Φήμη: οι ξυλολέβητες θα φορολογούνται έξτρα... τι λέτε;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60846 από ryanph69
Άρα λοιπόν αφού εμείς τον καλούμε για να μας δώσει αυτό το πιστοποιητικό δεν τίθεται θέμα για τον αν θα του δείξουμε τα συστήματα θέρμανσης και ψύξης που έχουμε. Γι’ αυτά ακριβώς ήρθε.

Όσο αφορά στο θέμα της δημοσίευσης έχω την εντύπωση ότι δεν μπορούν να φορολογήσουν τους ξυλολέβητες, πελλετολέβητες και λοιπές συσκευές καύσης βιομάζας διότι με μία προσφυγή στο συμβούλιο της επικρατείας θα τα μαζεύουν άρον-άρον. Τόσα χρόνια απαγόρευαν τα πετρελαιοκίνητα αυτοκίνητα στο κέντρο της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης καθώς και τις συσκευές καύσης της βιομάζας και αναγκάστηκαν να τους μαζέψουν αυτούς τους νόμους. Επίσης είναι παράνομο το 23% ΦΠΑ στη βιομάζα λόγω περιβαλλοντικών όρων. Αν κάποιος κάνει προσφυγή θα αναγκαστούν να το μαζέψουν και αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60848 από valsam
Το οτι θελουν να βαλουν και αλλους φορους ειναι το μονο σιγουρο εξαλου το ειπε και ο ιδιος ο υπουργος οικονομικων οταν υπεγραφει το μνημονιο και ειναι δεσμευση μας απεναντι στους Ευρωπαιους οτι οποιος στοχος εισπραξης εσοδων πεφτει εξω θα πρεπει να μπαινει αποιος αλλος φορος για να καλυψει το κενο,δηλ. οι βλαμενοι π.χ αυξησαν τον φορο στο πετρελαιο θερμανσης με σκοπο την αυξηση των εσοδων του κρατους κατα 30% σε σχεση με περυσι(κουνια που σας κουναγε, βλαμενοι α βλαμενοι!) τωρα που πηραν τα κακαλα μας θα πρεπει να βρουν αλλον τροπο να τα βρουν αυτα τα λεφτα,αλλοη επιβαρυνση δεν μπορουν να βαλουν στα ακινητα γιατι δεν χωραει,το λογικοτερο βαση της βλακειας που τους δερνει ειναι να βαλουν φορο στα ξυλα και εκει εχει να γινει χαμος,δεν θα μεινει ουτε δεντρο στα παρκα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60857 από dimlyk
φανταζομαι την αποφαση για το χαρατσι μεσω της δεη την ακουσατε ολοι σας ...οποτε αφηστε την καταληξη των οποιων προσφυγων ...το εθνικο συμφερον πανω απ ολα (για οσους δεν το καταλαμε ακομα σημαινει κατασταση πολεμου )

valsam
μονο βλακες δεν ειναι ...ξερουν πολυ καλα τι κανουν ...εμεις δεν ξερουμε τι κανουν και θα περασουν χρονια μεχρι να το καταλαβουμε αλλα τοτε θα εχουμε ξεχασει :)
δυστυχως κανουν οχι κανουν 250 χρονια τωρα ,,,καμμια αλλαγη !


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60861 από ryanph69
Φίλτατε “dimlyk”,

Νομίζω ότι η απόφαση για το χαράτσι της ΔΕΗ ήταν σαφής και υπέρ εμάς. Κατά πρώτον η προσφυγή έγινε για να φύγει το χαράτσι πάνω από το λογαριασμό της ΔΕΗ και να μην σου κόβουν το ρεύμα αν δεν μπορείς να το πληρώσεις. Η απόφαση που βγήκε λέει ότι θα παραμείνει πάνω στο λογαριασμό της ΔΕΗ αλλά όποιος δεν θέλει να το πληρώσει δεν θα το πληρώνει πλέον μέσω της ΔΕΗ νόμιμα. Αυτό κατάλαβα από τα λίγα που άκουσα. Αν κάτι μου ξέφυγε μου τα λέτε για να μπω στον ίσιο δρόμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60868 από Artist_gr
Νέο σοκ για τα εκατομμύρια των εξαθλιωμένων νοικοκυριών. Δεκτή έκανε ο Άρειος Πάγος την προσφυγή του υπουργείου Οικονομικών με την οποία ζητούσε την αναστολή της απόφασης του πρωτοδικείου σύμφωνα με την οποία η ΔΕΗ δεν μπορούσε να εισπράττει το χαράτσι μέσω των λογαριασμών.

Έτσι, η δημόσια επιχείρηση ηλεκτρισμού θα εισπράττει κανονικά το τέλος ακίνητης περιουσίας, κάτι που σημαίνει πως χιλιάδες ακόμη φτωχά νοικοκυριά θα μείνουν χωρίς ρεύμα...

πηγη

Συμφωνώ με ότι έγραψε ο φίλος @stergiosbik. Όλα είναι γραμμένα στην Ατζέντα 21.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60869 από frakyd

ryanph69 έγραψε: Φίλτατε “dimlyk”,

Νομίζω ότι η απόφαση για το χαράτσι της ΔΕΗ ήταν σαφής και υπέρ εμάς. Κατά πρώτον η προσφυγή έγινε για να φύγει το χαράτσι πάνω από το λογαριασμό της ΔΕΗ και να μην σου κόβουν το ρεύμα αν δεν μπορείς να το πληρώσεις. Η απόφαση που βγήκε λέει ότι θα παραμείνει πάνω στο λογαριασμό της ΔΕΗ αλλά όποιος δεν θέλει να το πληρώσει δεν θα το πληρώνει πλέον μέσω της ΔΕΗ νόμιμα. Αυτό κατάλαβα από τα λίγα που άκουσα. Αν κάτι μου ξέφυγε μου τα λέτε για να μπω στον ίσιο δρόμο.


Ετσι το διαβασα κ γω , αλλα τα ΜΜΕ ειπαν
οτι τελικα το χαρατσι θα ερχετε με τη ΔΕΗ ,χωρις να επεξηγησουν τα παρακατω.
Τυχαιο? ¨Η λενε ας τσιμπησουν οσοι τσιμπισουν κ το πληρωσουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ