Πρόβλημα με το buffer: δεν ανεβάζει θερμοκρασία

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53492 από androutso
Οταν ο λεβητας ειναι σε πληρη λητουργια τη θερμοκρασια καυσαεριων εχεις?Αν θεν εχεις θερμομετρο πες μου σε ποιο σημιο κανει κλακ ο θερμοστατης των καυσαεριων. Κοντα στο Min η στο max? Το ταμπερ με την αλησηδα οταν ο λεβητας εχει 80 βαθμους ειναι κλειστο η ειναι λιγο πρην κλεισει?
Βαλε τον λεβητα σου να δουλευει στου 80 βαθμους και πανω. Δεν πετηχενεις τον μεγηστο βαθμο αποδοσης του μηχανηματος αν εισαι κατω απο τους 80.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53512 από sakis

androutso έγραψε: Οταν ο λεβητας ειναι σε πληρη λητουργια τη θερμοκρασια καυσαεριων εχεις?Αν θεν εχεις θερμομετρο πες μου σε ποιο σημιο κανει κλακ ο θερμοστατης των καυσαεριων. Κοντα στο Min η στο max? Το ταμπερ με την αλησηδα οταν ο λεβητας εχει 80 βαθμους ειναι κλειστο η ειναι λιγο πρην κλεισει?
Βαλε τον λεβητα σου να δουλευει στου 80 βαθμους και πανω. Δεν πετηχενεις τον μεγηστο βαθμο αποδοσης του μηχανηματος αν εισαι κατω απο τους 80.


τη θερμοκρασια καυσαεριων που τη δειχνει ?
2 ρελε εχει πανω ο λεβυτας το αριστερα το οποιο ειναι η επιθυμητη θερμοκρασια του λεβητα και το δεξια το οποιο μου εχουν πει οτι οταν πιασει θερμοκρασια ο λεβητας το γυριζουμε λιγο πριν το μαξ ετσι ωστε οταν τελειωσουν τα ξυλα να μην δουλευει κενα το βιντιλατερ
αν ενοεις το δεξια κανει κλακ λιγο πριν το μαξ
το ταμπερ στους 80 ειναι κλειστο ακουμπαει κατω και μερικεσ φορεσ ακουγετε σαν να χτυπαει σαν να το σμπρωχνει κατα εξω και μετα να το ρουφαει
αν βαλω τον λεβυτα στους 80 δεν θα καιει τα ξυλα πολυ γρηγορα
αυτοσ που τον εβαλε μου ειπε οταν αναβω να τον εχω στους 80 και οταν σταματησει να τον κατεβαζω στους 72 αλλα αυτο μεχρι τωρα μου εχει δειξει οτι βγαζει ετσι πολυ πισα στο καζανι ευτυχως δεν την κατεβαζει κατω ,ετσι νομιζω δεν ειμαι και ειδικος πρωτη χρονια τον δουλευω
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53538 από androutso
Το δεξια θα το εχεις στο Min. Το αριστερα στο λιγο πριν το max. Ο λεβητας πρεπει να δουλευει παντα στο τερμα γκαζι. Για αυτο και εχει το δοχειο αδρανιας. Οταν ο λεβητας δουλευει χωρις βεντηλατερ κανεις σπαταλη καυσημου και μονο. Δεν εχω χρονο τωρα θα τα πουμε αυριο ποιο αναλητικα :) :) :) :)

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53543 από alto
Για ζεστό νερό τι έχεις,μήπως ηλιακό τριπλής ενέργιας,και πως είναι συνδεμένο; Καμιά φωτογραφία είναι εύκολο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53557 από spyroskosmas
1. Ρύθμισε το λέβητά σου ώστε να κάνει πυρόλυση, δηλαδή τον διακόπτη της θερμοκρασίας στους 80, και το θερμοστάτη καυσαερίων κάπου στη μέση.
2. Κατέβασε το θερμοστάτη ώστε να μη ζητάνε τα σώματα.
3. Δες αν το δοχείο τώρα χωρίς ζήτηση πάει στους 80. Τότε και μόνο τότε πρέπει να σταματήσει το βεντιλατέρ του λέβητα.
4. Αφού φτάσει το δοχείο στους 80 και σβήσει ο λέβητας, άνοιξε το θερμοστάτη προκειμένου να στείλει νερό στα σώματα. Όταν σβήσει ο θερμοστάτης, πες μας πόσο δείχνει η θερμοκρασία στο δοχείο(στο επάνω μέρος του)

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53847 από sakis

androutso έγραψε: Το δεξια θα το εχεις στο Min. Το αριστερα στο λιγο πριν το max. Ο λεβητας πρεπει να δουλευει παντα στο τερμα γκαζι. Για αυτο και εχει το δοχειο αδρανιας. Οταν ο λεβητας δουλευει χωρις βεντηλατερ κανεις σπαταλη καυσημου και μονο. Δεν εχω χρονο τωρα θα τα πουμε αυριο ποιο αναλητικα :) :) :) :)

καλησπερα δεν γνωριζω αλλα εχω μια απορια αν βαλω την θερμοκρασια λιγο πριν το μαξ ο λεβητας δεν θα φτασει στους 90 ,μετα τους 90 δεν ανοιγει η βαλβιδα που στελνει κρυα νερα στο λεβητα για να τον κατεβασει
λεω και παλι οτι δεν γνωριζω αλλα ειμαι ολος αφτια
και κατι αλλο, αν δουλευει τοσο πολυ το βιντιλατερ δεν θα μου φαει πολλα ξυλα γιατη αυτος που το περασε μου ειπε οτι στην αρχη τον εχουμε στους 80 και μολις πιασει θερμοκρασια τον κατεβαζουμε στους 72 και το δεξια το βαζουμε λιγο πανω απο τη μεση ετσι ωστε αν υελειωσουνε τα ξυλα να μην δουλευει το βιντιλατερ κενα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ