Πρόβλημα με το buffer: δεν ανεβάζει θερμοκρασία

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53876 από sakis

androutso έγραψε: Ο λέβητας όταν τον πείρες είχε μαζί του ένα βιβλιαράκι με οδηγίες. Μέσα περιγραφή όσα σου λέμε για τον τρόπο λειτουργίας του λέβητα ρίξε μια μάτια θα σε βοηθήσει αρκετά. Δεν έχω χρόνο να σου πω σε ποιες σελίδες να κοιτάξεις αν είναι θα σου πω αύριο. Αν δεν ξέρεις Αγγλικά δες εδώ που είναι από άλλη εταιρία αλλά με παραπλήσιες λειτουργίες. www.buderus.gr/files/201106171343110.Logano_S121_GR.pdf


περιμενω να μου πεις γιατη με εχει πηραξει καπως εχω δωσει ενα καρο λεφτα και οι καιροι ειναι δυσκολοι και δεν γινεται σωστα δουλεια
αν βρεις χρονο πες μου και τις σελιδες, θα το διαβασω το βιβλιαρακι
για το δικο μου το σπιτι 3οροφη μεζονετα 160 μετρα και με κλιμα με αρκετη υγρασια και 1 με 2 βαθμους κατω απο την θερμοκρασια την πολης (θεσσαλονικη) πανω κατω ποσα ξυλα πρεπει να καιω το μηνα με κανονικεσ θερμοκρασιες στο σπιτι οχι τρελα πραγματα 22 βαθμους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53877 από sakis
οταν η θερμοκρασια ειναι 80-82 το ταμπερ που πρεπει να ειναι ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53945 από sakis
img339.imageshack.us/img339/9462/imag0277gp.jpg
το laddomat λιγο πριν ανεβω να ανοιξω τον θερμοστατη


img855.imageshack.us/img855/6033/imag0276b.jpg
το μονο θερμομετρο πανω στο μπαφερ το οποιο ειναι πισω και το βλεπω μονο αν βαλω το τηλ να το φωτογραφησω


img248.imageshack.us/img248/5135/imag0269.jpg

το μπαφερ

img694.imageshack.us/img694/360/imag0268pw.jpg

ετσι οπως ειναι απο πισω το μπαφερ και ο θερμοστατης τον οποιο τον εχω στους 50 βαθμους

img15.imageshack.us/img15/7981/imag0270sc.jpg


καλα ειναι εκει η θερμοκρασια πιστευω οτι ειναι στους 80


img571.imageshack.us/img571/904/imag0272hn.jpg
και τα καυσαερια

μολις κλεισουν οι θερμοστατεσ θα κατεβω να δω που ειναι το μπαφερ
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53956 από sakis
λοιπον ανεβασα τους θερμοστατες μισο βαθμο σε καθε οροφο ισογιο και πρωτος ανεβηκαν γρηγορα στον δευτερο που αργει παντα να ανεβασει και εχω τις περισοτερες απωλειες ,το σπιτι εχει πλακα και σκεπη
ο λεβητας απο 83 πηγε στους 81 και το μπαφερ, το λαντοματικ δειχνει 65 βαθμους το θερμομετρο που ειναι στη μεση αριστερα
το βιντιλατερ εκλεισε μονο του αλλα το μπαφερ δεν ειχε φτασει στους 80 ,ξεχασα να το γραψω πριν
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54434 από sakis
λοιπον εντοπιζετε καποιο προβλημα η απλως πρεπει να τον εχω να δουλευει πιο ψιλα
και κατι αλλο που δεν μου απαντησατε αν τον εχω και δουλευει με φουλ γκαζια η καταναλωση θα ανεβει παρα πολυ σε ξυλα η λογω του οτι θα δουλευει σωστα η πυρολυση η καταναλωση θα ανεβει λιγο αλλα η αποδοση παρα πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62003 από john747
Δεν μπορει τα νερα του λεβητα να ειναι στους 83 και το Laddomat να εχει μονο 65. Εχω ειχα προβλημα στην αρχη οταν ειχα το λεβητα ρυθμισμενο στους 75 γιατι το θερμομετρο του λεβητα εδειχνε 75 αλλα το laddomat ειχε απωλειες λογω αμονωτου σωληνα και δεν ανεβαζε πανω απο 70. Μονωθηκε και ανεβασα την θερμοκρασια του λεβητα στους 79 για να εχει περιθωριο να ανεβαζει ανετα ωστε να μην ειναι οριακα η θερμοκρασια του laddomat και ανοιγοκλεινει συνεχεια. Επισης για να ανεβασει ευκολα εκλεισα τους θερμοστατες το φορτωσα ξυλα και το αφησα να παει τα νερα στους 79. Αφου επιασε το μπαφερ τους 75 μετα τα κρατησε και μετα το ανοιγμα της ηλεκτροβανας.
Οταν λες το θερμομετρο του laddomat εννοεις αυτο που ειναι στην κορυφη διπλα στον κυκλοφορητη οχι καποιο απο τα αλλα που πανε απο την επιστροφη του μπαφερ στον λεβητα, ετσι δεν ειναι; Αν οντως με νερα λεβητα στους 80 το laddomat εχει 65 καπου μεχρι να φτασουν εκει εχεις απωλειες δεν εξηγειται αλλιως. Λογικα το μπαφερ δεν εχει καμμια τεραστια αποσταση απο τον λεβητα. Αρα δες απο την προσαγωγη του λεβητα μεχρι το laddomat που χανεις θερμοτητα και γιατι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ