Κατανάλωση ξύλου συγκριτικά με πετρέλαιο - μπρικέτα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61163 από valsam
Εχω τον Βουλγαρικο burnit wbs active(ψαξε εχω κανει και παρουσιαση αλλα υπαρχει και αλλο σχετικο θεμα με τον burnit),υπαρχουν και αλλοι λεβητες και Ελληνικοι(δες του kosmidi)που ειναι σχετικα καλοι και πανω απο ολα οικονομικοι,εγω παρα εν απροβλημα που εψχω με εναν θερμοστατη που χαλασε ειμαι υπερ ευχαριστημενος!
Φιλε κι'εγω αν την εκανα την αγορα απο περυσι φετος ολα τα λεφτα θα ηταν τσεπατα,αφου ομως δεν εχεις ξυλα στεγνα τωρα ειναι αργα,παλι θα γλυτωσεις σε σχεση με το πετρελαιο αλλα οχι οσα νομιζεις γιατι τα υγρα ξυλα εχουν την μιση αποδοση απο τα στεγνα και οι μπριγκετες ειναι πανακριβες εδω στο Ελλαδισταν!
Εγω παντος μαντεμενιο λεβητα δεν θα εβαζα και ουτε thermostahl με βεντιλαντερ με τιποτα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lucky4444

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61171 από ρογκος

lucky4444 έγραψε: Με τοσο καψιμο για αναζητηση πληροφοριων...επεσα και σε αυτο:

''Εγω στο σπιτι εχω pellet γιατι ο αντρας μου δεν θελει ξυλολεβητα επειδη εισαι συνεχεια αγκαλια μαζι του. αναψε τον το πρωι ξανα γεμισε καθε 3 η 4 ωρες καθαρισε τις σταχτες καθε πρωι ΠΡΙΝ τον αναψεις. Ποτε δεν εχεις σταθερη θερμοκρασια στο σπιτι η θα εισαι με κοντομανικο η θα κρυωνεις.
Θα εχεις 24ωρη δουλεια στο σπιτι σου 7 μερες την εβδομαδα για ολο τον χειμωνα.

Για τους ξυλολεβητες ξερω λογο επαγγελματος και δεν λεω αερολογιες.

Απο θεμα καταναλωσης παντως δεν θα εχεις διαφορα οταν λες οτι καις 600ε το διμηνο δλδ το χρονο περιπου 2 τονους πετρελαιο (με ενα ευρω το λιτρο) σε ξυλο θα θελεις 15 με 18 τονους (με τιμη 110ε με 130ε τον τονο) γιατι εχεις σπιτι 150 τμ δεν νομιζω οτι σε συμφερει να κανεις την αλλαγη. τα εξοδα ειναι περισσοτερα και για την αγορα του λεβητα και για τα υπολοιπα που ειπα πιο πανω''.



15-18 τονους τι θα ζεστανεις καμια πολυκατοικια; αποκλειετε να καει μονο 600 λιτρα πετρελαιο το διμηνο τι λετε τωρα παιδια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61176 από N1k0s
Θα διάβασουμε πολλά ακόμα ... πιθανόν να είναι κάνας βενζινάς που του έμεινε το πετρέλαιο στο ντεπόζιτο ... δεν φταίνε αυτοί όμως , φταίμε όλοι που ακόμα ψηφίζουμε ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61187 από lucky4444
Αν επιτρεπεται...γιατι οχι μαντεμι; και γιατι οχι και thermosyahl;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61212 από valsam
Oι μαντεμενιοι εχουν την ταση να σπανε στο κρυο και ειναι και ακριβοτεροι σε σχεση με τους χαλυβδινους,και στους thermostahl δεν μου αρεσαν οι διαδρομες των καυσαεριων οι θερμοκρασιες των αεριων και το οτι ειναι υπερθερμιδολογημενοι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61219 από KERBEROS
Εγώ θα βάλω και μια άλλη παράμετρο, αυτήν της εγγύησης για το σώμα του λέβητα...
Καλές οι θεωρίες, αλλά μόνο με την εγγύηση καλύπτεσαι.
Άλλο 2 χρόνια, άλλο 5 κι άλλο 10!

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ