Κάνουμε πραγματική οικονομία με ξύλο και pellet;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63227 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Το ξαναβάζω

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Κάντε εσείς τον υπολογισμό, πόσο οικονομία έκανε κάποιος πέρσι, που αν συνέχιζε με τον λέβητα πετρελαίου θά 'θελε 3600-3700 λίτρα, ενώ με το νέο πελλετολέβητα έκαψε 7,7 τόννους πέλλετ προς 230 ευρώ τον τόννο. Επίσης το ίδιο παράδειγμα για φέτος με το πέλλετ αγορασμένο 278 ο τόννος ( από δική μου αμέλεια έχασα την τιμή που ήταν 263 ευρώ)...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63316 από valsam

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:

valsam έγραψε:

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:

valsam έγραψε: Καντε και τον υπολογισμο ποσο θα εκαιγε ενας με 80-100 τ.μ σπιτι με 1 τονο πετρελαιο και με πελλετ αν εβαζε μια σομπα πελλετ και ηθελε 2,2 τονους.
Να ενα πολυ συνηθισμενο σεναριο, ξοδεψε καποιος 3-4 χιλιαρικα και εβαλε μια σομπα πελλετ νερου,εχει ξεφυγει ο οικογενειακος προυπολογισμος και δεν υπαρχουν μετρητα για αγορα μεγαλης ποσοτητας πελλετ τους καλοκαιρινους μηνας για καλυτερη τιμη η δεν υπαρχει αποθηκευτικος χωρος μιας και ειναι σε πολυκατοικια και αναγκαστικα αγοραζει με το σακι 5 και 6 ευρω που κοστιζει σημερα το πελλετ αρα για τους 2,2 τονους που χρειαζετε με 350 ευρω τον τονο που βγαινει αν το σακι κοστιζει 5,25 ευρω ο τυπος θελει 770 ευρω,με πετρελαιο θα ηθελε 1250 με τις σημερινες τιμες,μεγαλη διαφορα ενταξει αλλα αν ειναι δικαιουχος του επιδοματος θερμανσης του βγαινει 970 ευρω που ειναι 200 ευρω διαφορα με το πελλετ και θελει 20 χρονια χαμαλικιου για να κανει την αποσβεση, που δεν προκειτε να γινει ποτε γιατι σιγα μην αντεξει η σομπα πελλετ 20 χρονια!

Διαλέγεις πάντα τα πιο "ευνοϊκά" σενάρια για το πέλλετ!!!

Αντε να σου πω και ενα σουπερ ευνοικο σεναριο (πραγματικοτητα),σομπα νερου πελλετ 23kw αγορασμενη απο το εξωτερικο μαζι με τα περαστικα 1800 ευρω,4 τονοι αριστο πελλετ και αυτο αγορασμενο απο εξω(24σαρα νταλικα την μοιραστικαν 4 ατομα) με 225 ευρω και επειδη δεν ειχε που να το βαλει στην πολυκατοικια που μενει το εχει διαμοιρασει στο μπαλκονι και στην ταρατσα η πολυκατοικια ειναι 40 ετων χωρις ασανσερ(σακι-σακι 4 οροφους 4 τονοι)και του βλεπω του δικου μου να του πεφτει η πλακα στο κεφαλι!
Επελεξε πελλετ μονο με την προυποθεση αυτη,δηλ. φθηνη σομπα νερου και φθηνη καυσιμη υλη,αλλιος απλα το πελλετ θα του ηταν ασυμφορο,ηταν να βαλει μια MBZ Ambra HYDRO 24kW στα 3500 με τα περαστικα λαι να αγορασει απο τον ιδιο που θα του πουλουσε την σομπα πελλετ με 270 ευρω το Ελληνικο και 320-350 το ξενο,εφυγε τρεχοντας μιας και ειναι και δικαιουχος του επιδοματος θερμανσης,του αλλαξα την γνωμη βρισκοντας του και την σομπα και το πελλετ,ετσι τον συμφερει αλλα σεντ τσακιστο δεν εμεινε στην Ελλαδα απο την αγορα του φιλου,με τα Ελληνικα δεδομενα ,δηλ. MBZ Ambra και πελλετ ντοπιο θα ηθελε 600 ευρω με για το ξενο πελλετ απο 700 εως 800 για πελλετ τον χρονο μιας και με πετρελαιο ηταν στον τονο η καταναλωση του αν εμενε με πετρελαιο μαζι με την επιδοτηση θα ηθελε 970 ευρο τον χρονο η διαφορα στην καλυτερη περιπτωση 370 ευρω με το Ελληνικο πελλετ (9,5 χρονια για να κανει αποσβεση) και στην χειροτερη 170 με το ξενο το ακριβο πελλετ(20,5 χρονια για να κανει αποσβεση),δηλ. 10 και 20 χρονια χαμαλικη και καθαρισμα για να κανει αποσβεση,ετσι οπως ειναι τωρα ομως θελει 500 ευρω την σαιζον για πελλετ εκει που θα ηθελε 970 για πετρελαιο (470 ευρω κερδος την σαιζον)και παλι ομως χρειαζετε 4 χρονακια για να κανει αποσβεση που εγω το θεωρω και παλι πολυ!
Αν δεν αλλαξουν μυαλα οι εμποροι και παραγωγοι(Ελληνες)του πελλετ χλωμο το μελλον!


Κατ' αρχήν χρόνια πολλά!
Κατά δεύτερον επαναλαμβάνεσαι
Διαλέγεις πάντα τα πιο "ευνοϊκά" σενάρια για το πέλλετ!!!
Πάλι τα ίδια φίλε μου. Αδικείς το πέλλετ, τον εαυτό σου και τη νοημοσύνη μας! Μην το ξανακάνεις σε παρακαλώ να αναφερθείς σε παράδειγμα σπιτιού που θερμαίνεται με 1 τόννο πετρέλαιο. Δεν αφορά αυτήν την κατηγορία σπιτιών η αλλαγή τρόπου θέρμανσης. Το ίδιο ισχύει και ανάποδα. Δηλαδή εγώ, που λόγω έλλειψης χώρου, πέταξα τον καυστήρα πετρελαίου και μετά από 1-2 χρόνια το πέλλετ πάει 500 ευρώ ο τόννος, ενώ ο Καμμένος γίνει πρωθυπουργός και αξιοποήσει το πλούσιο υπέδαφός μας και γίνουμε σεϊχηδες και το πετρέλαιο πουλιέται κι αυτό 500 ευρώ ο τόννος, θα με συμφέρει εμένα να αλλάξω καυστήρα αν οι ανάγκες μου ετησίως είναι 2 τόννοι πέλλετ;
Παραδείγματα με σπίτια που χρειάζονται minimum 2 τόννους πετρέλαιο και περισσότερο να φέρνουμε για να έχει νόημα η συζήτηση κι ένα τέτοιο έχω θέσει λίγο πιο πάνω, αν θέλεις δες το και μετά πες μου τη γνώμη σου...

Χρονια πολλα!
Θεοδοση δεν εισαι αντικειμενικος,μαλλον εσυ αδικεις τον εαυτο σου και τη νοημοσύνη μας!
Eνα θα σε ρωτησω για να δεις το λαθος σου,ποια ειναι περισσοτερα, τα σπιτια που καινε 1-1,5 τονους πετρελαιο η αυτα που καινε 4-5?
Φιλε η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι τα σπιτια που καινε 1 τονο(λιγο λιγοτερο λιγο περισσοτερο) και οχι μονο αφορα αλλα παρα αφορα αυτήν την κατηγορία σπιτιών η αλλαγή τρόπου θέρμανσης και αυτοι ειναι που εχουν φαει παπα και στραφηκαν στο πελλετ και αυτοι ειναι που θα περιμενουν πολλα χρονια για να κανουν αποσβεση,δεν ξερω αν εισαι του επαγγελματος και εισαι τοσο υπερμαχος των πελλετ η απλα ανηκεις σε εκεινο το μικροτατο ποσοστο ιδιοκτητων κατοικιας με πανω απο 2-3 τονους καταναλωσης πετρελαιου που πραγματικα βλεπουν οικονομια με το πελλετ και θα εχουν κανει και σε συντομοτερο χρονικο διαστημα αποσβεση!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63319 από χρηστος8
Παρομοιο παραδειγμα με του Θεοδοση στο σπιτι μου.

Περυσι που ηταν πιο βαρυς ο χειμωνας θα ηθελα 3,5 τονους πετρελαιο, αρα 3,5 Χ 1 ευρω = 3500 ευρω.

Εκαψα 6,5 τονους πελλετ + 3 τονους περιπου ξυλα στο τζακι μου...αρα 6,5 Χ 250 = 1625 + 300 ευρω ξυλα = 1925 ευρω.

Ετησιως 1575 ευρω οικονομια!!!

Φετος με πιο μαλακο χειμωνα, ετησια καταναλωση πετρελαιου 3 τονους, θα ηθελα 3 Χ 1,30 = 3900 ευρω.

Αντιστοιχα με ετησια καταναλωση πελλετ 6,5 τονους, θελω 6,5 Χ 237 = 1527 ευρω...το τζακι σπανια αναψε μεχρι τωρα. Αν ομως αποφασισω να το καψω θα ριξω την καταναλωση πελλετ.

Ετησιως 2373 ευρω οικονομια!!!

Εχω κανει ηδη αποσβεση μια και η αλλαγη εγινε προπερσι που το πετρελαιο κυμαινοταν στα 80 λεπτα το λιτρο, και το πελλετ στα 220 ευρω ο τονος...αλλο ενα χιλιαρικο οικονομιας ετησια και απο κει.

Σπιτια με μεγαλες καταναλωσεις πετρελαιου αποσβαινουν σε χρονο dt την αλλαγη σε πελλετ. Σπανια θα βρεις σε μονοκατοικια σε χωριο καταναλωση μικροτερη των 3 τονων πετρελαιου ετησιως.

Αντιστροφα μικρες καταναλωσεις πετρελαιου θελουν πολυ περισσοτερο χρονο για την αποσβεση της αλλαγης.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ, stelios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63339 από foxsat
Γεια σας παιδια και χρονια πολλα.
Σαν πολλα λιτρα πετρελαιο δεν λετε οταν γραφετε 3,500 λιτρα???
Οταν γραφετε να αναφερεστε σε μια κατοικια και μονο οχι σε ολοκηληρη οικοδομη.

Παρεπιπτοντος ο γειτονας μου απεναντι εβαλε πριν απο δυο μερες υπερσυγχρονο λεβητα και καυστηρα ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ 6000 ευρω.Κοντρα στο καθε ρευμα.Μενει να δουμε τα αποτελεσματα.Μακαρι να ειναι καλα.
Μιλαμε για 70 αρη ανδρα συνταξιουχο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63341 από γεωργιος
παιδια σχετικα με τις τιμες πελλετ
μην αγοραζετε
αθηνα ..ανω των 5,25 ευρω / σακι
οποιαδηποτε τιμη πανω απο αυτη ειναι κοροιδια

σχετικα με τις σομπες μποιλερ
για την ωρα ειναι ακριβες
αλλα σε 1 2 χρονια θα πεσουν οι τιμες

υπαρχουν σομπες νερου 14 KW timh 2400 euro και
λεβητες 45,,εως 75 kw
τιμες 2600 και 2900 αντιστοιχα
σχετικα με την αποσβεση που αναφερατε παραπανω
αν δεν καταναλωνες 2000 λιτρα πετραιλεο και ανω η αποσβεση καθυστερει

καταναλωση 1000 λιτρα επενδειση 3300 ευρω ( με συνδεση κ,λ,π,)
οικονομια
1400 - 2,2 * 330 = 674 ευρω ,,,,αποσβεση σε 5 χρονια
,,,,,,,,,,
καταναλωση
2000 ...... αποσβεση σε 2,5 χρονια
με αγορα πελετ το καλοκαιρι αποσβεση σε 1,9 χρονια
καταναλωση
3000 λιτρα πετρελαιο
αντιστοιχα αποσβεση σε 1,63
1,36

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by γεωργιος. Αιτία: συμπληρωση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63344 από valsam

χρηστος8 έγραψε: Παρομοιο παραδειγμα με του Θεοδοση στο σπιτι μου.

Περυσι που ηταν πιο βαρυς ο χειμωνας θα ηθελα 3,5 τονους πετρελαιο, αρα 3,5 Χ 1 ευρω = 3500 ευρω.

Εκαψα 6,5 τονους πελλετ + 3 τονους περιπου ξυλα στο τζακι μου...αρα 6,5 Χ 250 = 1625 + 300 ευρω ξυλα = 1925 ευρω.

Ετησιως 1575 ευρω οικονομια!!!

Φετος με πιο μαλακο χειμωνα, ετησια καταναλωση πετρελαιου 3 τονους, θα ηθελα 3 Χ 1,30 = 3900 ευρω.

Αντιστοιχα με ετησια καταναλωση πελλετ 6,5 τονους, θελω 6,5 Χ 237 = 1527 ευρω...το τζακι σπανια αναψε μεχρι τωρα. Αν ομως αποφασισω να το καψω θα ριξω την καταναλωση πελλετ.

Ετησιως 2373 ευρω οικονομια!!!
Χρηστο συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι για μεγαλα σπιτια με μεγαλες καταναλωσεις το πελλετ συμφερει(σε σχεση με το πετρελαιο ετσι,γιατι σε σχεση με το ξυλο αστο καλυτερα το πελλετ ειναι χαμενο απο χερι),αλλα με τρελαινει ο Θεοδοσης που γραφει ειρωνικα οτι διαλέγεω πάντα τα πιο "ευνοϊκά" σενάρια για το πέλλετ,πανω απο το 80% των Ελληνων ειναι αυτο που μενει στα μεγαλα αστικα κεντρα Αθηνα-Θεσ/νικη-Λαρισα-Πατρα-Ηρακλειο-Βολος κ.τ.λ σε διαμερισματα κατω των 100 τ.μ και με καταναλωσεις πολυ κατω του τονου την σαιζον σε πετρελαιο,που το "ευνοϊκο" σενάριο αφου αναφερομαι στην συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων?
"Ευνοϊκά" σενάρια για το αν και ποσσο συμφερει το πελλετ ειναι για τις ελαχιστες περιπτωσεις σαν την δικη σου του Θεοδοση της δικης μου που μενουμε σε μεγαλα σπιτια με μεγαλες καταναλωσεις ,των ολιγων δηλ. και οχι των πολλων!


Εχω κανει ηδη αποσβεση μια και η αλλαγη εγινε προπερσι που το πετρελαιο κυμαινοταν στα 80 λεπτα το λιτρο, και το πελλετ στα 220 ευρω ο τονος...αλλο ενα χιλιαρικο οικονομιας ετησια και απο κει.

Σπιτια με μεγαλες καταναλωσεις πετρελαιου αποσβαινουν σε χρονο dt την αλλαγη σε πελλετ. Σπανια θα βρεις σε μονοκατοικια σε χωριο καταναλωση μικροτερη των 3 τονων πετρελαιου ετησιως.

Αντιστροφα μικρες καταναλωσεις πετρελαιου θελουν πολυ περισσοτερο χρονο για την αποσβεση της αλλαγης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ