Κάνουμε πραγματική οικονομία με ξύλο και pellet;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61818 από egglezos
και για ποιό λόγο παρακαλώ μία επένδυση με χρόνο απόσβεσης τα 2 χρόνια να μήν είναι προσοδοφόρα?

αν δεν απατώμαι, επενδύσεις κάτω από 5 χρόνια απόσβεσης θεωρούνται χαμηλού ρίσκου , ενώ με κάτω από 2-3 ώς επικίνδυνες σύμφωνα με τις οικονομικές θεωρίες...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61820 από Sp4wN
Λογικά νομίζω η πίεση που νιώθει ο κόσμος για τη γρήγορη απόσβεση προκύπτει από την αβεβαιότητα των τιμών στο θέμα των καυσίμων θέρμανσης . Έτσι όλοι βιαζόμαστε ,αδικαιολόγητα ίσως , για γρήγορη απόσβεση και οικονομία για να προλάβουμε νέες εξελίξεις που τυχόν κάνουν την επένδυση μας μή συμφέρουσα .

Οικονομικά εννοείται πως το σκεπτικό δεν είναι σωστό . Ωστόσο οι καιροί μας έχουν κάνει λίγο παράλογους μιάς και δεν ξέρουμε τι μέλλει γενέσθαι ... :(

Προσωπικά θεωρώ πως και 2 χρόνια περιθώριο για τέτοιου είδους επένδυση ίσως δεν είναι τραβηγμένο να θέσουμε !! Δυστυχώς η δική μου οικονομική κατάσταση δε μου επέτρεψε να το εφαρμόσω και πήγα σε φθηνότερη λύση ,άν όμως είχα τα χρήματα σίγουρα θα τα είχα ρίξει στην επένδυση . Είτε μηχανήματος ,είτε καυσίμου ...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61822 από Gdevil
Αρχικά σε παραπέμπω στο αντίστοιχο θέμα για τους υπολογισμούς μου
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...mid=53&limitstart=30
με διόρθωση στην τιμή του πετρελαίου από το 1,3 στο 1 (λόγω επιδότηση θέρμανσης για όσους το δικαιούνται) το κόστος θέρμανσης με πετρέλαιο πάει (ανά κιλοβατόρα) στο 0,105
με το ξύλο είναι στο 0,043
για να φτάσει το ξύλο να σου κοστίζει όσο το πετρέλαιο θέλει το ξύλο να κοστίζει περί τα 30 σεντς το κιλο.
Δηλαδή να μπεί φόρος γύρω στο 150% και από 12 σεντσ να πάει στα 12χ2,5=30
αν μπεί φόρος πχ 20% (που και πάλι απίθανο το βλέπω) η τιμή από 12 σεντσ θα πάει στο 12χ1,2= 14,4 σεντσ

μετά θα σου γράψω που κάνεις λάθος στους υπολογισμούς σου

lucky4444 έγραψε: ...
θα εχω τον μηνα καταναλωση 2 τονους (260 ευρω)επισης στην καλυτερη, σε αντοιστιχια 500 λιτρων πετρελαιου ανα μηνα που εχω τωρα.

2 τόνοι ξύλα θα σου δώσουν 2000 (κιλά) * 3,9 (θερμαντική δύναμη ξύλου στην εστία σε kwh ) * 0,7 (βαθμός απόδοσης εναλαγής μεταξύ εστίας και χώρου) = 5460 kwh
500 λίτρα πετρέλαιο σου δίνουν
500 (λίτρα) * 11,9 (θερμαντική δύναμη πετρελαίου στον λέβητα σε kwh ) * 0,8 (βαθμός απόδοσης εναλαγής μεταξύ λέβητα και χώρου) = 4760 kwh
ήτοι (5460 - 4760 )/4760 = 14,7% λιγότερη θέρμανση από το πετρέλαιο στις ποσότητες που έγραψες.

επίσης εδώ

lucky4444 έγραψε: ...
Το να παρω εναν value for money ξυλολεβητα με ολα του τα κομφορ κοντα στα 3000ευρω

το να θέλεις να δώσεις 3000 για ξυλολέβητα και να έχεις κατανάλωση 500 λίτρα πετρέλαιο δεν το βλέπω να συμβαδίζουν.
Οι έμποροι μπορεί να θέλουν να πουλήσουν τα ακριβά τους μοντέλα αλλά δεν σημαίνει ότι τα χρειαζόμαστε.
Με 1500 ευρό νομίζω μπορείς να βρείς λύση που να καις ξύλο και να καλύψεις τις ανάγκες που τώρα σου καλύπτουν τα 500 λίτρα πετρέλαιο.
Με δεδομένα λοιπόν 500 λίτρα πετρέλαιο = 470 ευρώ τα αντίστοιχα ξύλα είναι 1740 κιλά χ 0,13 = 226.
Η απόσβεση των 1500 ευρώ λοιπόν γίνεται στα 3000 λίτρα πετρελαίου. αυτό είναι 1? 1,5? 2 χρονιές?
Ε!! ειλικρινά αν υπάρχει επένδυση που να αποσβένεται σε 2 χρόνια και ΔΕΝ μας αρέσει γιατί θέλουμε να αποσβεστεί σε 1 μήνα τότε δεν φταίει ο γιαλός.

Τέλος να πώ πως είμαι σίγουρος πως την στιγμή που γράφω το μύνημα αυτό και ασχολούμαστε με την οικιακή μας οικονομία οι μισοί απο τους συμφορουμίτες (μέσα σε αυτούς ήμουν και εγώ μέχρι προχτές) δεν ξέρουν ότι υπάρχει νυχτερινό τιμολόγιο (που μάλιστα τρέχει και 2 μεσημβρινές ώρες) με πολύ μειωμένη τιμή κιλοβατόρας. Και όταν το μάθουμε (πάλι βάζω και τον ευατό μου μέσα) θα δυσκολευτούμε να αλλάξουμε μερικές μας συνήθειες ώστε να έχουμε αυξημένη κατανάλωση σε ώρες μειωμένης τιμολόγησης.

Και αν αυτό το "οι μισοί από τους συμφορουμίτες" στην παραπάνω μου παράγραφο φαίνεται πολύ, τότε να πω πως όντας καπνιστής παρατηρώ την γειτονιά όταν καπνίζω από το μπαλκόνι μου.
Ε, το 90% των γειτόνων αν και μέχρι και στην τηλεόραση το βάλαν σε σποτάκι, τα παντζούρια μας δεν τα κλείνουν τις ώρες που δεν υπάρχει ήλιος έξω ώστε να περιοριστούν οι θερμικές απώλειές από τα παράθυρα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61855 από Fokion
Φιλε Lucky...

Αφου εχεις τετοιες ανασφαλειες περι φορων κ.λ.π. ΜΗΝ αγοράσεις τιποτα και κατσε με το πετρελαιο.

Σοβαρα το λεω.

Εγω οπως και με το υγραεριο περσι ( δεν εκατσα να το ψιριζω χρονια οπως αλλοι ) πηρα τα ρισκα μου και στο υγραεριο μου βγηκε μια που μη βαζοντας και το σουπερ ντουπερ αλλα ενα απολυτως λειτουργικό τουρκικο εχω κανει ΗΔΗ αποσβεση και "παω για αλλα"....

το ιδιο λοιπον και με το πελλετ.
Αδυνατωντας να δινω 300+ ( με παλιες τιμες πετρελαιου ετσι???) για πετρελαιο το μηνα, εκανα το >>>>>> παξιμαδι πηρα 2 πελετοσομπες πηρα και 2 τονους πελλετ συνολο τα ανωτερω 2400.

ηδη νοεμβρη δεκεμβρη αφαιρεσε 500 ευρω... ισα που παιζει να τα αποσβεσω μεχρι το τελος της σεζον..
βλεπεις για κατι ψιλά επιδότηση πετρελαιου δεν παιζει - βλεπεις οι διατροφες που δινεις δε λογιζονται ως εξοδα ασχετα τι πραγματικά σου μενει στη τσεπη... - αλλα το κυριωτερο η οικογενοια μου ειναι ΠΙΟ ζεστα απο περσι που αναβαμε με το σταγονομετρο

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61878 από ACIDBLACK
ΠΕΡΥΣΙ ΤΟ ΔΑΓΚΩΣΑ ! :lol: :lol: :lol: :lol: Και ειχα δωσει κοντα 1000 ευρω σε πετραιλαιο και ρευμα

φετος κυκλοφορω στο σπιτι μου κανονικα χωρις μπουφαν και τα παιδια μου παιζουν στα πατωματα

μια σομπα απο τον βολο μια παλετα παλλετ αυτσριακο και 100 ευρω μεταφοικα μαστορικα συνολο 1800

εχω καψει 10 τσουβαλια max και ειμαι στα ζεστα ....εσυ τι θακανες ?

ουσιατσικα με την διαφορα τιμης επενδυσα 500 ευρω παραπανω απο περυσι γι ανα θερμανθω στο τετραπλασιο

και μου μενει και μια σομπα δικια μου !

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61889 από ELECTRICALCHIEF
Αντε να πω και γω την ιστορια μου :lol:
Περυσι καψαμε κατι λιγοτερο απο 2 τονους πετρελαιο, που με φετινες τιμες θα χρειαζομουν 2600Ε ( 1,3ε/λιτρο)
Στην αρχη του καλοκαιριου πηραμε περιπου 4 τονους μεσε και γαβρο με τιμη κατι παραπανω απο 500 ευρο. Πηρα και 1μιση τονο πουρναρι με 130ε/τονο.
Εγκατεστησα μια σομπα αξιας 1650ε μαζι με νεα καμιναδα αξιας ~450 ευρο.
Τωρα αν τα προσθεσουμε ολα αυτα εχω ενα κοστος περιπου 2800ε.
Ετσι απλά υπολογιζω οτι την ανοιξη, πρωτα ο θεος, μετα το ΔΝΤ και μετα ο Σαμαρας, θα εχει γίνει η αποσβεση και θα περισσεψει και κανας τονος ξύλο ανετα.

Μεσα σ'ολα ομως ξοδεψα και περιπου 200ε για ενισχυση της μονωσης της πλακας, εντος της στεγης. Επισης και 500 λιτρα πετρελαιο απο περυσι για τις πρωινες αναγκες θερμανσης, με αυτοματο αναμα της κεντρικης θερμανσης για ζεστα πρωινα ξυπνηματα.
Τα αρνητικα ειναι οτι δεν εχουμε ζεστο νερο για χρηση. Ο ηλιακος με συνεφφια δεν κανει τιποτα και με τον ηλιο, τωρα το χειμωνα με το ζορι αποδιδει λογω μειωμενης ηλιοφανειας και κρύου φανταζομαι. Αρνητικο ειναι οτι πρεπει καθε μερα να ανεβαινουν στο πρωτο περιπου 30-40 κιλα ξυλα και οτι καθε ωρα καποιος πρεπει να "ταιζει".

θερμοκρασιες χωρου: λογω διαρρυθμισης προς το παρον στο χωρο της σομπας εχω ~25 βαθμους. Στα δωματια εχω 21-22 κατα τη διαρκεια λειτουργιας. Το πρωι σε 1-2 χωρους κατεβαινει και στους 18 μερικες φορες. Μεχρι στιγμης μεγιστες αρνητικες θερμοκρασιες ειχαμε μεχρι -4, αλλα επι το πλειστον τωρα παιζει την νυχτα γύρο στο μηδεν και την ημερα 5-10 το πολυ.

Ειπα να κανω μια επενδυση και εκανα δύο. Του χρονου να ειμαστε καλα να βρουμε ξύλα στεγνα, αν και οι μπρικετες μου κανουν τα γλυκά μάτια.

la nordica svezia
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ