Κάνουμε πραγματική οικονομία με ξύλο και pellet;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62251 από sarabande
Καλησπέρα και από εμένα. 2500-3000ltr πετρέλαιο μέχρι πέρσι που την έβγαλα με 5500kgr πελλετ και κακή χρήση λόγω άγνοιας.Συνολικό κόστος γύρω στα 1600€ με υψηλές τιμές πελλετ. Θα ήθελα σε πετρέλαιο τουλάχιστον 2500-2700€. Φέτος πήρα 4 παλλέτες αυστριακό σε εξαιρετική τιμή (κάτω από 900€) και υπολογίζω να χρειαστώ καμιά 40αρια τσουβάλια επιπλέον στη χειρότερη.Σε πετρέλαιο θα ήθελα για φέτος τουλάχιστον 3400€. Ένα χιλιάρικο από πέρσι και 2200 περίπου φέτος μου αποσβένουν σχεδόν την επένδυσή μου. Ακόμη και αν πάρει το πελλετ του χρόνου που δεν το πιστεύω, πετρέλαιο ή αέριο δεν θα γίνει ποτέ.Το κουβάλημα-ντάνιασμα το πήρα απόφαση και με 2 φίλους και τσίπουρα μια φορά το χρόνο έχει και τον χαβαλέ του. Το καθάρισμα μπήκε στη ζωή μου και δεν μου κοστίζει παρά 45 λεπτά κάθε δύο εβδομάδες για τα χοντρά και 5 λεπτά κάθε 3 μέρες για τα ψιλά.(λεβητοστάσιο εντός του σπιτιού). Σκούπα με κάδο, μασκούλα, βούρτσα, φτυαράκι και γέμισμα κάθε 6-15 μέρες ανάλογα τα κρύα. Χαλάλι του και με το παραπάνω. Η καλύτερη μαγκιά που κάναμε πέρσι με τον κολλητό μου.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα έκτός και αν καις μέχρι 1 τόνο τον χρόνο και έχετε εσύ και η συζυγος ακόμα δουλειά οπότε μείνε στο πετρέλαιο ή γύρνα σε αέριο, το ίδιο ξεκούραστο και λίγο πιο φτηνό(σαν περσινό πετρέλαιο φαντάζομαι).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62254 από Fokion

sarabande έγραψε: Το συστήνω ανεπιφύλακτα ..............και έχετε εσύ και η συζυγος ακόμα δουλειά οπότε μείνε στο πετρέλαιο


γιατι εμεις που δοξα το θεο εχουμε ακομα και οι δυο δουλεια ( οκ "οπως οπως" αλλα εχουμε ) νομιζεις μας επερνε????
ασε δε που δεν εχουμε αεριο και ουτε ειμαστε στο προγραμμα να μπει στο αμεσα προβλεπτό μελλον οσο κι αν το κετρο διανομης στην Ανθουσα ειναι "διπλα"..............

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62271 από petrosp13
Δηλαδή όποιος έχει δουλειά ή έχει κάποια οικονομική άνεση πρέπει να πετάει τα λεφτά του ενώ μπορεί να τα εξοικονομεί;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62277 από Fokion
οχι κι εσυ τωρα μη το παιρνεις επι λεξη.....

καθ υπερβολήν φανταζομαι το ειπε...
με την εννοια οτ εχεις μια ας πω "ανεση" που φυσικά δε συμαινει οτι θα το κανεις κι ολας....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62310 από john88s
To ξύλο συμφέρει παντού εκτός από τους ξυλολέβητες. Το ξύλο δεν συμφέρει στην Αθήνα.

Το πέλλετ συμφέρει περισσότερο από όλα. Υψηλή απόδοση χαμηλή τιμή.

Αρνητικά: Ενασχόληση με τον καυστήρα/σόμπα.

Αν το κουβάλημα και ο καθαρισμός δεν σε πειράζουν τότε με πέλλετ έχεις 50-70% οικονομία σε σχέση με το πετρέλαιο.

Πέλλετ 400 ευρώ δεν νοείται. Το αυστριακό που κάποιοι το πουλάνε 400 στην Αυστρία κάνει 250. Απλά τα μεταφορικά + το κέρδος του κάθε εμπόρου το ανεβάζουν.

Με μέση τιμή πέλλετ στα 300 ευρώ τότε έχει 300+300=600 ευρώ για πέλλετ VS 1300 για πετρέλαιο.

Τρόποι πραγματικής οικονομίας.

1.) Αγοράζεις το πέλλετ καλοκαίρι.
2.) Βάζεις ένα καλό καυστήρα η σόμπα και όχι να που καίει τα πάντα όλα και έχει 1 κουμπί πάνω.
3) Κάνεις έρευνα αγοράς για να βρεις το καλύτερο προϊόν στην χαμηλότερη τιμή.
4) Βάζεις ηλεκτρονικό θερμοστάτη (εγώ δεν έχω)
5) Και τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν για νυχτερινό ρεύμα κλπ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62338 από ddt

KERBEROS έγραψε:

Fokion έγραψε: Φιλε Lucky...

Αφου εχεις τετοιες ανασφαλειες περι φορων κ.λ.π. ΜΗΝ αγοράσεις τιποτα και κατσε με το πετρελαιο.

Σοβαρα το λεω.

Εγω οπως και με το υγραεριο περσι ( δεν εκατσα να το ψιριζω χρονια οπως αλλοι ) πηρα τα ρισκα μου και στο υγραεριο μου βγηκε μια που μη βαζοντας και το σουπερ ντουπερ αλλα ενα απολυτως λειτουργικό τουρκικο εχω κανει ΗΔΗ αποσβεση και "παω για αλλα"....

το ιδιο λοιπον και με το πελλετ.
Αδυνατωντας να δινω 300+ ( με παλιες τιμες πετρελαιου ετσι???) για πετρελαιο το μηνα, εκανα το >>>>>> παξιμαδι πηρα 2 πελετοσομπες πηρα και 2 τονους πελλετ συνολο τα ανωτερω 2400.

ηδη νοεμβρη δεκεμβρη αφαιρεσε 500 ευρω... ισα που παιζει να τα αποσβεσω μεχρι το τελος της σεζον..
βλεπεις για κατι ψιλά επιδότηση πετρελαιου δεν παιζει - βλεπεις οι διατροφες που δινεις δε λογιζονται ως εξοδα ασχετα τι πραγματικά σου μενει στη τσεπη... - αλλα το κυριωτερο η οικογενοια μου ειναι ΠΙΟ ζεστα απο περσι που αναβαμε με το σταγονομετρο


Περίπου την ίδια λογική έχω κι εγώ.
Πέλλετ, υγραέριο, νυχτερινό τιμολόγιο ρεύματος και -μη γελάτε- βιολογικά καθαριστικά βόθρου :kiss: σε διάστημα ενός χρόνου.
Ετήσια ελάφρυνση: 2800 + 1000 + 400 + 800 = 5000!!! περίπου. Έχω γίνει ο γκουρού της εξοικονόμησης στη γειτονιά.
Εγώ δε μπαίνω εδώ και δύο χρόνια στη λογική της απόσβεσης. Τα τελευταία κυριολεκτικά χρήματα, που είχα στην άκρη, τα χρησιμοποίησα, για να καταφέρω να επιβιώσω. Σε συνθήκες πολέμου Η ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ (κι ας ολοκληρώνεται σε 24 μήνες). Σε συνθήκες πολέμου μηχανεύεσαι οτιδήποτε εξοικονομεί πόρους, για να έχουν φαγητό τα παιδιά σου...
Συμπέρασμα;
Όσο καθυστερεί κάποιος, τόσο οι ευκαιρίες χάνονται από μπροστά του!


το θεμα νυχτερινο τιμολογιο ρευματος σηκωνει μεγαλη συζητηση.
Με διαφορα 0,00225 απο το συμβατικο με μαθηματικη ακριβεια οποιος το κανει ειναι μεσα για τα καλα.
Καλες οι ευκαιριες αλλα οχι με τη λογικη ωπου δουμε φως μπαινουμε μεσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ