Κάνουμε πραγματική οικονομία με ξύλο και pellet;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63872 από joe125
το διάβασα και αυτά
ότι το πετρέλαιο είναι ποιο υγιεινό και κάνει 100% καύση
ότι το πετρέλαιο θέρμανσης είναι ίδιο με το ναυτιλιακό πετρέλαιο
ότι η Αθήνα πέρσι και ποιο πριν δεν είχε πρόβλημα με ρύπους αλλά απέκτησε από το ξύλο
ότι του χρόνου η τιμή πετρελαίου θα έρθει όπως ήταν παλιά στο 1 ευρώ γιατί δεν είχε έσοδα το κράτος

και λέω
το πετρέλαιο έχει ποιο πολλούς ρύπους σαν καύση από οπουδήποτε άλλο καύσιμο είτε λέγεται αυτό φύλο είτε λέγετε φυσικό αέριο
το πρόβλημα της Αθήνας με τους ρύπους δεν είναι μόνο από λέβητες αλλά και από αυτοκίνητα και από τις δύο βιομηχανικές ζώνες που έχει στις δύο κεντρικές εισόδους της
γιατί η Αθήνα τόσα χρόνια ήταν στης ποιο ρυπογόνες πρωτεύουσες του ανεπτυγμένου κόσμου (πάντα στην πρώτη 5αδα είμαστε)

αρά δεν φταίει το τι καις αλλά με ποιους όρους και κανόνες το καις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63873 από joe125

aithio έγραψε:

δηλαδή όταν σαν καύσιμο ήταν το πετρέλαιο η Αθήνα δεν είχε πρόβλημα?

Οχι δεν είχε.

το ξύλο φταίει?όχι ότι στην Αθήνα σε λίγο από την κάθε είδους μορφή ρύπανσης θα βγάζουν co και co2 ακόμα και τα δέντρα
απλά ρωτάω για να καταλάβω

Το ξύλο φταίει.

να τους πάμε σε ηλεκτρική καρέκλα αυτούς που καίνε ξύλο η γενικά βιομάζα γιατί επιβαρύνουν το περιβάλλον και σκοτώνουν τις μελλοντικές γενιές

Οχι αυτούς που καινε ξύλο να τους αφήσουμε ήσυχους. Να πάμε αυτούς που φέρανε τον κόσμο να καίει ανεξέλεγκτα ξύλο είπα.

πιστεύω στης απαντήσεις σου να κάνεις πλάκα............

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63875 από valsam

aithio έγραψε: Για αυτό σας είπα παραπάνω είναι θέμα χρόνου να παρθούν μέτρα....
Σήμερα το βράδυ αυτό που συμβαίνει στην Αθήνα και ιδίως στην Αγ.Παρασκευή δεν το έχω ξαναδεί ποτέ στην ζωή μου στα 44 μου χρόνια...
Πήγαμε την μικρή σε ένα παιδότοπο να παίξει και μέχρι να μπούμε στο αμάξι είχαμε φορέσει την μπλούζες μας για μάσκες...
Φυσικά αυτοί που σκέφτηκαν εν μέσο κρίσης, που ο κόσμος δεν έχει λεφτά, να εξισώσουν το πετρέλαιο θέρμανση με αυτό της κίνησης για μένα είναι υπόλογοι και για φυλακή.
Εγώ αυτό το βλέπω σαν μαστίγωμα το λαού και θεωρώ ότι δεν είναι ανικανότητα αλλά προμελετημένη δολοφονική πράξη απέναντι στην κοινωνία.
Οσοι τους ψηφίζετε να τους χαίρεστε.

Γρηγορη,μαγκες απ'την μια χαιρομαι που γλυτωνω λεφτα καιγοντας ξυλο απ'την αλλη ομως πραγματικα στεναχωριεμαι, εδω στην Περαια που μενω λογο της υγρασιας και της χαμηλης νεφωσης η κατασταση ειναι ανυποφωρη,κυριολεκτικα υγρο καρβουνο αναπνεουμε,η μικρη μου κορη(4 χρονων) συνεχεια βηχει,η ανηψια μου διπλα παραλιγο να δει τα ραδικια αναποδα την προηγουμενη βδομαδα αφου εβηχε συνεχεια και ζαλιζοταν και αφου ηρθε ο μηχανολογος αδελφος του γαμπρου μου διαπιστωσε οτι υπηρχε εισροη καπναεριων στο δωματιο της μικρης απο το ξετρυπημα που εκαναν για να περασουν το κλιματιστικο στο δωματιο της αφου η καμιναδα ειναι κτιστη και μεσα απο τα τουβλα βρηκαν διοδο τα καυσαερια κατευθειαν στο δωματιο(κοιτα Γρηγορη συμπτωση ,αυτο που μουλεγες παραλιγο να γινει πραγματικοτητα).
Στο διαολο τα κοπροσκυλα για την καταντια μας,δυστηχος μαγκες θα θρηνησουμε κοσμο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63879 από joe125
κάτι τελευταίο
τον 20ο,19ο,18ο αιώνα και ούτω κάθε εξής τι έκαιγαν στα χωριά στις πόλεις και στις κωμοπόλεις?
είχαν ρύπανση τότε?ΟΧΙ
γιατί?γιατί δεν έκαιγαν ότι να ναι

δολοφόνοι είναι αυτοί που καίνε βαμμένα ξύλα ή εμ ντι έφ η εμβαπτισμένα ξύλα σε οποιαδήποτε χημική ουσία
ΑΥΤΟΙ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΡΕΜΑΣΜΑ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63880 από hunters1977
Εννοειται πως οποιοδηποτε ορυκτο καυσιμο ειναι πιο ρυπογονο απο το ξυλο. Μη τρελαθουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63881 από DOOM_NX
Συμπληρώνοντας: Εννοείται πως οποιοδήποτε καύσιμο καίγεται ατελώς είναι πιο ρυπογόνο. Άμα βγαίνει καπνός από την καμινάδα, κάτι δεν κάνετε καλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ