Κάνουμε πραγματική οικονομία με ξύλο και pellet;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62340 από ddt

john88s έγραψε: To ξύλο συμφέρει παντού εκτός από τους ξυλολέβητες. Το ξύλο δεν συμφέρει στην Αθήνα.

Το πέλλετ συμφέρει περισσότερο από όλα. Υψηλή απόδοση χαμηλή τιμή.

Αρνητικά: Ενασχόληση με τον καυστήρα/σόμπα.

Αν το κουβάλημα και ο καθαρισμός δεν σε πειράζουν τότε με πέλλετ έχεις 50-70% οικονομία σε σχέση με το πετρέλαιο.

Πέλλετ 400 ευρώ δεν νοείται. Το αυστριακό που κάποιοι το πουλάνε 400 στην Αυστρία κάνει 250. Απλά τα μεταφορικά + το κέρδος του κάθε εμπόρου το ανεβάζουν.

Με μέση τιμή πέλλετ στα 300 ευρώ τότε έχει 300+300=600 ευρώ για πέλλετ VS 1300 για πετρέλαιο.

Τρόποι πραγματικής οικονομίας.

1.) Αγοράζεις το πέλλετ καλοκαίρι.
2.) Βάζεις ένα καλό καυστήρα η σόμπα και όχι να που καίει τα πάντα όλα και έχει 1 κουμπί πάνω.
3) Κάνεις έρευνα αγοράς για να βρεις το καλύτερο προϊόν στην χαμηλότερη τιμή.
4) Βάζεις ηλεκτρονικό θερμοστάτη (εγώ δεν έχω)
5) Και τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν για νυχτερινό ρεύμα κλπ.


φιλε κανεις μεγαλο λαθος αν πιστευεις οτι το πελλετ συμφερει περισσοτερο απο το ξυλο.
Το ξυλο ειδικα σε λεβητα ή ενεργειακο τζακι ειναι μακραν το οικονομικοτερο καυσιμο.Το πελλετ ειναι το χρυσωμένο χαπι λογω λιγοτερης δουλειας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62344 από petrosp13

ddt έγραψε:
το θεμα νυχτερινο τιμολογιο ρευματος σηκωνει μεγαλη συζητηση.
Με διαφορα 0,00225 απο το συμβατικο με μαθηματικη ακριβεια οποιος το κανει ειναι μεσα για τα καλα.
Καλες οι ευκαιριες αλλα οχι με τη λογικη ωπου δουμε φως μπαινουμε μεσα.


Επειδή το θέμα το κατέχω και το βιώνω εδώ και έναν χρόνο, κάνεις λάθος
Οι καταναλώσεις μου δεν είναι μεγάλες (800-900 KWH το 4μηνο)
Πετυχαίνω να έχω περίπου το 25-30% αυτών σε νυχτερινό
Το κέρδος είναι διπλό
1. Η τελική τιμή των νυχτερινών KWH είναι 0,074 €, την ώρα που η τελική τιμή της πρώτης κλάσης των KWH ημέρας είναι 0,105 €. Τα νούμερα είναι σωστά και μπορείς να τα εξακριβώσεις από το σαιτ της ΔΕΗ με κάποιους υπολογισμούς. Το νυχτερινό, πέρα από την χαμηλότερη τιμή ανά ΚWH, δεν έχει κάποιες από τις υπόλοιπες χρεώσεις (Μεταφοράς, Διανομής)
2. Οι μονάδες του νυχτερινού ρεύματος αφαιρούνται από τις μονάδες του ημερήσιου και έτσι αυτό πέφτει κατά μια κλάση. Άρα, οι 850 μονάδες π.χ. γίνονται 600 ημερήσιου με την τιμή της πρώτης κλάσης και 250 με νυχτερινό και όχι 850 ημερήσιες με την τιμή της δεύτερης κλάσης του ημερήσιου. Η διαφορά στις τιμές είναι 0,105 € για την πρώτη κλάση και 0,131 € για την δεύτερη, την οποία δεν πληρώνω.

Συνεπώς, η διαφορά που έχω είναι γύρω στα 25-30 € το τετράμηνο
Συγκεκριμένα, εγώ είχα μείωση περίπου 80 ευρώ τον τελευταίο χρόνο που το χρησιμοποιώ
Κάποιος με μεγαλύτερες καταναλώσεις, θα είχε ακόμα μεγαλύτερο όφελος. Εγώ οριακά περνάω τις 800 που με ενδιαφέρουν.
Αλλά θέλει να φροντίζεις να προγραμματίζεις τις ενεργοβόρες συσκευές

(Χωρίς διάθεση ψώνιου, το ποστ μου είναι αρκετά πληροφοριακό και για τους υπόλοιπους, γιατί το νυχτερινό ρεύμα είναι αρκετά άγνωστο ή παρεξηγημένο στην Ελλάδα)
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by petrosp13.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": glf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62355 από giogud
Για πιο σωστούς υπολογισμούς, να λάβετε υπόψιν σας ότι το καλοκαίρι του 2012, μέσω του group buy το πέλλετ πωλούνταν και με 275€ παραδομένο στην Αθήνα, στο σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62356 από ddt

petrosp13 έγραψε:

ddt έγραψε:
το θεμα νυχτερινο τιμολογιο ρευματος σηκωνει μεγαλη συζητηση.
Με διαφορα 0,00225 απο το συμβατικο με μαθηματικη ακριβεια οποιος το κανει ειναι μεσα για τα καλα.
Καλες οι ευκαιριες αλλα οχι με τη λογικη ωπου δουμε φως μπαινουμε μεσα.


Επειδή το θέμα το κατέχω και το βιώνω εδώ και έναν χρόνο, κάνεις λάθος
Οι καταναλώσεις μου δεν είναι μεγάλες (800-900 KWH το 4μηνο)
Πετυχαίνω να έχω περίπου το 25-30% αυτών σε νυχτερινό
Το κέρδος είναι διπλό
1. Η τελική τιμή των νυχτερινών KWH είναι 0,074 €, την ώρα που η τελική τιμή της πρώτης κλάσης των KWH ημέρας είναι 0,105 €. Τα νούμερα είναι σωστά και μπορείς να τα εξακριβώσεις από το σαιτ της ΔΕΗ με κάποιους υπολογισμούς. Το νυχτερινό, πέρα από την χαμηλότερη τιμή ανά ΚWH, δεν έχει κάποιες από τις υπόλοιπες χρεώσεις (Μεταφοράς, Διανομής)
2. Οι μονάδες του νυχτερινού ρεύματος αφαιρούνται από τις μονάδες του ημερήσιου και έτσι αυτό πέφτει κατά μια κλάση. Άρα, οι 850 μονάδες π.χ. γίνονται 600 ημερήσιου με την τιμή της πρώτης κλάσης και 250 με νυχτερινό και όχι 850 ημερήσιες με την τιμή της δεύτερης κλάσης του ημερήσιου. Η διαφορά στις τιμές είναι 0,105 € για την πρώτη κλάση και 0,131 € για την δεύτερη, την οποία δεν πληρώνω.

Συνεπώς, η διαφορά που έχω είναι γύρω στα 25-30 € το τετράμηνο
Συγκεκριμένα, εγώ είχα μείωση περίπου 80 ευρώ τον τελευταίο χρόνο που το χρησιμοποιώ
Κάποιος με μεγαλύτερες καταναλώσεις, θα είχε ακόμα μεγαλύτερο όφελος. Εγώ οριακά περνάω τις 800 που με ενδιαφέρουν.
Αλλά θέλει να φροντίζεις να προγραμματίζεις τις ενεργοβόρες συσκευές

(Χωρίς διάθεση ψώνιου, το ποστ μου είναι αρκετά πληροφοριακό και για τους υπόλοιπους, γιατί το νυχτερινό ρεύμα είναι αρκετά άγνωστο ή παρεξηγημένο στην Ελλάδα)


καταρχην ευχαριστω για την ενημερωση.
Τις τιμες τις εχω παρει απο τη δεη και το ξερω πως δεν ειναι οι τελικες αλλα τους υπολογισμους μου τους εκανα με διπλασιο υποτιθεμενο κερδος απο αυτο που αναφερω αλλα παλι δεν μου βγαινει.
αν ειναι οπως το λες με 3 λεπτα κερδος ανα kwh μιλαμε σε αλλη βαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62371 από KERBEROS
Πρακτικά μιλώντας, φορτώνοντας ενεργοβόρες συσκευές (πλυντήρια, κουζίνες, θερμοσίφωνο, στεγνωτήρες, σκούπες) στο νυχτερινό, εγώ κι ένας γείτονας με σχεδόν τις ίδις κιλοβατώρες υπολογίσαμε από 220-240 ευρώ τη διμηνία κινούμαστε πλέον στα 170-200!

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62377 από petrosp13

ddt έγραψε:

petrosp13 έγραψε:

ddt έγραψε:
το θεμα νυχτερινο τιμολογιο ρευματος σηκωνει μεγαλη συζητηση.
Με διαφορα 0,00225 απο το συμβατικο με μαθηματικη ακριβεια οποιος το κανει ειναι μεσα για τα καλα.
Καλες οι ευκαιριες αλλα οχι με τη λογικη ωπου δουμε φως μπαινουμε μεσα.


Επειδή το θέμα το κατέχω και το βιώνω εδώ και έναν χρόνο, κάνεις λάθος
Οι καταναλώσεις μου δεν είναι μεγάλες (800-900 KWH το 4μηνο)
Πετυχαίνω να έχω περίπου το 25-30% αυτών σε νυχτερινό
Το κέρδος είναι διπλό
1. Η τελική τιμή των νυχτερινών KWH είναι 0,074 €, την ώρα που η τελική τιμή της πρώτης κλάσης των KWH ημέρας είναι 0,105 €. Τα νούμερα είναι σωστά και μπορείς να τα εξακριβώσεις από το σαιτ της ΔΕΗ με κάποιους υπολογισμούς. Το νυχτερινό, πέρα από την χαμηλότερη τιμή ανά ΚWH, δεν έχει κάποιες από τις υπόλοιπες χρεώσεις (Μεταφοράς, Διανομής)
2. Οι μονάδες του νυχτερινού ρεύματος αφαιρούνται από τις μονάδες του ημερήσιου και έτσι αυτό πέφτει κατά μια κλάση. Άρα, οι 850 μονάδες π.χ. γίνονται 600 ημερήσιου με την τιμή της πρώτης κλάσης και 250 με νυχτερινό και όχι 850 ημερήσιες με την τιμή της δεύτερης κλάσης του ημερήσιου. Η διαφορά στις τιμές είναι 0,105 € για την πρώτη κλάση και 0,131 € για την δεύτερη, την οποία δεν πληρώνω.

Συνεπώς, η διαφορά που έχω είναι γύρω στα 25-30 € το τετράμηνο
Συγκεκριμένα, εγώ είχα μείωση περίπου 80 ευρώ τον τελευταίο χρόνο που το χρησιμοποιώ
Κάποιος με μεγαλύτερες καταναλώσεις, θα είχε ακόμα μεγαλύτερο όφελος. Εγώ οριακά περνάω τις 800 που με ενδιαφέρουν.
Αλλά θέλει να φροντίζεις να προγραμματίζεις τις ενεργοβόρες συσκευές

(Χωρίς διάθεση ψώνιου, το ποστ μου είναι αρκετά πληροφοριακό και για τους υπόλοιπους, γιατί το νυχτερινό ρεύμα είναι αρκετά άγνωστο ή παρεξηγημένο στην Ελλάδα)


καταρχην ευχαριστω για την ενημερωση.
Τις τιμες τις εχω παρει απο τη δεη και το ξερω πως δεν ειναι οι τελικες αλλα τους υπολογισμους μου τους εκανα με διπλασιο υποτιθεμενο κερδος απο αυτο που αναφερω αλλα παλι δεν μου βγαινει.
αν ειναι οπως το λες με 3 λεπτα κερδος ανα kwh μιλαμε σε αλλη βαση.





Δικοί μου υπολογισμοί σε Excel
Το κακό είναι ότι κάθε 6 μήνες τα νούμερα αλλάζουν
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ddt

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ