Πρόβλημα με το buffer: δεν ανεβάζει θερμοκρασία

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53480 από aithio
Κανε μια βόλτα τα σώματα και δες αν κάποια σώματα ζεσταίνονται ακόμα και με κλειστό θερμοστάτη και πες μας.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53484 από sakis

aithio έγραψε: Κανε μια βόλτα τα σώματα και δες αν κάποια σώματα ζεσταίνονται ακόμα και με κλειστό θερμοστάτη και πες μας.

ολα κρυα ειναι το κυκλομα δοθλευει μονο τοπικα απο το buffer στο μποιλερ
ενας γνωστος μου που εχει ανοικτο κυκλωμα χωρις buffer and laddomatic το κυκλοφοριτη τον εχει στους 50 βαθμους και εχει αποσταση τον λεβυτα απο το σπιτι γυρω στα 30 μετρα εχει μονιμη θερμοκρασια 24 βαθμους τα σωματα ειναι μονιμα ζεστα οταν πεφτει η ωτια και οταν βαζει ξυλα δεν ακουμπιουντε
μηπως λεω τωρα επειδη κριωνει το κυκλωμα του σπιτιου οταν πιασει θερμοκρασια και ανοιγωντασ μετα τα νερα εχουν κριωσει πολυ και ξαναρχειζει απο την αρχη να τα ζεστανει και ετσι εχουμε πολλες απωλιες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53487 από aithio
Δεν ξέρω πιο είναι το πρόβλημα...
Αναμένω να μας πεις σε πόση ώρα ανέβηκε η θερμοκρασία του δοχείο απο την ταδε θερμοκρασία στην τάδε.
Αν μπορούσες να εκτιμήσεις και ποσά κιλά ξύλου κάηκαν σε αυτή την διαδικασία ίσως θα μπορούσαμε και εμείς να κάνουμε μία εκτίμηση της απόδοσης του.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53492 από androutso
Οταν ο λεβητας ειναι σε πληρη λητουργια τη θερμοκρασια καυσαεριων εχεις?Αν θεν εχεις θερμομετρο πες μου σε ποιο σημιο κανει κλακ ο θερμοστατης των καυσαεριων. Κοντα στο Min η στο max? Το ταμπερ με την αλησηδα οταν ο λεβητας εχει 80 βαθμους ειναι κλειστο η ειναι λιγο πρην κλεισει?
Βαλε τον λεβητα σου να δουλευει στου 80 βαθμους και πανω. Δεν πετηχενεις τον μεγηστο βαθμο αποδοσης του μηχανηματος αν εισαι κατω απο τους 80.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53512 από sakis

androutso έγραψε: Οταν ο λεβητας ειναι σε πληρη λητουργια τη θερμοκρασια καυσαεριων εχεις?Αν θεν εχεις θερμομετρο πες μου σε ποιο σημιο κανει κλακ ο θερμοστατης των καυσαεριων. Κοντα στο Min η στο max? Το ταμπερ με την αλησηδα οταν ο λεβητας εχει 80 βαθμους ειναι κλειστο η ειναι λιγο πρην κλεισει?
Βαλε τον λεβητα σου να δουλευει στου 80 βαθμους και πανω. Δεν πετηχενεις τον μεγηστο βαθμο αποδοσης του μηχανηματος αν εισαι κατω απο τους 80.


τη θερμοκρασια καυσαεριων που τη δειχνει ?
2 ρελε εχει πανω ο λεβυτας το αριστερα το οποιο ειναι η επιθυμητη θερμοκρασια του λεβητα και το δεξια το οποιο μου εχουν πει οτι οταν πιασει θερμοκρασια ο λεβητας το γυριζουμε λιγο πριν το μαξ ετσι ωστε οταν τελειωσουν τα ξυλα να μην δουλευει κενα το βιντιλατερ
αν ενοεις το δεξια κανει κλακ λιγο πριν το μαξ
το ταμπερ στους 80 ειναι κλειστο ακουμπαει κατω και μερικεσ φορεσ ακουγετε σαν να χτυπαει σαν να το σμπρωχνει κατα εξω και μετα να το ρουφαει
αν βαλω τον λεβυτα στους 80 δεν θα καιει τα ξυλα πολυ γρηγορα
αυτοσ που τον εβαλε μου ειπε οταν αναβω να τον εχω στους 80 και οταν σταματησει να τον κατεβαζω στους 72 αλλα αυτο μεχρι τωρα μου εχει δειξει οτι βγαζει ετσι πολυ πισα στο καζανι ευτυχως δεν την κατεβαζει κατω ,ετσι νομιζω δεν ειμαι και ειδικος πρωτη χρονια τον δουλευω
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53538 από androutso
Το δεξια θα το εχεις στο Min. Το αριστερα στο λιγο πριν το max. Ο λεβητας πρεπει να δουλευει παντα στο τερμα γκαζι. Για αυτο και εχει το δοχειο αδρανιας. Οταν ο λεβητας δουλευει χωρις βεντηλατερ κανεις σπαταλη καυσημου και μονο. Δεν εχω χρονο τωρα θα τα πουμε αυριο ποιο αναλητικα :) :) :) :)

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ