Κατανάλωση ξύλου συγκριτικά με πετρέλαιο - μπρικέτα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61113 από valsam

lucky4444 έγραψε: Με τοσο καψιμο για αναζητηση πληροφοριων...επεσα και σε αυτο:

''Εγω στο σπιτι εχω pellet γιατι ο αντρας μου δεν θελει ξυλολεβητα επειδη εισαι συνεχεια αγκαλια μαζι του. αναψε τον το πρωι ξανα γεμισε καθε 3 η 4 ωρες καθαρισε τις σταχτες καθε πρωι ΠΡΙΝ τον αναψεις. Ποτε δεν εχεις σταθερη θερμοκρασια στο σπιτι η θα εισαι με κοντομανικο η θα κρυωνεις.
Θα εχεις 24ωρη δουλεια στο σπιτι σου 7 μερες την εβδομαδα για ολο τον χειμωνα.

Για τους ξυλολεβητες ξερω λογο επαγγελματος και δεν λεω αερολογιες.

Απο θεμα καταναλωσης παντως δεν θα εχεις διαφορα οταν λες οτι καις 600ε το διμηνο δλδ το χρονο περιπου 2 τονους πετρελαιο (με ενα ευρω το λιτρο) σε ξυλο θα θελεις 15 με 18 τονους (με τιμη 110ε με 130ε τον τονο) γιατι εχεις σπιτι 150 τμ δεν νομιζω οτι σε συμφερει να κανεις την αλλαγη. τα εξοδα ειναι περισσοτερα και για την αγορα του λεβητα και για τα υπολοιπα που ειπα πιο πανω''.

Υπερβολες και μπουρδες,το οτι θελει να ασχολεισε καθημερινα ναι θελει ο ξυλολεβητας αλλα σε καμια περιπτωση οπως γραφει πιο πανω,εγω το πρωι με το ρολοι κανω 5 λεπτα να πεταξω την σταχτη να ψιλοκαθαρισω και να φορτωσω τον λεβητα,το απογευμα ενα λεπτο να τον αναψω και αργα το βραδυ 1 λεπτο να ξαναριξω ξυλα και τελος ,7 λεπτα την ημερα που αντε στις παγωνιες να γινουν 8(αλλο ενα γεμισμα),βαλε 10 χουβαρνταδικα,εγω με 500 λιτρα τον μηνα καταναλωση με πετρελαιο και 21βαθμους στο σπιτι τωρα εδω και εναν μηνα ειμαι στον τονο και κατι με ξυλο και θερμοκρασιες απο 22 και πανω(για τον υπνο εχουμε 21) και οι θερμοκρασιες ειναι σταθεροτατες λογο της υπαρξης δοχειου αδρανειας!
Οσο για την αποσβεση φετος θα την κανω κιολας,3,400 ευρω μου κοστισαν ξυλολεβητας+μπαφερ+8 τονοι ξυλα και μονο για 2,5 τονους πετρελαιο (και πολυ λιγοτερρη ζεστη)που χρειαζομουν θα ηθελα 3,300-3,500!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61115 από dmtr
Eγώ φέτος έχω καταργήσει τελείως το πετρέλαιο και έχω δυο λύσεις. Ή τζάκι για τα 3/5 του σπιτιού ή Α/Θ με ενδοδαπέδια, για όλο το σπίτι. Με το τζάκι ζεσταίνω 127 τ.μ. στους 21-22 βαθμούς με εξωτερική θερμοκρασία 10 βαθμοί, με περίπου 30 κιλά ξύλα-μπριγκέτες την ημέρα κόστους 5,50€. Με την Α/Θ αν έχει ηλιοφάνεια το πρωί, με 10 βαθμοί εξωτερική θερμοκρασία, θέλω περί τα 25 Kw, κόστος 5,00€, ενώ με συννεφιά και 6 βαθμούς, σαν σήμερα έκαψα 35 kw κόστος 7,00€.
Με το πετρέλαιο ήθελα 1 λίτρο την ώρα με μέσες θερμοκρασίες και περίπου 1,4 σε χαμηλές.
Σαφώς η Α/Θ συμφέρει, και θα ανάβω το τζάκι κάποιες φορές.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61118 από lucky4444
valsam ποιον λεβητα εχεις; ειμαι αναμεσα σε viadrus μαντεμενιο και thermostahl με βεντιλαντερ...

ειχα σκοπο φετος να κανω υπομονη παιρνοντας μια ξυλοσομπα και δυο καλοριφερ λαδιου αλλα βλεπω οτι απο δω κ απο κει με αυτη τη λυση πλακα πλακα ενα 600αρι ευρω θα το δωσω... και βλεπω οτι οσοι εχετε ξυλολεβητα και πανω κατω καταναλωνατε το ιδιο σε πετρελαιο οπως κ εγω..500 λιτρα το μηνα δηλαδη..την βγαζετε τωρα οικονομικοτερα κατα 60-70%.. και λεω να κανω αμεση αγορα ξυλολεβητα τωρα! και οχι απο του χρονου. βεβαια ξυλα δεν εχω και μαλλον θα παω σε μπρικετες μαζι με υγρα ξυλα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61163 από valsam
Εχω τον Βουλγαρικο burnit wbs active(ψαξε εχω κανει και παρουσιαση αλλα υπαρχει και αλλο σχετικο θεμα με τον burnit),υπαρχουν και αλλοι λεβητες και Ελληνικοι(δες του kosmidi)που ειναι σχετικα καλοι και πανω απο ολα οικονομικοι,εγω παρα εν απροβλημα που εψχω με εναν θερμοστατη που χαλασε ειμαι υπερ ευχαριστημενος!
Φιλε κι'εγω αν την εκανα την αγορα απο περυσι φετος ολα τα λεφτα θα ηταν τσεπατα,αφου ομως δεν εχεις ξυλα στεγνα τωρα ειναι αργα,παλι θα γλυτωσεις σε σχεση με το πετρελαιο αλλα οχι οσα νομιζεις γιατι τα υγρα ξυλα εχουν την μιση αποδοση απο τα στεγνα και οι μπριγκετες ειναι πανακριβες εδω στο Ελλαδισταν!
Εγω παντος μαντεμενιο λεβητα δεν θα εβαζα και ουτε thermostahl με βεντιλαντερ με τιποτα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61171 από ρογκος

lucky4444 έγραψε: Με τοσο καψιμο για αναζητηση πληροφοριων...επεσα και σε αυτο:

''Εγω στο σπιτι εχω pellet γιατι ο αντρας μου δεν θελει ξυλολεβητα επειδη εισαι συνεχεια αγκαλια μαζι του. αναψε τον το πρωι ξανα γεμισε καθε 3 η 4 ωρες καθαρισε τις σταχτες καθε πρωι ΠΡΙΝ τον αναψεις. Ποτε δεν εχεις σταθερη θερμοκρασια στο σπιτι η θα εισαι με κοντομανικο η θα κρυωνεις.
Θα εχεις 24ωρη δουλεια στο σπιτι σου 7 μερες την εβδομαδα για ολο τον χειμωνα.

Για τους ξυλολεβητες ξερω λογο επαγγελματος και δεν λεω αερολογιες.

Απο θεμα καταναλωσης παντως δεν θα εχεις διαφορα οταν λες οτι καις 600ε το διμηνο δλδ το χρονο περιπου 2 τονους πετρελαιο (με ενα ευρω το λιτρο) σε ξυλο θα θελεις 15 με 18 τονους (με τιμη 110ε με 130ε τον τονο) γιατι εχεις σπιτι 150 τμ δεν νομιζω οτι σε συμφερει να κανεις την αλλαγη. τα εξοδα ειναι περισσοτερα και για την αγορα του λεβητα και για τα υπολοιπα που ειπα πιο πανω''.



15-18 τονους τι θα ζεστανεις καμια πολυκατοικια; αποκλειετε να καει μονο 600 λιτρα πετρελαιο το διμηνο τι λετε τωρα παιδια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61176 από N1k0s
Θα διάβασουμε πολλά ακόμα ... πιθανόν να είναι κάνας βενζινάς που του έμεινε το πετρέλαιο στο ντεπόζιτο ... δεν φταίνε αυτοί όμως , φταίμε όλοι που ακόμα ψηφίζουμε ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ