Δοχείο αδράνειας & δοχείο διαστολής

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67908 από aithio
Εγω νομίζω ότι Gdevil έχει θέσει πολύ εύστοχα ερωτήματα και μπράβο...
Ρώτησε παραπάνω.

Να ρωτήσω?
Δοχείο αδράνειας.
α) Η σύνδεσή του είναι απευθείας στο λέβητα και μέσω αυτού σύνδεση των θεμραντικών σωμάτων?
Δλδ ο λέβητας ζεσταίνει το δοχείο και το δοχείο ζεσταίνει το σπίτι?
Ή υπάρχει και άλλη σύνδεση ίσως πιό λειτουργική?

Εγω θα απαντούσα...
Αμ έλα ντε...
Φιλοσοφόντας την λειτουργεία του δοχείου η απάντηση που θα έδινα είναι ότι όταν έχουμε εγκατάσταση που λειτουργεί διακοπτόμενα (ξυλολέβητα χωρίς άλλη υποβοήθηση)τότε ίσως είναι καλύτερα τα νερά του λέβητα να δίνονται κατά προτεραιότητα στα σώματα πρώτα και όταν δεν ζητούν τα σώματα τότε να φορτίζεται το δοχείο.
Το δοχείο θα δίνει στα σώματα όταν δεν είναι σε λειτουργία ο λέβητας.
Γιατί το λέω αυτό; Και το θέτω προς συζήτηση.
Αν έχουμε ένα κρύο μεγάλο δοχείο και ξαφνικά ανάψουμε τον λέβητα και ζητήσουμε ταυτόχρονα και θέρμανση τότε οι επιστροφές των σωμάτων θα περνάνε μέσα στο κρύο δοχείο θα ψύχονται με αποτέλεσμα να ρίχνουν την θερμοκρασία προσαγωγής (αν ο λέβητας δεν είναι υπερδιαστασιολογημένος) και άμα δεν έχουμε τρίοδη θερμοστατική να γεμίζουν τον λέβητα πίσσα.
Αν έχουμε τρίδη τότε θα έχουμε σχετική καθυστέρηση μέχρι τα σώματα να πάρουν την απαραίτητη θερμοκρασία νερού για να αποδώσουν την πραγματική τους ισχύς.
Για αυτό νομίζω ότι η Atmos αλλά και o bunrit στα διαγράμματα τους δεν δείχνουν το νερό στα σώματα να πηγαίνει κατευθείαν μέσα απο το δοχείο αλλά με ταφ κόμβο πριν απο το δοχείο.
Και δεν ξέρω αν μας διαβάζει η φίλη μας με τον burnit που απορούσε γιατί την καθυστέρηση και θέλει να βάλει μεγαλύτερο λέβητα.....
Νομίζω ότι δεν είναι τόσο απλό το θέμα και θέλει λίγο μελέτη ποια συνδεσμολογία συμφέρει ανα περίπτωση.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973, Gdevil, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67983 από χρηστος8
Μακαρι να ειχαν ολοι οι τεχνικοι τις ανησυχιες σου Γρηγορη...θα ειχαμε πολυ καλυτερες κατασκευες σιγουρα :)

Τα ιδια ερωτηματα προσπαθησα να τα απαντησω στον εαυτο μου πριν δυο χρονια, ψαχνοντας συζητησεις σε φορουμ του εξωτερικου. Διαπιστωσα οτι υπαρχει μια διχογνωμια στο θεμα πρωτα δοχειο η σωματα;;;

Σκεψου ποσο μπροστα ειναι στην Γερμανια πανω σε αυτα τα θεματα...παρ ολα αυτα ακομη δεν υπαρχει στανταρ συνδεσμολογια και προτεινουν και τις δυο περιπτωσεις, ωστε να ακολουθησει ο εγκαταστατης αυτην που θελει σε συνενοηση με τον πελατη.

Πιστευω απο αυτα που εχω διαβασει, οτι ενα 70% συνδεει πρωτα δοχειο και μετα σωματα...απλη εκτιμηση ειναι, μπορει να κανω και λαθος.

Προσωπικα εχω σχηματισει σιγουρη γνωμη (για μενα) μεσα απο τις πολλες τοποθετησεις που εχω κανει.

Θεωρω προτεινομενη συνδεση αυτην που δινει ο λεβητας πρωτα στο δοχειο, και παντα το δοχειο στα σωματα.

Οι περισσοτεροι ξυλολεβητες πυρολυσης (καλοι) ενα δοχειο αδρανειας μπορουν να το ζεστανουν πολυ γρηγορα...σε δυο ωρες ειναι σε θεση ανετα να δωσει ζεστα νερα στο σπιτι ενω ο λεβητας συνεχιζει να δουλευει. Και πιο γρηγορα μπορει να δωσει νερα, αναλογως την ποιοτητα του λεβητα.

Μιλωντας γενικα ομως, δεν νομιζω να αξιζει ιδιαιτερα να δωσει πρωτα στα σωματα για γρηγορη θερμανση και μετα στο δοχειο.

Ποσο πιο γρηγορα θα ζεσταθει το σπιτι;;; αντι για δυο ωρες που θα κανει να δωσει το δοχειο, αντε να κερδισει καποιος 1 ωρα...αξιζει το κοπο να κανει την κατασκευη του σαφως πιο συνθετη και λιγο πιο δαπανηρη;;;

Εδω για μενα καθοριστικος παραγοντας ειναι η ποιοτητα του ξυλολεβητα και μονο...αν ο λεβητας γ@μ@ει και δερνει απο αποδοση, δεν καταλαβαινει ουτε απο συνθετες συνδεσεις ουτε τιποτα.

Εχω βγαλει το καπελο σε καποιους λεβητες και το ξερεις...τα εχουμε συζητησει.

Θεωρω μικρες λεπτομερειες αυτες που συζηταμε, και καλα κανουμε βεβαια... ομως λιγο αλλαζουν το τελικο αποτελεσμα που ειναι η θερμανση του σπιτιου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67998 από Gdevil
Να κάνω εγώ τον συνήγορο του διαβόλου? (σσ. διάβολος με την ευρεία έννοια είναι ο πονηρός μεν αλλά σκεπτόμενος δε. βλ Ελληνας..)

Λέει ο φίλος λοιπόν.
"Ρε σύ, 750 ευρώ είναι 5-6 τόννοι ξύλα.
Πόσες σπατάλη να κάνω πιά αν δε το βάλω το δοχείο? Και κοίτα να δείς. Την τρίοδη την έβαλα οπότε κρύο λέβητα δεν έχω. Ασε που έχω και τον παπού να ρίχνει κανα ξύλο όταν λείπω. Το σπίτι δεν θα κρυώνει ποτέ.
Χώρια που έχω δεί και κάτι εγκαταστάσεις με ξυλολέβητες καλές (μονωμένες σωλήνες, μονωμένη καμινάδα, ο λέβητας και το μπόιλερ με τις επενδύσεις τις μανίσιες) και έχει ζέστα εκεί στο λεβητοστάσιο. Δεν είναι απώλειες αυτές? Και με λές να βάλω και άλλο ένα δοχείο που θα είναι ζίγκα στη ζέστη? Μπααααα θα έχω και άλλες απώλεις. Αστο. Όσο για ηλιακό πάνελ να συνδέσω στο δοχείο δεν έχω μάτια μου. Αν είχα λεφτά θα τα έβαζα στο στρώμα να αυγατίσουν. Δεν θα τα έκανα πάνελ. Οπότε δεν το βάζω. Αστο."
Αντε τώρα απάντησε και πείσε τον...

ΥΓ. Εχω δεί κάτι δεξαμενές αποθήκευσης θερμότητας diy (ξυλοκατασκευή, μόνωση, εναλάκτης, πλαστικο αδιάβροχοποιητής) σε διάφορα φόρουμ που λες ναι. ΟΚ. Με 300-400 ευρώ και μεράκι έκανες την δουλειά σου. Και 2000 λίτρα έχεις και δεν σου έφυγαν τα μαλλιά της κεφαλής σου. Αλλά θέλει μεράκι και χρόνο.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68127 από χρηστος8
Το οτι δεν υπαρχουν λεφτα για τοποθετηση δοχειου ειναι ενα σοβαρο και υπαρκτο προβλημα, το δεχομαι.

Το οτι δεν υπαρχει λογος να μπει, οχι δεν το δεχομαι. Αραγε γιατι οι υποαναπτυκτοι Ευρωπαιοι σε καποιες χωρες το επιβαλλουν υποχρεωτικα σε εγκαταστασεις με λεβητες στερεων καυσιμων;;;

Κι εγω το συνηγορο του διαβολου κανω μην νομιζεις.

Οι απαντησεις μου πηγαζουν απο θεωρια σε συνδιασμο με πραξη παντα...υδραυλικος βλεπεις...

Δεν εχω βρει μεχρι τωρα δυσαρεστημενο πελατη που εβαλε δοχειο αδρανειας...το αντιθετο ομως ναι.

Οταν βαλει καποιος ξυλολεβητα χωρις δοχειο... δει τα αποτελεσματα και στην συνεχεια το τοποθετησει, καταλαβαινει την διαφορα.

Για μενα η καλυτερη απαντηση σε αυτα τα ερωτηματα, δινεται απο τους χρηστες και μονο των συστηματων που τοποθετω...φανταζεστε ποια ειναι.

Οποιος θελει δοκιμαζει χωρις δοχειο, τιποτα δεν ειναι υποχρεωτικο στην Ελλαδα...δεν μπορει να πει ομως μετα οτι δεν ηξερε!!!



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68140 από dimlyk
αναφερεις συνεχως την γερμανια ...και με βαση αυτο ρωταω
η συνδεσμολογια που αναφερεις μηπως εχει να κανει με τον διαφορετικο τροπο λειτουργειας των λεβητων ?...την οχι διακοπτομενη λειτουργια δηλ... (ειναι το ιδιο επειχηρημα που χρησιμοποιουν καποιοι για να μιλανε για υπερδιαστασολογησεις λεβητων στην ελλαδα)
και μηπως η υπαρξη του εκει εχει σχεση και με την ασφαλεια μια και δεν συναντιονται τα ανοιχτα δοχεια διαστολης ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68191 από χρηστος8

dimlyk έγραψε: αναφερεις συνεχως την γερμανια ...και με βαση αυτο ρωταω
η συνδεσμολογια που αναφερεις μηπως εχει να κανει με τον διαφορετικο τροπο λειτουργειας των λεβητων ?...την οχι διακοπτομενη λειτουργια δηλ... (ειναι το ιδιο επειχηρημα που χρησιμοποιουν καποιοι για να μιλανε για υπερδιαστασολογησεις λεβητων στην ελλαδα)
και μηπως η υπαρξη του εκει εχει σχεση και με την ασφαλεια μια και δεν συναντιονται τα ανοιχτα δοχεια διαστολης ?




Δημητρη η υπαρξη του δοχειου στο εξωτερικο σαφως εχει να κανει ΚΑΙ με την ασφαλεια, εννοειτε αυτο.

Ο κυριος λογος υπαρξης του ομως, ειναι το να μην καψεις ολο τον Ολυμπο για να ζεσταθεις.

Καμια ενεργεια δεν περισσευει, αυτο ειναι το σκεπτικο τους και βαση αυτου σε υποχρεωνουν να μπει και το δοχειο.

Εδω τωρα στην Ελλαδα, βαζοντας ξυλολεβητα χωρις δοχειο...καιμε η δεν καιμε περισσοτερα ξυλα;;;

Οσο εξελιγμενος και να ειναι ο λεβητας, δεν ειναι on- off οπως οι λεβητες πετρελαιου σε καμια περιπτωση.

Εκτος αυτου ο ξυλολεβητας ειναι αναγκαιο μολις αναψει να καψει ολα τα ξυλα που του βαζουμε για μεγιστη αποδοση, και οχι να κοψει την λειτουργια του βεβαιως. Αυτο μονο με δοχειο επιτυγχανεται.

Ειναι απλο στην περιπτωση που δεν εχουμε δοχειο, δυο πραγματα θα συμβουν.

Η θα καψει ο λεβητας ολα τα ξυλα, με την θερμανση που παραγει να διοχετευεται στο σπιτι και να εχουμε 28 αρια, αρα να η σπαταλη που λεγαμε.

Η θα κοψουμε τον λεβητα μολις το σπιτι πιασει θερμοκρασια και τον γονατισουμε κυριολεκτικα και μεταφορικα...αυτος ο τροπος περα απο μεγαλη μειωση στον βαθμο αποδοσης του λεβητα, συμβαλει και σε δημιουργια πισσας, συχνες υπερθερμανσεις, καταπονηση και μειωση της διαρκειας ζωης του λεβητα κτλ.

Θεωρεις λογικο και φυσιολογικο να μην μπαινει ;) ;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos, Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ