τα παραπάνω αυτό που θέλω να πώ είναι το εξής.
Να κάψετε 55 κιλά ξύλα και να ζεστάνετε 195 τετραγωνικά σε μονοκατοικία δε νομίζω να γίνεται χωρίς παρα πολύ καλή μόνωση.
Να ζεσταθείτε με 110 κιλά ξύλα νομίζω πως γίνεται. (βέβαια χρειάζεται να απαντήσεις στο β). Εκεί είναι η απάντηση στην ερώτησή σου "καταρχήν με πόσες θερμίδες νομίζετε ότι θα ζεσταθούν οι 2 χώροι"

Πάντως ο φίλος σου που ζεσταίνει 200 τμ σπίτι με 30 κιλά ξύλα είτε έχει χαλασμένη ζυγαριά, είτε τα ξύλα του έχουν ... ουράνιο... είτε έχει σπίτι τέρας μόνωσης. Πάντως σίγουρα δέν είναι θέμα των kw του λέβητά του. Τα 30 κιλά ξύλα καίγονται και σε λέβητα 10 kw.
(30 κιλά ξύλα επί 4,2 kw θερμογόνος δύναμη ξύλου επί 90% μεγάλος συντελεστής = 113 κιλοβατώρες.
14 ώρες λειτουργία λέβητα 10 kw απόδοσης 80% = 112 κιλοβατώρες)

Ας δούμε πρώτα λοιπόν τι ανάγκες έχεις σε ζέστη, αυτό θα μας πεί πόσο kw λέβητα θες (αφού μας πείς πόσες φορές θα τον γεμίζεις) και μετά πάμε σε μάρκες.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66898 από valsam
Λεβητα φιλε με αυτα τα λεφτα θα βρεις να σε καλυψει αλλα υπολογισε κα αλλα 1000-1500 τουλαχιστον για δοχειο αδρανειας και περαστικα και υλικα ,δηλ κοντα στα 3000 ευρω,πιο φθηνα για καλα δεν την βλεπω την δουλεια να γινετε και τα 30 κιλα για 200 τ.μ ξεχνα το,30 κιλα καιω εγω για 130-140 τ.μ αρκετα καλα μονωμενο σπιτι με τις δυο πλευρες να ζεσταινονται απο τους διπλα ,καλυτερα υπολογισε καμια 50-60ρια κιλα να εισαι μεσα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66907 από Gtakis
Καταρχήν Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!!!τώρα,δεν είπα ότι με 30 κιλά ξύλα θα είμαι οκ ρε παιδιά,ας

κάψω και 50 και 60 ή και 70 ακόμα στις κρύες ημέρες αλλά σίγουρα δεν νομίζω να κάψω 110+ όπως καίμε τώρα με

τα δύο τζάκια....οι δικοί μου έκαιγαν περίπου 4 τόνους την σαιζόν όταν ακόμα το πετρέλαιο ήταν φθηνό και

ήταν ο κυρίως τρόπος θέρμανσης,μιλάμε τώρα όμως για σαιζόν από Οκτώμβριο μέχρι σχεδόν και

Απρίλιο....απώλειες από την σκεπή δεν έχω σχεδόν καθόλου γιατί την έφτιαξα μόνος και πιστέψτε με έχω κάνει

πολύ καλή επιλογή υλικών αλλά και μονωτικών γενικότερα,συγκεκριμένα έχω τσιμεντοκεράμιδα σουηδικά

Benders,από κάτω Fibran 5 εκ και μεμβράνη 3 χλσ και η ξυλοκατασκευή είναι με σανίδα ελάτης 2 εκ,επίσης στα 3

μέτρα έχω κάνει άλλο ταβάνι με σανίδα 2 εκ πάλι που και αυτό ακόμη βοηθάει στο να μην έχω καθόλου απώλειες ή

αν έχω να είναι λιγοστές...η τοιχοποιία είναι με τσιμεντόλιθο + σοβά + 5 πόντους Alfablok εσωτερικά και

τέλος τα Γερμανικά κουφώματα Kommerling με διπλά τζάμια και αέριο που σφραγίζουν κυριολεκτικά το χώρο νομίζω

πως συνθέτουν ένα πολύ καλά μονωμένο χώρο....το 35 ξύλα που καίω τώρα αρκούν στην κασέτα να ζεστάνει επαρκώς

τον χώρο μου (έχω μοτέρ αναρόφησης θερμού αέρα με παροχές σε όλα τα δωμάτια) αλλά έχω βαρεθεί την σαβούρα

μέσα στο σπίτι,την κάπνα που και που όταν ταίζω το τζάκι(όσο καλό και να είναι ένα τσάφ θα στο κάνει αραιά

και πού) και γενικότερα αυτή την διαδικασία μέσα στο σπίτι,από την άλλη οι δικοί μου δεν ανάβουν καθόλου

τώρα τον καυστήρα πετρελαίου και προσπαθούν να την παλέψουν με ένα απλό τζάκι που δεν το χορταίνουν

ξύλα,θέλουν 2-3 καρότσια την ημέρα και άλλο 1 καρότσι εγώ....πάμε στα 4 και οι δικοί μου τουρτουρίζουν,ε

λοιπόν αν καταφέρουμε και ζεσταθούμε όλοι με 3 καρότσια πχ ή έστω και με τα ίδια δεν θα είναι καλύτερα,και

από το να κάνουμε τους θερμαστές στα δύο σπίτια,κάθε 3 ώρες εγώ και κάθε ώρα ο πατέρας μου,δεν είναι

καλύτερα να κάνουμε 4-5 γεμίσματα την ημέρα και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο????ο φίλος μου μου είπε ότι

καίει ένα καρότσι ξύλα την ημέρα και εγώ έτσι μπακαλίστικα έγραψα 30,μπορεί να είναι παραπάνω δεν

ξέρω,έτσι στα πρόχειρα είπα ένα νούμερο,μπορεί αυτός να τιγκάρει το καρότσι και να βάζει 40-50 κιλά

ξύλα....πάντως δουλειά ο λέβητας του κάνει,προχθές που ήμουν σπίτι του είχε μέσα 24,5 βαθμούς και όταν

πήγαμε να δούμε το λέβητα σιγόκαιγε......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66930 από Gtakis
Σήμερα πάω να δώ έναν λέβητα που δεν είδα να πολυδιαφημίζεται στο internet αλλά είναι αυστριακός και πιστεύω ότι θα είναι καλής ποιότητας,τέσπα θα ανέβω Αθήνα με το γαμπρό μου που συνεργάζεται με ένα μαγαζί που κάνει χονδρεμπόριο σε ενεργειακά τζάκια κλπ και έχει και λέβητες της edilcamin και της CHT,πιο συγκεκριμένα θα δω τον ultima και τον logica,ορίστε και ένα λινκ για να πάρετε μια ιδέα...
www.kosmaswood.gr/HTML/Items.aspx
Τι γνώμη-εμπειρία έχετε για αυτόν??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ