Κάνουμε πραγματική οικονομία με ξύλο και pellet;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63402 από stergiosbik

valsam έγραψε: Καλα βαλθηκατε να με τρελανετε χριστουγενιατικα?
Ποιος σπαει ποιανου νευρα?
Μας λεει ο Θεοδοσης οτι δεν το εγραψα πριν οτι συμφερει σε σπιτια με μεγαλες καταναλωσεις και του τα ξαναδειξα και εγω ειμαι αυτος που σπαει νευρα?
Αντε γεια και καλες γιορτες!


Καλα ντε!
Δεν σε ειπαμε κ καμπουρη!
Συζητηση κανουμε γιατι "φορτωνεις"?
Το αλαθητο δεν το εχω ουτε εγω :lol: :whistle: οποτε γιατι να το εχεις εσυ? :cheer:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63404 από aithio
Τουλάχιστον να τσακωθείτε για κάτι που έχει νόημα θα το καταλάβαινα.
Διαβάζω μία ώρα τώρα για να καταλάβω που είναι η διαφωνία σας και ακόμα δεν την έχω εντοπίσει....
Το αν κάνουν οικονομία το ξύλο και το πέλλετ δεν νομίζω ότι χωράει πολύ συζήτηση....
Και φυσικά κάνουν...μάλλον κάνετε...
Και τα δύο αυτά καύσιμα αυτή την στιγμή είναι φτηνότερα βάση της θερμογόνος δύναμης τους έναντι του πετρελαίου πάνω από 50%...
Απο εκεί και πέρα έχουμε το πέλλετ λίγο πιο ακριβό από το ξύλο αλλά πιο βολικό....
Φυσικά έχετε δίκαιο ότι κάποιος με μικρή κατανάλωση θα αργήσει να κάνει απόσβεση αλλά πολλές φορές η επιλογή αλλαγή καυσίμου είναι μονόδρομος μιας και πολλές κεντρικές θερμάνσεις έχουν πάψει να λειτουργούν.
Τώρα για τις σόμπες πέλλετ σε πολυκατοικίες στα μεγάλα αστικά κέντρα νομίζω ότι είναι λίγα τα ψωμιά τους.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ, stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63406 από stergiosbik

aithio έγραψε: Τουλάχιστον να τσακωθείτε για κάτι που έχει νόημα θα το καταλάβαινα.
Διαβάζω μία ώρα τώρα για να καταλάβω που είναι η διαφωνία σας και ακόμα δεν την έχω εντοπίσει....
Το αν κάνουμε οικονομία το ξύλο και το πέλλετ δεν νομίζω ότι χωράει πολύ συζήτηση....
Και φυσικά κάνουμε...μάλλον κάνετε...
Και τα δύο αυτά καύσιμα αυτή την στιγμή είναι φτηνότερα βάση της θερμογόνος δύναμης τους έναντι του πετρελαίου πάνω από 50%...
Απο εκεί και πέρα έχουμε το πέλλετ λίγο πιο ακριβό από το ξύλο αλλά πιο βολικό....
Φυσικά έχετε δίκαιο ότι κάποιος με μικρή κατανάλωση θα αργήσει να κάνει απόσβεση αλλά πολλές φορές η επιλογή αλλαγή καυσίμου είναι μονόδρομος μιας και πολλές κεντρικές θερμάνσεις έχουν πάψει να λειτουργούν.
Τώρα για τις σόμπες πέλλετ σε πολυκατοικίες στα μεγάλα αστικά κέντρα νομίζω ότι είναι λίγα τα ψωμιά τους.


Δηλ.?Τι εννοεις?
Μηπως οτι το κρατος θα βαλει παλι το χερακι του?

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63407 από lucky4444
εχω μια φιλη η οποια μενει Κρητη...
Περσυ ολο το χειμωνα λεει εδωσαν για πετρελαιο 500 ευρω....
Οταν την ειπα οτι εγω εδωσα 2500...γελουσε...
Και εχω παθει πολιτισμικο σοκ! Ακου 500 ευρω ολο τον χειμωνα!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63410 από valsam
Ηρεμος ειμαι αλλα δεν μου αρεσει και δεν το ανεχομαι απο κανεναν να μου καταλογιζουν πραγματα οπως οτι με αυτα που γραφω υποτιμαω την νοημοσυνη ανθρωπων οτι αδικω τον εαυτο μου κ.τ.λ, δηλ. με μπριζωνει και μου την λεει ο Θεοδοσης και μετα το συνεχιζει και μου λεει οτι δεν εχω γραψει οτι συμφωνω οτι σε σπιτια με μεγαλες καταναλωσεις καρασυμφερει η χρηση πελλετ!
Αντι να ζητησει ενα συγνωμη και να πει ενταξει τελειωσε δεν το ειδα γραφει και το φοβερο "Κόψε τα βαριά λόγια μη το "χοντρύνουμε"!
Ουσιαστικα τα ιδια πραγματα λεμε και συμφωνουμε και δεν βλεπω τον λογο αυτης της ηλιθιας διαμαχης,ο εγωισμος ομως δεν σε αφηνει φιλε Θεοδοση να το παραδεχθεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63411 από dimlyk
lucky4444 εγω παντως φετος θα την βγαλω με κανα 300 :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ