Κάνουμε πραγματική οικονομία με ξύλο και pellet;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61740 από lucky4444
Μετα απο μηνες καψιματος στο φορουμ ακομα δεν εχω καταληξει 100% οτι η θερμανση με ξυλο και πελλετ ειναι πραγματι οικονομικοτερες!
:dry:
Βασικα μπορει να ειμαι 100% λαθος σε αυτο που λεω,δεν ειμαι καθετος,απλα αυτο νομιζω με οτι διαβαζω.
Το πελλετ δε το συζητω οτι σε λιγο θα φτασει το πετρελαιο με τον καθε εμπορακο ελληναρα.
Τα ξυλα τωρα δε μου βγαινουν οι αριθμοι...
Το να παρω εναν value for money ξυλολεβητα με ολα του τα κομφορ κοντα στα 3000ευρω και με τιμη ξυλου στη καλυτερη 130 ο τονος,θα εχω τον μηνα καταναλωση 2 τονους (260 ευρω)επισης στην καλυτερη, σε αντοιστιχια 500 λιτρων πετρελαιου ανα μηνα που εχω τωρα. Το πετρελαιο αυτη τη στιγμη στην καλυτερη εχει 1.245 κι αν εχεις και επιδοτηση θερμανσης -0.28 λεπτα,τοτε τον μηνα για 500΄λιτρα περιπου φτανεις τα 470 ευρω. Αν κανουμε την αφαιρεση μιλαμε για 200 ευρω κερδος στο ξυλο ανα μηνα. Σε ποιο μακρυνους υπολογισμους κανεις αποσβσεση μετα απο δυο χρονια!
Αναρωτιεμαι αν αξιζει... Να παλευεις για το αν ειναι στεγνα η βρεγμενα..να κουβαλας και να καθαριζεις.Σκεφτομαι και το ενδεχομενο να μας πουν καποιο πρωι οτι ξερετε...λογω ελλειψης ξυλου ή της πολυ μεγαλης ζητησης θα ανεβει η τιμη του κατακορυφα! :woohoo:
Τωρα καποιοι θα πουν..καλα τι περιμενεις να κανεις αποσβεση μεσα σε μια σαιζον; :S
Ναι αυτο θα περιμενα μετα απο αποφαση να φυγω απο το πετρελαιο και να καιω πλεον ξυλα!!!
Ξυλα, το τονιζω!!! Οχι πλακες χρυσου!
:lol:
Μακαρι τοση ωρα να γραφω π@π@ριες... Οχι πιπεριες.. :P
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61747 από vag1234
Δεν γράφεις καθόλου π@@@@@@@ ..... Πολύ φοβάμαι ότι πάνε να δημιουργήσουν με το έτσι θέλω όφελος 25% σε σχέση με το πετρέλαιο θέρμανσης..

Αν είσαι σε διαμέρισμα πολυκατοικίας δύσκολα σε συμφέρει να καις πελλετ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61748 από eliasger

lucky4444 έγραψε: Μετα απο μηνες καψιματος στο φορουμ ακομα δεν εχω καταληξει 100% οτι η θερμανση με ξυλο και πελλετ ειναι πραγματι οικονομικοτερες!
:dry:
Βασικα μπορει να ειμαι 100% λαθος σε αυτο που λεω,δεν ειμαι καθετος,απλα αυτο νομιζω με οτι διαβαζω.
Το πελλετ δε το συζητω οτι σε λιγο θα φτασει το πετρελαιο με τον καθε εμπορακο ελληναρα.
Τα ξυλα τωρα δε μου βγαινουν οι αριθμοι...
Το να παρω εναν value for money ξυλολεβητα με ολα του τα κομφορ κοντα στα 3000ευρω και με τιμη ξυλου στη καλυτερη 130 ο τονος,θα εχω τον μηνα καταναλωση 2 τονους (260 ευρω)επισης στην καλυτερη, σε αντοιστιχια 500 λιτρων πετρελαιου ανα μηνα που εχω τωρα. Το πετρελαιο αυτη τη στιγμη στην καλυτερη εχει 1.245 κι αν εχεις και επιδοτηση θερμανσης -0.28 λεπτα,τοτε τον μηνα για 500΄λιτρα περιπου φτανεις τα 470 ευρω. Αν κανουμε την αφαιρεση μιλαμε για 200 ευρω κερδος στο ξυλο ανα μηνα. Σε ποιο μακρυνους υπολογισμους κανεις αποσβσεση μετα απο δυο χρονια!
Αναρωτιεμαι αν αξιζει... Να παλευεις για το αν ειναι στεγνα η βρεγμενα..να κουβαλας και να καθαριζεις.Σκεφτομαι και το ενδεχομενο να μας πουν καποιο πρωι οτι ξερετε...λογω ελλειψης ξυλου ή της πολυ μεγαλης ζητησης θα ανεβει η τιμη του κατακορυφα! :woohoo:
Τωρα καποιοι θα πουν..καλα τι περιμενεις να κανεις αποσβεση μεσα σε μια σαιζον; :S
Ναι αυτο θα περιμενα μετα απο αποφαση να φυγω απο το πετρελαιο και να καιω πλεον ξυλα!!!
Ξυλα, το τονιζω!!! Οχι πλακες χρυσου!
:lol:
Μακαρι τοση ωρα να γραφω π@π@ριες... Οχι πιπεριες.. :P


Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά το θέμα είναι περιττό .Εχουν γραφτεί άπειρες σελίδες για το θέμα αυτό .
Αφου είσαι ακόμα στο πετρέλαιο περίμενε μέχρι την άνοιξη που θα κάνουμε λογαριασμό και αποφασίζεις τι θα κάνεις του χρόνου .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61753 από lucky4444
Δεν ξερω κατα ποσο εινα περιττο.
Μακαρι να ειναι.
Θυμαμαι πριν απο δυο χρονια το 15κιλο σακι πελλετ να εχει 2,40 και τωρα να εχει 5 και 6 ευρω!
Μεσα σε δυο χρονια ανεβηκε στο διπλασιο!!
Το πελλετ!!! Που το κρατος δεν εχει καμια εισροη!
Θυμαμαι ποσο ειχε το αεριο θερμανσης και ποσο εχει τωρα!
Θυμαμαι ποσο ειχε το υγραεριο κινησης και ποσο εχει τωρα!
Κι αν τα βαλεις ολα κατω, σε σινδιασμο με το οτι το κρατος χαζο δεν ειναι...πιστευεις οτι ειναι απιθανο αυριο να μπουν φοροι στα ξυλα ειτε γιατι εχουν ζητηση ειτε γιατι σκοτωνεις τα δαση;;; Ποσο απιθανο το εχεις αυτο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61758 από DOOM_NX

lucky4444 έγραψε: Θυμαμαι πριν απο δυο χρονια το 15κιλο σακι πελλετ να εχει 2,40 και τωρα να εχει 5 και 6 ευρω!

Τι μου λες; Ελλάδα το πέλλετ είχε 160 ευρώ ο τόνος και στη Γερμανία 260;

lucky4444 έγραψε: πιστευεις οτι ειναι απιθανο αυριο να μπουν φοροι στα ξυλα ειτε γιατι εχουν ζητηση ειτε γιατι σκοτωνεις τα δαση;;; Ποσο απιθανο το εχεις αυτο;

Πολύ απίθανο. Τα ξύλα είναι ανανεώσιμη πηγή ενέργειας. Δε σκοτώνονται τα δάση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61760 από petrosp13
Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε ότι η τιμή του πέλλετ θα είναι οπωσδήποτε ανοδική
Εγώ θεωρώ ότι η αγορά είναι καινούρια και το κάθε λαμόγιο προσπαθεί να αρπάξει όσο προλαβαίνει
Κάποτε η αγορά θα ισορροπήσει, οι απατεώνες θα ξεραθούν από την ίδια την αγορά και οι τιμές θα σταθεροποιηθούν
Τα ίδια ακούμε εδώ στην βόρεια ελλάδα για την τιμή του ξύλου και τελικά κανένας δεν πουλάει φέτος πάνω από 130
Και όλες οι μάντρες είναι γεμάτες ξύλα, σε σχέση με πέρσι που δεν έβρισκες πουθενά
Αν ο άλλος πουλάει πέλλετ με 400 τον τόνο, ας του μείνουν αμανάτι
Όσο θα υπάρχουν καταναλωτές, όμως, έστω και λίγοι, που αγοράζουν σε τέτοιες τιμές, ο πωλητής δεν θα τις κατεβάσει γιατί βλέπει ότι πάντα υπάρχουν έστω και λίγα κορόιδα που αγοράζουν σε τέτοια τιμή
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giannisp

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ