Κατανάλωση ξύλου συγκριτικά με πετρέλαιο - μπρικέτα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61228 από dimlyk

KERBEROS έγραψε: Εγώ θα βάλω και μια άλλη παράμετρο, αυτήν της εγγύησης για το σώμα του λέβητα...
Καλές οι θεωρίες, αλλά μόνο με την εγγύηση καλύπτεσαι.
Άλλο 2 χρόνια, άλλο 5 κι άλλο 10!

+

πρακτικα δεν εχει πολυ σημασια ... οτι βγαλει θα το βγαλει αμεσα
(κατασκευαστικες αστοχιες) ... πρακτικα πανω απο 40 χρονια λειτουργουν χωρις προβλημα
κι ισως ειναι απο τα λιγα σημεια που "υπερτερει" το μαντεμι λογω τυποποιησης στην κατασκευη ελαχιστοποιουνται οι οποιες κακοτεχνιες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61231 από foxsat
Ποιο οικονομικη λυση απο την σομπα δεν υπαρχει.
Αλλα εχει και μειονεκτηματα.Τα δωματια ειναι κρυα.Και ουτε ζεστα νερα.

Με τον ξυλολεβητα τουλαχιστον εδω στην Καστορια για σπιτια 100 τμ η καταναλωση ειναι απο 12 μεχρι 16 τοννους.Μιλουσα εχθες με τον γειτονα μου που εβαλε ξυλολεβητα περιση.Του χρονου μου λεει οτι σκεφτετε να τον πεταξει και να βαλει πελλετ.Του εχουν σπασει τα νευρα απο αυτην την κατασταση.Ανεβα κατεβα απο το διαμερισμα στο λεβητοστασιο για να βαλει ξυλα.Και μαλιστα το πρωι απο την ζεστασια του κραβατιου σου να βγεις εξω στους μεχρι και -20 να πας να τον αναψεις.Μππρρρρ

Εν ολιγης ξυλολεβητα χωρις δοχειο αδρανειας δεν λεει.Αλλα ειναι πολλα τα λεφτα για την εγκατασταση τους.
Και μετα θελεις πολυ μεγαλο αποθηκευτικο χωρο.Οχι μια γωνιτσα.Αν δεν εχεις χωρο αποθηκευσης ξεχνα τον ξυλολεβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61234 από GT

valsam έγραψε: Oι μαντεμενιοι εχουν την ταση να σπανε στο κρυο και ειναι και ακριβοτεροι σε σχεση με τους χαλυβδινους,και στους thermostahl δεν μου αρεσαν οι διαδρομες των καυσαεριων οι θερμοκρασιες των αεριων και το οτι ειναι υπερθερμιδολογημενοι!


Πως είχα την εντύπωση ότι οι μαντεμένιοι είναι φτηνότεροι...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61317 από valsam

foxsat έγραψε: Ποιο οικονομικη λυση απο την σομπα δεν υπαρχει.
Αλλα εχει και μειονεκτηματα.Τα δωματια ειναι κρυα.Και ουτε ζεστα νερα.

Με τον ξυλολεβητα τουλαχιστον εδω στην Καστορια για σπιτια 100 τμ η καταναλωση ειναι απο 12 μεχρι 16 τοννους.Μιλουσα εχθες με τον γειτονα μου που εβαλε ξυλολεβητα περιση.Του χρονου μου λεει οτι σκεφτετε να τον πεταξει και να βαλει πελλετ.Του εχουν σπασει τα νευρα απο αυτην την κατασταση.Ανεβα κατεβα απο το διαμερισμα στο λεβητοστασιο για να βαλει ξυλα.Και μαλιστα το πρωι απο την ζεστασια του κραβατιου σου να βγεις εξω στους μεχρι και -20 να πας να τον αναψεις.Μππρρρρ

Εν ολιγης ξυλολεβητα χωρις δοχειο αδρανειας δεν λεει.Αλλα ειναι πολλα τα λεφτα για την εγκατασταση τους.
Και μετα θελεις πολυ μεγαλο αποθηκευτικο χωρο.Οχι μια γωνιτσα.Αν δεν εχεις χωρο αποθηκευσης ξεχνα τον ξυλολεβητα.

Ξυλολεβητας και διαμερισμα δεν πανε μαζι,ουτε λεει χωρις δοχειο ,πολυ ταλαιπωρια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61428 από lucky4444
ωχ... οταν λες χωρις δοχειο ενοεις αυτο το αδρανειας;;;;
το κοβω και ακριβο αλλα κυριως δεν εχω και τον χωρο για να μπει με τιποτα...
υποτιθεται αν παρω τελικα ξυλολεβητα θα τον χωσω εκει που εχω και τον πετρελαιου μαζι με ενα 200λιτρο μποιλερ και δε θα χωραει και ενα τετοιο δοχειο αδρανειας που εχεις κ εσυ απ οσο ειδα σε αλλο σου ποσταρισμα...

το μποιλερ μου μπας και κανει την ιδια δουλεια με το δοχειο αυτο;
πρεπει να ειπα μ@λ@κιαρα αλλα την ειπα ετσι για να μην εχω τυψεις...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by lucky4444.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61495 από lucky4444
Και μετα το περι δοχειου αδρανειας θα ηθελα αν σου ειναι ευκολο και οχι βαρετο.. :whistle:
να μου λεγες ενα ενα τι εχεις βαλει μαζι με τον λεβητα σου...και την τιμη που μπορω να τα βρω και εγω στο εμποριο. :P
Χωρις δοχειο αδρανειας θα εχω μεγαλυτερη καταναλωση;
Πρεπει οπωσδηποτε να το παρω κ αυτο και ποσα λιτρα να ειναι; :sick:
Παντως ο φιλος kosmidis80 βλέπω οτι δεν εχει δοχειο αδρανειας!!! Και ειναι μια χαρα!!!
Εγγυηση θα ρωτησω για τον λεβητα απο το καταστημα φανταζομαι...
Πιστευεις οτι με ξυλα σημερινα(οχι ξερα) θα μου ειναι τοσο ασυμφορο που θα ειναι καλυτερα να συνεχισω μεχρι την ανοιξη με πετρελαιο;Θελω 500 λιτρα ανα μηνα ειπαμε...
Με μπρικετες λες να μου ρθει οικονομικοτερο;
Εσυ μεχρι και σημερα πανω κατω χοντρικα την ημερα απ οτι καταλαβα για ενα σπιτι 180 τμ καις το πολυ 50 κιλα ξυλο. Εγω με 120 τμ και οχι καλη μονωση πιστευω θα ειμαι με τις δικες σου τις καταναλωσεις.
Και νομιζω συμφερει σε σχεση με το πετρελαιο αρκετα.
Ειδα επισης οτι εχεις 30αρι... Λες να παρω και εγω 30αρι και οχι 40αρι; Και αυτο γιατι και μενα θα μου ταιριαζε περισσοτερο η καμιναδα του 30αρι..γι αυτο!!!
Αν ξεχασα κατι θα σε ρωτησω και πιο μετα....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
Χιλια συγγνωμη για την λιστα ερωτησεων :blush: αλλα καταλαβαινεις φανταζομαι...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by lucky4444.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ