Κάνουμε πραγματική οικονομία με ξύλο και pellet;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61772 από eliasger

eliasger έγραψε:

lucky4444 έγραψε: Μετα απο μηνες καψιματος στο φορουμ ακομα δεν εχω καταληξει 100% οτι η θερμανση με ξυλο και πελλετ ειναι πραγματι οικονομικοτερες!
:dry:
Βασικα μπορει να ειμαι 100% λαθος σε αυτο που λεω,δεν ειμαι καθετος,απλα αυτο νομιζω με οτι διαβαζω.
Το πελλετ δε το συζητω οτι σε λιγο θα φτασει το πετρελαιο με τον καθε εμπορακο ελληναρα.
Τα ξυλα τωρα δε μου βγαινουν οι αριθμοι...
Το να παρω εναν value for money ξυλολεβητα με ολα του τα κομφορ κοντα στα 3000ευρω και με τιμη ξυλου στη καλυτερη 130 ο τονος,θα εχω τον μηνα καταναλωση 2 τονους (260 ευρω)επισης στην καλυτερη, σε αντοιστιχια 500 λιτρων πετρελαιου ανα μηνα που εχω τωρα. Το πετρελαιο αυτη τη στιγμη στην καλυτερη εχει 1.245 κι αν εχεις και επιδοτηση θερμανσης -0.28 λεπτα,τοτε τον μηνα για 500΄λιτρα περιπου φτανεις τα 470 ευρω. Αν κανουμε την αφαιρεση μιλαμε για 200 ευρω κερδος στο ξυλο ανα μηνα. Σε ποιο μακρυνους υπολογισμους κανεις αποσβσεση μετα απο δυο χρονια!
Αναρωτιεμαι αν αξιζει... Να παλευεις για το αν ειναι στεγνα η βρεγμενα..να κουβαλας και να καθαριζεις.Σκεφτομαι και το ενδεχομενο να μας πουν καποιο πρωι οτι ξερετε...λογω ελλειψης ξυλου ή της πολυ μεγαλης ζητησης θα ανεβει η τιμη του κατακορυφα! :woohoo:
Τωρα καποιοι θα πουν..καλα τι περιμενεις να κανεις αποσβεση μεσα σε μια σαιζον; :S
Ναι αυτο θα περιμενα μετα απο αποφαση να φυγω απο το πετρελαιο και να καιω πλεον ξυλα!!!
Ξυλα, το τονιζω!!! Οχι πλακες χρυσου!
:lol:
Μακαρι τοση ωρα να γραφω π@π@ριες... Οχι πιπεριες.. :P


Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά το θέμα είναι περιττό .Εχουν γραφτεί άπειρες σελίδες για το θέμα αυτό .
Αφου είσαι ακόμα στο πετρέλαιο περίμενε μέχρι την άνοιξη που θα κάνουμε λογαριασμό και αποφασίζεις τι θα κάνεις του χρόνου .


Μην ανοίγουμε άλλο θέμα όταν τρέχουν τουλάχιστον 2 με το ίδιο αντικείμενο συζήτησης .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61773 από lucky4444
Επειδη ψηνομαι να παω και εγω στο ξυλο..........
Μακαρι να λεω και να υποψιαζομαι π@π@ριες...
Μακαρι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61777 από Fokion
αν το σκεφτεσαι λαβε υποψι σου και το παρακατω

δες τι επαθαν οσοι "ψιλοκοσκινιζαν" το υγραεριο στο αυτοκινητο για χρονια...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61779 από dimlyk
ξεκαθαριστε μερικα πραγματα
οταν μιλαμε για τιμη πελλετ ...εννουμε μια μεση τιμη λιανικης που ειναι πχ τα 330 για αθηνα ...κι οχι ποσο πουλαει το καθε μικρομαγαζο (στο ιντερνετ εχω δει τιμες κοντα στα 7 το τσουβαλακι)
οσο αφορα την φορολογια τιποτα δεν ειναι απιθανο αλλα ειδικα για το ξυλο υπαρχουν καποια ορια που αν ξεπεραστουν δεν θα μεινει δασος στην ελλαδα ;)
κι επιπλεον μια αναλογια σχετικα με τα αλλα καυσιμα (που αυτο ειναι το ζητουμενο και οχι ποσο θα αυξηθει το ενα η το αλλο) παντα θα υπαρχει... τουλαχιστον στο προσεχες μελλον


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61800 από KERBEROS
Το ότι φέτος, χρονιά της εξίσωσης πετρελαίου, το πέλλετ (για το ξύλο δε γνωρίζω) ουσιαστικά είναι σχεδόν στις περσινές τιμές, λέει πολλά, πάρα πολλά. Κάποιοι απλά εκμεταλλεύονται τη νέα μανία του κόσμου με τα αυστριακά και χτυπάνε αλύπητα.
Πέλλετ εξάλλου, όσοι μπορούμε, αγοράζουμε άνοιξη - καλοκαίρι (ακόμα και όσοι έχουν σόμπες).
Ο ανταγωνισμός στο πέλλετ θα είναι εντονότατος. Εισαγωγείς, πολυκαταστήματα, σούπερμάρκετ θα φέρνουν κάθε λογής πέλλετ. Το πετρέλαιο ελέγχεται από το κράτος και ελάχιστες εταιρείες. Το πέλλετ δεν μπορεί να γίνει ούτε καν ολιγοπώλιο.
Κι επειδή οι επιλογές θέρμανσης είναι πολλές, ούτε μαζική μόδα μπορεί να γίνει.
Αφού φέτος δεν εκτοξεύτηκε η τιμή, του χρόνου θα είμαστε καλύτερα.
Σωστή καταναλωτική νοοτροπία χρειαζόμαστε, έρευνα αγοράς, ανταλλαγή πληροφοριών...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX, lucky4444, nektarios 1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61808 από lucky4444
εγω ακομα δε στραφηκα σε αλλο συστημα θερμανσης.
και σαν εμενα ειναι παρα πολλοι ακομη..
αν μπουμε κ μεις μεσα..ειναι σιγουρο οτι και του χρονου θα πανε το ιδιο καλα οι τιμες;
αν δουν οτι το πετρελαιο δε το παιρνει κανεις και οτι ολοι παιρνουν ξυλα τοτε θα βρουν τροπο και νομους και τα παντα για να αλλαξουν τα παντα.
και μη μου λετε οτι αυτα δε γινονται και οτι ετσι και οτι αλλιως...
εδω το συνταγμα αλλαξανε και θα κολησουν σε αυτο;
δειτε γυρω μας τι παιζει.. εχουν κανει και κανουν και θα κανουν τα απιστευτα.ποιος θα το φανταζοταν αυτο πριν 5 χρονια; ετσι θεωρω οτι μπορουν να γινουν τα πραγματα.
συγνωμη αν εξωτερικευω με υφος τις θεωρειες μου δε το κανω εχθρικα αλλα φιλικα.
να μην παρεξηγηθω με κανεναν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ