Κάνουμε πραγματική οικονομία με ξύλο και pellet;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61958 από KERBEROS

Fokion έγραψε: Φιλε Lucky...

Αφου εχεις τετοιες ανασφαλειες περι φορων κ.λ.π. ΜΗΝ αγοράσεις τιποτα και κατσε με το πετρελαιο.

Σοβαρα το λεω.

Εγω οπως και με το υγραεριο περσι ( δεν εκατσα να το ψιριζω χρονια οπως αλλοι ) πηρα τα ρισκα μου και στο υγραεριο μου βγηκε μια που μη βαζοντας και το σουπερ ντουπερ αλλα ενα απολυτως λειτουργικό τουρκικο εχω κανει ΗΔΗ αποσβεση και "παω για αλλα"....

το ιδιο λοιπον και με το πελλετ.
Αδυνατωντας να δινω 300+ ( με παλιες τιμες πετρελαιου ετσι???) για πετρελαιο το μηνα, εκανα το >>>>>> παξιμαδι πηρα 2 πελετοσομπες πηρα και 2 τονους πελλετ συνολο τα ανωτερω 2400.

ηδη νοεμβρη δεκεμβρη αφαιρεσε 500 ευρω... ισα που παιζει να τα αποσβεσω μεχρι το τελος της σεζον..
βλεπεις για κατι ψιλά επιδότηση πετρελαιου δεν παιζει - βλεπεις οι διατροφες που δινεις δε λογιζονται ως εξοδα ασχετα τι πραγματικά σου μενει στη τσεπη... - αλλα το κυριωτερο η οικογενοια μου ειναι ΠΙΟ ζεστα απο περσι που αναβαμε με το σταγονομετρο


Περίπου την ίδια λογική έχω κι εγώ.
Πέλλετ, υγραέριο, νυχτερινό τιμολόγιο ρεύματος και -μη γελάτε- βιολογικά καθαριστικά βόθρου :kiss: σε διάστημα ενός χρόνου.
Ετήσια ελάφρυνση: 2800 + 1000 + 400 + 800 = 5000!!! περίπου. Έχω γίνει ο γκουρού της εξοικονόμησης στη γειτονιά.
Εγώ δε μπαίνω εδώ και δύο χρόνια στη λογική της απόσβεσης. Τα τελευταία κυριολεκτικά χρήματα, που είχα στην άκρη, τα χρησιμοποίησα, για να καταφέρω να επιβιώσω. Σε συνθήκες πολέμου Η ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ (κι ας ολοκληρώνεται σε 24 μήνες). Σε συνθήκες πολέμου μηχανεύεσαι οτιδήποτε εξοικονομεί πόρους, για να έχουν φαγητό τα παιδιά σου...
Συμπέρασμα;
Όσο καθυστερεί κάποιος, τόσο οι ευκαιρίες χάνονται από μπροστά του!

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61975 από nivosgr
Μια από ίδια και εγώ. Πέρυσι ήθελα 3 τόνους πετρέλαιο δηλαδή με σημερινές τιμές 4100-4200.
Δεν υπάρχουν πια αυτά τα λεφτά. Το ενεργειακό μου τζάκι μου ζεσταίνει τον ένα όροφο των 55 τετραγωνικών με θερμοκρασίες από 21 έως 23 ανάλογα την ημέρα.

Στον δευτερο όροφο έβαλα μια ξυλόσομπα διπλής καύσης με κόστος 200 ευρώ για την τοποθέτηση και τα μπουριά, καθώς ήμουν ο τυχερός :P που την κέρδισα από το energ.gr
Θερμοκρασίες από 19 έως 22 καθώς δεν είναι ενιαίος χώρος, αλλά υπνοδωμάτια. (Ομολογώ ότι δεν το περίμενα να πιάσει τέτοιες θερμοκρασίες σε μη ενιαίο χώρο).

Αγόρασα 4.5 τόνους ξύλα και ένα τόνο μπριγκέτα.
Πιστεύω ότι θα την βγάλω.

Χάλασα ένα χιλιάρικο εδω στην Αττική που το ξύλο είναι ακριβό. Κέρδισα 3200.
Τι απόσβεση λέμε τώρα.
Το τζάκι το έχω κάνει προ πολλού.

Αρνητικά: Το τζάκι και η σόμπα για να ζεστάνουν θέλουν τον χρόνο τους. Συν το χαμαλίκι που δεν με ενοχλεί
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by nivosgr.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62002 από tas
Περσινή κατανάλωση: έξι τόνους ξύλα, με βαρύ χειμώνα. Δηλαδή, περίπου 600 ευρώ (τότε...). Συν 200 λίτρα πετρέλαιο, το οποίο δεν μπορώ να κοστολογήσω γιατί ήταν αγορασμένο το 2007.
Φετινή κατανάλωση: Ηθελα να καθαρίσω την καμινάδα, γι' αυτό και την τελευταία εβδομάδα δεν άναψα το τζάκι. Εκαψα περίπου 55 λίτρα πετρέλαιο, με εξωτερικές θερμοκρασίες από 0 ως 6-7. Δηλαδή περίπου 75 ευρώ (με 1,35). Στο μήνα θα ήθελα 300 ευρώ, δηλαδή τα μισά απ' ότι όλον τον περσινό χειμώνα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62025 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Υπάρχουν πράγματα που είναι δύσκολο και παρεξηγήσιμο να λές κάποιες φορές.
Πως να πεις σε κάποιον που ΔΕΝ ΕΧΕΙ 200-250€ να βάλει λάστιχα στο αυτοκίνητο του πως καλύτερα είναι να το κλειδώσει και να πηγαίνει με το αστικό?
Πως να του πεις να ξυπνάει στις 4 το πρωί, για να είναι στη δουλειά του στις 7-8?
Πόσο δύσκολο είναι όμως και να καταλάβει πως αν... (μακάρι όχι αλλά είναι αυξημένο το ρίσκο..) τρακάρει και του λείπουν 250 για λάστιχα, δε θα χει τα 1000-2000 (σε υλικές ζημίες, μακάρι όχι σε υγεία)και θα το πετάξει??
Πρέπει να βρούμε "λογικές" λύσεις.
"λογική λύση" μπορεί να είναι να μη χρειαζόμαστε αυτοκίνητο.
Που σημαίνει ίσως ν αλάξουμε δουλειά, μέρος που ζούμε, σπίτι που έχουμε, αυτοκίνητο που χρειαζόμαστε..
Ζούμε μιά τρομακτική αλλαγή, σ αυτά που ξέραμε.
Οι νέες συνθήκες είναι κάτι καινούργιο.
Πρέπει να τις δούμε πιό ανοιχτά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": foxsat, petros78, nektarios 1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62039 από N1k0s
Ναι , κάνω οικονομία , δεν καίω πετρέλαιο σε καλοριφέρ κεντρικής θέρμανσης , καίω πέλλετ σε αερόθερμη σόμπα
Χειμώνας 2011-2012 έκαψα 2 τόννους και κάτι , περισσότερο από χαρά και άγνοια για την σωστή χρήση , για να νοιώσω το ίδιο καλά ήθελα τουλάχιστον 1,5 τόννο πετρελαίου , και μην σπεύσετε να πειτε για την αναλογία 2 προς 1 ή 2,2 προς 1 κλπ , η διαφορά προκύπτει το ότι ο καυστήρας πετρελαίου έχει αρκετά μικρότερη απόδοση από το 85% της σόμπας , άρα η πραγματική αναλογία , αποκλειστικά και μόνο για το διαμέρισμα το οποίο μένω , είναι γύρω στο 1,5 προς 1 , με αυξημένη ΔΕΗ όμως για το θερμοσίφωνο και την λειτουργία της σόμπας.

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62225 από Fokion

KERBEROS έγραψε: Όσο καθυστερεί κάποιος, τόσο οι ευκαιρίες χάνονται από μπροστά του!


αψογος......

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ