Πρόβλημα με το buffer: δεν ανεβάζει θερμοκρασία

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53543 από alto
Για ζεστό νερό τι έχεις,μήπως ηλιακό τριπλής ενέργιας,και πως είναι συνδεμένο; Καμιά φωτογραφία είναι εύκολο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53557 από spyroskosmas
1. Ρύθμισε το λέβητά σου ώστε να κάνει πυρόλυση, δηλαδή τον διακόπτη της θερμοκρασίας στους 80, και το θερμοστάτη καυσαερίων κάπου στη μέση.
2. Κατέβασε το θερμοστάτη ώστε να μη ζητάνε τα σώματα.
3. Δες αν το δοχείο τώρα χωρίς ζήτηση πάει στους 80. Τότε και μόνο τότε πρέπει να σταματήσει το βεντιλατέρ του λέβητα.
4. Αφού φτάσει το δοχείο στους 80 και σβήσει ο λέβητας, άνοιξε το θερμοστάτη προκειμένου να στείλει νερό στα σώματα. Όταν σβήσει ο θερμοστάτης, πες μας πόσο δείχνει η θερμοκρασία στο δοχείο(στο επάνω μέρος του)

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53847 από sakis

androutso έγραψε: Το δεξια θα το εχεις στο Min. Το αριστερα στο λιγο πριν το max. Ο λεβητας πρεπει να δουλευει παντα στο τερμα γκαζι. Για αυτο και εχει το δοχειο αδρανιας. Οταν ο λεβητας δουλευει χωρις βεντηλατερ κανεις σπαταλη καυσημου και μονο. Δεν εχω χρονο τωρα θα τα πουμε αυριο ποιο αναλητικα :) :) :) :)

καλησπερα δεν γνωριζω αλλα εχω μια απορια αν βαλω την θερμοκρασια λιγο πριν το μαξ ο λεβητας δεν θα φτασει στους 90 ,μετα τους 90 δεν ανοιγει η βαλβιδα που στελνει κρυα νερα στο λεβητα για να τον κατεβασει
λεω και παλι οτι δεν γνωριζω αλλα ειμαι ολος αφτια
και κατι αλλο, αν δουλευει τοσο πολυ το βιντιλατερ δεν θα μου φαει πολλα ξυλα γιατη αυτος που το περασε μου ειπε οτι στην αρχη τον εχουμε στους 80 και μολις πιασει θερμοκρασια τον κατεβαζουμε στους 72 και το δεξια το βαζουμε λιγο πανω απο τη μεση ετσι ωστε αν υελειωσουνε τα ξυλα να μην δουλευει το βιντιλατερ κενα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53855 από sakis

spyroskosmas έγραψε: 1. Ρύθμισε το λέβητά σου ώστε να κάνει πυρόλυση, δηλαδή τον διακόπτη της θερμοκρασίας στους 80, και το θερμοστάτη καυσαερίων κάπου στη μέση.
2. Κατέβασε το θερμοστάτη ώστε να μη ζητάνε τα σώματα.
3. Δες αν το δοχείο τώρα χωρίς ζήτηση πάει στους 80. Τότε και μόνο τότε πρέπει να σταματήσει το βεντιλατέρ του λέβητα.
4. Αφού φτάσει το δοχείο στους 80 και σβήσει ο λέβητας, άνοιξε το θερμοστάτη προκειμένου να στείλει νερό στα σώματα. Όταν σβήσει ο θερμοστάτης, πες μας πόσο δείχνει η θερμοκρασία στο δοχείο(στο επάνω μέρος του)

ο διακοπτης θερμοκρασιας ο αριστερα θα τον βαλω στους 80 αλλα στο περιπου μαλον γιατη δεν εχει νουμερα
στην εξοδο του μπαφερ εχει θερμοστατη ,μπορω να τον ανεβασω στους 70 και μονο τοτε να στελει νερα αν πιασει την θερμοκρασια αυτη?
με κλειστους τους θερμοστατες ολεβητας πηγαινει στους 80 βαθμους και μετα σταματαει το βιντιλατερ
αλλα το μπαφερ δεν εχει ακομα ανεβασει θερμοκρασια
δεν καταλαβαινω τη κανω λαθος η μπορει να μου τα εχει πει λαθος ο τεχνικος .
σημερα το πρωι 6 και 30 τον γεμισα και πηγα στη δουλεια
οταν εφυγα λεβητας 80 και μπαφερ ηταν στους 70 γιατη το βραδυ κατεβασα τους θερμοστατεσ στο 21 και δεν αναψαν σχεδον καθολου
γυρισα 18 και 30 το μπαφερ ηταν στους 50 και ο λεβητας στους 80 και ο λεβητας μεσα ηταν ακομα με καρβουνα και κανα 2 κουτσουρια που ηταν λιγο πριν διαλησουν και γινουν καρβουνα, το σπιτι εχει 21.5 με 22 βαθμους θερμοκρασια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53856 από sakis

alto έγραψε: Για ζεστό νερό τι έχεις,μήπως ηλιακό τριπλής ενέργιας,και πως είναι συνδεμένο; Καμιά φωτογραφία είναι εύκολο;

εχω το μποιλερ το οποιο ειναι συνδεμενο με το μπαφερ και εχω μπολικο νερο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53867 από androutso
Ο λέβητας όταν τον πείρες είχε μαζί του ένα βιβλιαράκι με οδηγίες. Μέσα περιγραφή όσα σου λέμε για τον τρόπο λειτουργίας του λέβητα ρίξε μια μάτια θα σε βοηθήσει αρκετά. Δεν έχω χρόνο να σου πω σε ποιες σελίδες να κοιτάξεις αν είναι θα σου πω αύριο. Αν δεν ξέρεις Αγγλικά δες εδώ που είναι από άλλη εταιρία αλλά με παραπλήσιες λειτουργίες. www.buderus.gr/files/201106171343110.Logano_S121_GR.pdf

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ