Δοχείο αδράνειας & δοχείο διαστολής

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70358 από Gdevil
Από ότι κατάλαβα εγώ, το αδράνειας θα φέρει την οικονομία στο ξύλο λόγω διαφορετικής νοοτροπίας χρήσης.
Βάζεις θερμοστάτη χώρου και δεν έχεις ΤΗΝ καραζεστάρα
Σαν δευτερέων βλέπω την οικονομική βελτίωση λόγω καλύτερης απόδοσης.

Και επίσης (παλι από ότι κατάλαβα) το αδράνειας κάνει οικονομία όταν ο λέβητας είναι μεγάλος για το χώρο που θερμαίνει. δλδ την οικονομία θα την πετύχει στις περιόδους που δεν έχει ΤΑ κρύα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70370 από dimlyk
ακριβως ετσι ντεβιλ ,,,και αυτη ειναι η βελτιωση στην λειτουργια ,,,δεν υπαρχει μαγικη λυση να αυξησει την αποδοση του λεβητα .
με μια παρατηρηση μονο ...αμα ο λεβητας ειναι "μικρος" απλα δεν θα ζεστανει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70559 από lucky4444
εγω σκεφτομαι για εναν 30αρι η 40αρι λεβητα. εχω 110 τμ σπιτι με σωματα κοντα στα 20000 θερμιδες και ενα 200λιτρο μποιλερ. το οτι πιστευω οτι δε θα προλαβαινει να ζεστανει και ενα αδρανειας κανω λαθος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70565 από DOOM_NX
40 λέβητα για 110 τ.μ. σπίτι; ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70583 από Gdevil

lucky4444 έγραψε: εγω σκεφτομαι για εναν 30αρι η 40αρι λεβητα. εχω 110 τμ σπιτι με σωματα κοντα στα 20000 θερμιδες και ενα 200λιτρο μποιλερ. το οτι πιστευω οτι δε θα προλαβαινει να ζεστανει και ενα αδρανειας κανω λαθος;


Λίγο νωρίτερα ο doom έγραψε

DOOM_NX έγραψε: Για να δούμε τι μπορώ να απαντήσω από όλα αυτά...

Gdevil έγραψε: Να ρωτήσω?
Δοχείο αδράνειας.
α) Η σύνδεσή του είναι απευθείας στο λέβητα και μέσω αυτού σύνδεση των θεμραντικών σωμάτων?
Δλδ ο λέβητας ζεσταίνει το δοχείο και το δοχείο ζεσταίνει το σπίτι?
Ή υπάρχει και άλλη σύνδεση ίσως πιό λειτουργική?

Ακριβώς όπως τα λες. Ο λέβητας ζεσταίνει άμεσα το δοχείο αδράνειας.
.....


Βέβαια (αν και προσωπικά λόγω ελλιπών γνώσεων δεν το πολυκαταλαβαίνω) υπάρχει και άλλη σύνδεση και ο Aithio γράφει πως ίσως να είναι καλύτερη κατά περίπτωση
Αλλά ο Χρήστος8 μάλλον συμφωνεί με τον doom

χρηστος8 έγραψε: ....
Τα ιδια ερωτηματα προσπαθησα να τα απαντησω στον εαυτο μου πριν δυο χρονια, ψαχνοντας συζητησεις σε φορουμ του εξωτερικου. Διαπιστωσα οτι υπαρχει μια διχογνωμια στο θεμα πρωτα δοχειο η σωματα;;;

Σκεψου ποσο μπροστα ειναι στην Γερμανια πανω σε αυτα τα θεματα...παρ ολα αυτα ακομη δεν υπαρχει στανταρ συνδεσμολογια και προτεινουν και τις δυο περιπτωσεις, ωστε να ακολουθησει ο εγκαταστατης αυτην που θελει σε συνενοηση με τον πελατη.

Πιστευω απο αυτα που εχω διαβασει, οτι ενα 70% συνδεει πρωτα δοχειο και μετα σωματα...απλη εκτιμηση ειναι, μπορει να κανω και λαθος.

Προσωπικα εχω σχηματισει σιγουρη γνωμη (για μενα) μεσα απο τις πολλες τοποθετησεις που εχω κανει.

Θεωρω προτεινομενη συνδεση αυτην που δινει ο λεβητας πρωτα στο δοχειο, και παντα το δοχειο στα σωματα.

Οι περισσοτεροι ξυλολεβητες πυρολυσης (καλοι) ενα δοχειο αδρανειας μπορουν να το ζεστανουν πολυ γρηγορα...σε δυο ωρες ειναι σε θεση ανετα να δωσει ζεστα νερα στο σπιτι ενω ο λεβητας συνεχιζει να δουλευει. Και πιο γρηγορα μπορει να δωσει νερα, αναλογως την ποιοτητα του λεβητα.

Μιλωντας γενικα ομως, δεν νομιζω να αξιζει ιδιαιτερα να δωσει πρωτα στα σωματα για γρηγορη θερμανση και μετα στο δοχειο.

Ποσο πιο γρηγορα θα ζεσταθει το σπιτι;;; αντι για δυο ωρες που θα κανει να δωσει το δοχειο, αντε να κερδισει καποιος 1 ωρα...αξιζει το κοπο να κανει την κατασκευη του σαφως πιο συνθετη και λιγο πιο δαπανηρη;;;
......


Οπότε η δική μου απάντηση (από ότι κατάλαβα) μεταφράζοντας τα παραπάνω είναι η εξής
Αν ο λέβητας που θα καταλήξεις είναι ικανός να ζεστάνει το σπίτι σου (στα πολύ κρύα) τότε ο ίδιος λέβητας πρώτα θα σου ζεσταίνει το αδράνειας και αυτό θα σου ζεσταίνει το σπίτι.
Όταν όμως ο καιρός είναι πιο μαλακός τότε δεν θα έχεις σπατάλη ενέργειας δημιουργώντας υπερβολική ζέστη στο σπίτι καθώς από το αδράνειας θα παίρνεις μόνο όση ζέστη θέλεις και όχι όση ζέστη δίνουν τα ξύλα που έβαλες στο λέβητα.
Αν πχ σε μία ήπια μέρα το πρωινό το σπίτι θέλει 5000 θερμίδες για 4 ώρες και εσύ εβαλες (χωρίς αδράνειας) ξύλα που σε 4 ώρες θα δώσουν 15000 θερμίδες τότε οι 10.000 πήγαν σε θέρμανση που δεν την ήθελες. Ε με το αδράνειας αποθηκεύτηκαν προσωρινά εκεί. Μέχρι να τις ζητήσεις μετά το 4ώρο που τα ξύλα κάηκαν στον λέβητα.
(τα νούμερα υποθετικά εντελώς)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8, lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70597 από dimlyk

lucky4444 έγραψε: εγω σκεφτομαι για εναν 30αρι η 40αρι λεβητα. εχω 110 τμ σπιτι με σωματα κοντα στα 20000 θερμιδες και ενα 200λιτρο μποιλερ. το οτι πιστευω οτι δε θα προλαβαινει να ζεστανει και ενα αδρανειας κανω λαθος;


ναι κανεις λαθος γιατι θα ζεσταινει πρωτα το αδρανειας :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ