Επιλογή ξυλολέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #65045 από Efthimis
Επιλογή ξυλολέβητα δημιουργήθηκε από Efthimis
Καλησπέρα, θέλω να βάλω στο σπίτι ένα ξυλολέβητα. Έχω διαβάσει αρκετά, αλλά δεν μπόρεσα να καταλήξω κάπου. Το σπίτι είναι 200 τ.μ με μέτρια μόνωση σε περιοχή της Δ.Μακεδονίας. Ο υδραυλικός που ήρθε πρότεινε ένα opop Ecomax 42 στις 3000 και κάτι(μόνο λέβητας). Έχω διαβάσει για πολλές μάρκες (vigas,atmos,attack,opop,kiturami κτλ), αλλά η επιλογή είναι δύσκολη.... Εσείς τι λέτε σε αυτά περίπου τα λεφτά μπορώ να βρω κάτι καλύτερο; Ευχαριστώ..
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #65048 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Επιλογή ξυλολέβητα

Efthimis έγραψε: Καλησπέρα, θέλω να βάλω στο σπίτι ένα ξυλολέβητα. Έχω διαβάσει αρκετά, αλλά δεν μπόρεσα να καταλήξω κάπου. Το σπίτι είναι 200 τ.μ με μέτρια μόνωση σε περιοχή της Δ.Μακεδονίας. Ο υδραυλικός που ήρθε πρότεινε ένα opop Ecomax 42 στις 3000 και κάτι(μόνο λέβητας). Έχω διαβάσει για πολλές μάρκες (vigas,atmos,attack,opop,kiturami κτλ), αλλά η επιλογή είναι δύσκολη.... Εσείς τι λέτε σε αυτά περίπου τα λεφτά μπορώ να βρω κάτι καλύτερο; Ευχαριστώ..


Δεν ξερω ποια μαρκα αλλα στη θεση σου θα κοιταζα να εχει¨
Χωρο για μεγαλα ξυλα
πολλες θερμαινομενες επιφανειες και ευκολοκαθαριστες.
Λαμαρινα με 5 χιλιοστα
Και να μπορει να προσαρμοστει για οταν και εαν βαρεθεις την χειροκινητη τροφοδοσια, καυστηρας πελλετ η πυρηνοξυλου η wood chips

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #65053 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογή ξυλολέβητα
κι εγω δεν θα σου απαντησω για μαρκα
να εχεις μονο υποψη σου μια και μας εδειξες πυρολυτικο
οτι χωρις ξερα ξυλα ...τσαμπα τα επιπλεον χρηματα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #65060 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Επιλογή ξυλολέβητα

Efthimis έγραψε: Καλησπέρα, θέλω να βάλω στο σπίτι ένα ξυλολέβητα. Έχω διαβάσει αρκετά, αλλά δεν μπόρεσα να καταλήξω κάπου. Το σπίτι είναι 200 τ.μ με μέτρια μόνωση σε περιοχή της Δ.Μακεδονίας. Ο υδραυλικός που ήρθε πρότεινε ένα opop Ecomax 42 στις 3000 και κάτι(μόνο λέβητας). Έχω διαβάσει για πολλές μάρκες (vigas,atmos,attack,opop,kiturami κτλ), αλλά η επιλογή είναι δύσκολη.... Εσείς τι λέτε σε αυτά περίπου τα λεφτά μπορώ να βρω κάτι καλύτερο; Ευχαριστώ..




Να πεις τον υδραυλικο σου να ψαξει να βρει τους ξυλολεβητες της varmebaronen...εναν απο τους καλυτερους ξυλολεβητες πυρολησης διεθνως...προσωπικα αν ηταν να δωσω 3 και κατι χιλιαρικα για τον opop, θα εκανα μια μικρη υπερβαση στα 4000 και θα εβαζα αυτον.

Απο τους υπολοιπους λεβητες ξεχωριζω τον vigas για πολλους λογους...ειναι πληρως αυτοματοποιημενος με ινβερτερ ανεμιστηρα που ανεβοκατεβαζει μονος του στροφες, ρυθμιζει μονος του τον δευτερευων αερα και απλα τον ρυθμιζεις μια φορα και ξενοιαζεις.
Εχει θερμοκρασια καυσαεριων απο 120 εως 160 max και οταν δουλευει η καμιναδα δεν βγαζει καπνο ορατο...εκτος αν κλεισεις την πυρολυση και ανοιξεις το κλαπε.
Φυσικα και η τιμη του ειναι πολυ καλη...γυρω στα 2000 ευρω εχει ο 25-31 kw, χωρις αισθητηρα λαμδα (+400 ευρω).

Φυσικα οποιον και να βαλεις, δεν κανεις τιποτα αν δεν βαλεις δοχειο αδρανειας.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #65064 από Efthimis
Απαντήθηκε από Efthimis στο θέμα Επιλογή ξυλολέβητα
Ευχαριστώ κατ'αρχήν για τις απαντήσεις... :)
@χρήστος8 για τον varmebaronen έχω διαβάσει και εγώ ότι είναι από τους καλύτερους αλλά με 4000 μόνο ο λέβητας, συν δοχείο αδράνειας κτλ, η τιμή ξεφεύγει.... B)
Μπορεί κάποιος, αφού το προτείνατε, να αναφέρει ενδεικτικά κάποιο λέβητα που να μπορεί να προσαρμοστεί αργότερα και για καύση pellet; Επίσης για αυτά τα τετραγωνικά πόσα kw αρκούν;
Ο vigas μου φαίνεται "φθηνός" και καλός αλλά δεν τον έχουν βάλει πολλοί από ότι διαβάζω και δεν ξέρω αν θα είναι το καλύτερο να τον εμπιστευτώ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #65184 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Επιλογή ξυλολέβητα
Αφου φιλε πας στο ξυλο και στο χαμαλικη εγω θα σουπροτεινα να βαλεις ενα burnit wbs active 40kw στα 1200-1300 ευρω και μαζι με δοχειο αδρανειας 1000 λιτρα και ολα τα παρελκομενα και μαστορικα δεν θα πιασεις τα 3 χιλιαρικα,εχεις και την καβαντζα να του βαλεις και εναν καυστηρα πελλετ με αλλα 1500 και εισαι πληρης με 4500 ευρω!
Παιζει και burnit πυρολησης 40kw με λιγο πιο πανω απο 2 χιλιαρικα αλλα εκει δεν εχεις την επιλογη μελοντικα για πελλετ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ