Κατανάλωση ξύλου συγκριτικά με πετρέλαιο - μπρικέτα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61515 από valsam
Kαταλαβαινω lucky4444 πατα επανω στο ονομα μου και διαβασε τα ποστ μου,εκει θα απαντηθουν τα περισσοτερα που ρωτας,ειναι πολλα για να τα ξαναγραφω.
Χονδρικα να στο πω οτι αν εκαιγες 2500 λιτρα πετρελαιο την σαιζον με λεβητα αποδοσης 85% το σπιτι σου ζητουσε 25.000 θερμιδες,και με τον 30ρι(kw) κανεις δουλεια(oριακα) αλλα καλυτερα παρε 40kw για σιγουρια,εγω μπορει να εκαιγα 500 λιτρα τον μηνα αλλα ζεσταινα και το υπογειο που φετος ενα μεγαλο μερος του δεν το ζεσταινω και δεν ειχα και μονωση στην τελευταια πλακα που φετος την μονωσα!

Εγω με αυτες τις θερμοκρασιες (10 μαξ. με 2 μιν.)για τα 140 τ.μ(60 μετρα περιπου δεν τα ζεσταινω) ειμαι απο 25εως40 κιλα ξερο ξυλο(κατω απο 20% υγρασια)την ημερα,σημερα για να φανταστεις περιμενα μουσαφιριδες και ειπα να τους ζεστανω (24-25 βαθμους ειχαμε)με αποτελεσμα ο αδελφος της γυναικας μου να κοιμηθει στον καναπε απο την ζεστη ενω μιλουσαμε ,σηκωθηκε και εφυγε σιχτιριζοντας με,μας αρωστησες μου ειπε κατα λεξη,απο τις 10 το πρωι που τον αναψα εβαλα 32 κιλα ξυλο και δεν βαζω αλλο για σημερα.
Αν βρεις ξυλα με κατω απο 20% υγρασια και τιμη 160-170 τον τονο προχωρα, οι μπριγκετες ειναι ασυμφορες αλλα αν δεν εχεις ξερα ξυλα ειναι μονοδρομος,με δοχειο αδρανειας θα εχεις σταθερες θερμοκρασιες οικονομια καυσιμου και λιγοτερα γεμισματα,τ'αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω,και ο kosmidis80 εφτιαξε ενα και εβαλε,ενας 750ρης που κανει για σενα μαζι με τα υλικα συνδεσης αν ψαχτεις θα σου κοστισει 600-700 ευρω!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.053 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ