Επιλογή ξυλολέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65251 από Efthimis
Απαντήθηκε από Efthimis στο θέμα Επιλογή ξυλολέβητα

valsam έγραψε: Αφου φιλε πας στο ξυλο και στο χαμαλικη εγω θα σουπροτεινα να βαλεις ενα burnit wbs active 40kw στα 1200-1300 ευρω και μαζι με δοχειο αδρανειας 1000 λιτρα και ολα τα παρελκομενα και μαστορικα δεν θα πιασεις τα 3 χιλιαρικα,εχεις και την καβαντζα να του βαλεις και εναν καυστηρα πελλετ με αλλα 1500 και εισαι πληρης με 4500 ευρω!
Παιζει και burnit πυρολησης 40kw με λιγο πιο πανω απο 2 χιλιαρικα αλλα εκει δεν εχεις την επιλογη μελοντικα για πελλετ!


Βασικά θα ήθελα να πάω σε κάτι πιο επώνυμο γιατί νομίζω και σε αυτή τη περιπτωση ισχυει 'οτι πληρώνεις εκείνο παίρνεις', και αφού αποφάσισα να μεταβώ πλήρως από πετρέλαιο σε ξύλο λέω να πάρω ένα καλό μηχάνημα ...

@χρήστος8 για τον varmebaronen που ανέφερες υπάρχει κάποιο ελληνικό site για να δω περισσότερα χαρακτηριστικά και τιμές; Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65308 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Επιλογή ξυλολέβητα
Efthimis δικα σου ειναι τα λεφτα οτι θελεις τα κανεις,πανε σε επωνυμο αλλα αναλογισου τον χρονο αποσβεσης!
Εγω ειμαι της αποψης μιας και μιλαμε για ξυλολεβητα (δεν ειναι δα και διαστημοπλοιο της NASA)οτι δεν ισχυει το οτι πληρωνεις παιρνεις αλλα το απο που φτιαχνετε πληρωνω αναλογα του βιοτικου επιπεδου της χωρας και τα αναλογα μερακαματα!
Καλα μηχανηματα υπαρχουν και φθηνα ,δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ακριβο για να ειναι και καλο,μελετησε λιγο της διαδρομες τα χιλ. της λαμαρινας τα ηλεκτρονικα, τις μονωσεις ,τις θερμοκρασιες καυσαεριων τα χρονια εγγυησης κ.τ.λ και βαλτα κατω και μετα πες μου αν ισχυει το 'οτι πληρώνεις εκείνο παίρνεις'.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65350 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Επιλογή ξυλολέβητα
Επειδη εχω την τυχη να εχω συνδεσει και ξυλολεβητες ακριβους, αλλα και φτηνους... σαφως και υπαρχουν και οικονομικοι καλοι λεβητες, σε αυτο συμφωνω.

Αν ο σκοπος της αγορας ειναι να ζεσταθουμε με οποιονδηποτε τροπο, και με το χαμηλοτερο κοστος τοτε παρτε οτι οικονομικοτερο βρειτε με τους κινδυνους που μπορει να εχει μια τετοια αγορα.

Δεν εχω τιποτα με τους burnit να ειμαι σαφης...ειναι ενας οικονομικος και τιμιος λεβητας.

Διαφωνω ομως με το οτι ΔΕΝ ισχυει το οτι δινεις αυτο παιρνεις με τον φιλο valsam.

Δεν μπορει ο burnit να εχει κατασκευαστικα την ποιοτητα του vigas η του varmebaronen σε καμια περιπτωση.

Ειδικα για τον vigas η τιμη του ειναι υπερβολικα χαμηλη για την ποιοτητα που προσφερει.

Τα προβληματα που εχουν οι λεβητες με πολυ καλο βαθμο αποδοσης, ειναι οτι σε χρονο dt τα δοχεια αδρανειας 80αριζουν για πλακα και σε πολυ μικρο χρονο...παντα μιλαω για ολοκληρο το δοχειο, μεχρι το κατω μερος του, και βεβαια για 1000αρι δοχειο, οχι 500αρι.

Αυτο το προβλημα εχει ο ακριβος ξυλολεβητας...να κανει το μεγεθος του δοχειου αδρανειας να φαινεται παντα μικρο...κι αυτο γιατι τα 80αρια η τα 90αρια (αν το θελουμε) επιτυγχανονται παντα.

Οι εναλλαγες θερμοτητας απο λεβητα σε νερα και μετα σε δοχειο ειναι αψογες-γρηγορες και χωρις προβληματα...αυτο εχει να κανει με την κατασκευη του λεβητα, τον βαθμο αποδοσης του, τους αυτοματισμους του controler, και την θερμοκρασια καυσαεριων βεβαιως.

Εχω αρκετα παραδειγματα ακριβων λεβητων που δουλεψαν περυσι η και προπερσι...παντα τα δοχεια επιαναν τους 80 min - 90 max και τους διατηρουν με σχετικη ευκολια αν θελουμε.

Αυτο εν ωρα λειτουργειας λεβητα εγκαταστασης πολλες φορες με 10- 12 ξυλα νορμαλ μεγεθους.

Αναφερονται θερμοκρασιες δοχειου αδρανειας 500 λιτρων 60 βαθμων και λεβητα 70 η 75 σε αναφορες χρηστων με burnit λεβητες και αυτο κατι λεει σιγουρα...δεν μπορει να ψαχνει ο χρηστης μια το laddomat, μια τον πινακα οργανων με τα αισθητηρια του τι δεν παει καλα.

Ολα αυτα τα συμπτωματα ειναι θεματα αξιοπιστιας λεβητα, αρα και ποιοτητας του.

Δειτε το βεντιλατερ του varmebaronen, του vigas, δειτε και του burnit...η διαφορα ειναι χαωδης στην διαφορα της ποιοτητας που εχουν.

Η ποιοτητα δεν κρυβεται σε καμια περιπτωση γι αυτο και στοιχιζει σχεδον παντα παραπανω.

Για καποιους που τους ενδιαφερει η ποιοτητα ειναι μονοδρομος.

Η αξιοπιστια ενος λεβητα βλεπει και σε βαθος χρονου...να δουμε ποιοι λεβητες θα λειτουργουν σε 5 χρονια απο τωρα χωρις προβληματα, και τα ξαναλεμε.

Οσον αφορα τον vigas 25-31kw με τα 2000 ευρω, δεν στοιχιζει καθολου παραπανω η ποιοτητα του.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik, Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65400 από Efthimis
Απαντήθηκε από Efthimis στο θέμα Επιλογή ξυλολέβητα
Για να πω την αλήθεια ενώ είχα καταλήξει στην αγορά ξυλολέβητα πυρόλυσης, συνεχίζοντας χθες και σήμερα το διάβασμα στο φορουμ, έχω μπερδευτεί τρομερά, από τη μια διαβάζω ότι με το ξυλολέβητα θα πρέπει να ασχολούμαι συνέχεια, μεταφέροντας ξύλα, καθαρίζοντας κτλ, από την άλλη ενώ ένας λέβητας πέλλετ προσφέρει ευκολία, υπάρχει μια αβεβαιότητα για την τιμή του pellet στο μέλλον.. Νομίζω ότι πολλοί έχουν βρεθεί στη θέση μου και γι'αυτό όποια βοήθεια είναι δεκτή!!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65402 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Επιλογή ξυλολέβητα
Γειά σου Ευθύμη .Το ίδιο ακριβώς δίλημμα είχα 4 μήνες και 3 εβδομάδες πρίν .Έτσι είχα ανοίξει ένα νέο θέμα εδώ .Ελπίζω να σε βοηθήσει έστω και λίγο να πάρεις μιά απόφαση .
Διάβασέ το και ότι απορίες έχεις τις συζητάμε από την αρχή :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65416 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Επιλογή ξυλολέβητα

χρηστος8 έγραψε: Επειδη εχω την τυχη να εχω συνδεσει και ξυλολεβητες ακριβους, αλλα και φτηνους... σαφως και υπαρχουν και οικονομικοι καλοι λεβητες, σε αυτο συμφωνω.

Αν ο σκοπος της αγορας ειναι να ζεσταθουμε με οποιονδηποτε τροπο, και με το χαμηλοτερο κοστος τοτε παρτε οτι οικονομικοτερο βρειτε με τους κινδυνους που μπορει να εχει μια τετοια αγορα.

Δεν εχω τιποτα με τους burnit να ειμαι σαφης...ειναι ενας οικονομικος και τιμιος λεβητας.

Διαφωνω ομως με το οτι ΔΕΝ ισχυει το οτι δινεις αυτο παιρνεις με τον φιλο valsam.

Δεν μπορει ο burnit να εχει κατασκευαστικα την ποιοτητα του vigas η του varmebaronen σε καμια περιπτωση.

Ειδικα για τον vigas η τιμη του ειναι υπερβολικα χαμηλη για την ποιοτητα που προσφερει.

Τα προβληματα που εχουν οι λεβητες με πολυ καλο βαθμο αποδοσης, ειναι οτι σε χρονο dt τα δοχεια αδρανειας 80αριζουν για πλακα και σε πολυ μικρο χρονο...παντα μιλαω για ολοκληρο το δοχειο, μεχρι το κατω μερος του, και βεβαια για 1000αρι δοχειο, οχι 500αρι.

Αυτο το προβλημα εχει ο ακριβος ξυλολεβητας...να κανει το μεγεθος του δοχειου αδρανειας να φαινεται παντα μικρο...κι αυτο γιατι τα 80αρια η τα 90αρια (αν το θελουμε) επιτυγχανονται παντα.

Οι εναλλαγες θερμοτητας απο λεβητα σε νερα και μετα σε δοχειο ειναι αψογες-γρηγορες και χωρις προβληματα...αυτο εχει να κανει με την κατασκευη του λεβητα, τον βαθμο αποδοσης του, τους αυτοματισμους του controler, και την θερμοκρασια καυσαεριων βεβαιως.

Εχω αρκετα παραδειγματα ακριβων λεβητων που δουλεψαν περυσι η και προπερσι...παντα τα δοχεια επιαναν τους 80 min - 90 max και τους διατηρουν με σχετικη ευκολια αν θελουμε.

Αυτο εν ωρα λειτουργειας λεβητα εγκαταστασης πολλες φορες με 10- 12 ξυλα νορμαλ μεγεθους.

Αναφερονται θερμοκρασιες δοχειου αδρανειας 500 λιτρων 60 βαθμων και λεβητα 70 η 75 σε αναφορες χρηστων με burnit λεβητες και αυτο κατι λεει σιγουρα...δεν μπορει να ψαχνει ο χρηστης μια το laddomat, μια τον πινακα οργανων με τα αισθητηρια του τι δεν παει καλα.

Ολα αυτα τα συμπτωματα ειναι θεματα αξιοπιστιας λεβητα, αρα και ποιοτητας του.

Δειτε το βεντιλατερ του varmebaronen, του vigas, δειτε και του burnit...η διαφορα ειναι χαωδης στην διαφορα της ποιοτητας που εχουν.

Η ποιοτητα δεν κρυβεται σε καμια περιπτωση γι αυτο και στοιχιζει σχεδον παντα παραπανω.

Για καποιους που τους ενδιαφερει η ποιοτητα ειναι μονοδρομος.

Η αξιοπιστια ενος λεβητα βλεπει και σε βαθος χρονου...να δουμε ποιοι λεβητες θα λειτουργουν σε 5 χρονια απο τωρα χωρις προβληματα, και τα ξαναλεμε.

Οσον αφορα τον vigas 25-31kw με τα 2000 ευρω, δεν στοιχιζει καθολου παραπανω η ποιοτητα του.

Για τον vigas θα συμφωνησω οτι τωρα με τα 2,100 που κανει ειναι καλο value for money αλλα με τα 3300 και 3500 που εκανε ηταν ακριβος,με τον vigas ομως ειναι μονο για ξυλο γιαυτο προτεινα τον burnit που και φθηνα και καλα μπορει να εχει και πελλετ και ξυλο!

Xρηστο λες οτι ο burnit ειναι ενας οικονομικος και τιμιος λεβητας αλλα μετα τον ψιλοκραζεις λεγοντας οτι η διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ λεβητα και δοχειου που παρουσιαζουν μερικοι οπως και'γω ειναι θεματα αξιοπιστιας λεβητα, αρα και ποιοτητας του,μηπως δεν ειναι αυτο το θεμα και ειναι θεμα συνδεσης ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ