Πρόβλημα με το buffer: δεν ανεβάζει θερμοκρασία

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53413 από sakis
Καλησπερα σας εχω εγκαταστησει ατμος40 με δοχειο 1000λ και laddomat
Το σπιτι μου ειναι 160 τμ τριοροφο με ξεχωριστο θερμοστατη σε καθε οροφο και ηλεκτροβανα καμιναδα 11 μετρα φ150 εσωτερικη ,δεν υπαρχει δυνατοτητα για εξωτερικη η αλλαγη αυτης που εχω ,για να βαλω με μονωση .
Τα ξυλα μου ειναι σχετικα ξερα πουρναρη και δρυς 5 μηνες τα εβλεπε ο ηλιος σχετικα εχουν τραβηξει καλα .
Παρατηρω κατι που δεν μου αρεσει τις τελευταιες 3 μερες που εχει κατεβει η θερμοκρασια στους 6-7 την ημερα και 2-3 το βραδυ ,
τις ημερες που τον αναβα και ειχε εξω γυρω στους 15-17 βαθμους και κανα 10ρι το βραδυ με 2 φορες την ημερα γεμισμα με πολυ λιγα ξυλα 15 με 20 κ ξυλα την ημερα το buffer ηταν συνεχεια στους 80 βαθμους το ιδιο και ο λεβητας και στο σπιτι 23 βαθμους ,εβαζα το βραδυ ξυλα και το πρωι που πηγαινα να δω το buffer ηταν στους 82 και ο λεβητας στους 90 σχεδον και το σπιτι σταθερα στους 23
Τωρα που κατεβηκε η θερμοκρασια τισ τελευταιες 3 μερες φυσικα βαζω περισσοτερα ξυλα λογικο ειναι και εχω κατεβασει την θερμοκρασια σπιτιου στους 22,5 ,δεν μπορω να ανεβασω θερμοκρασια στο buffer , μεχρι 60 με το ζορι και με πολλα ξυλα στο λεβητα ,μεχρι να πιασει θερμοκρασια το σπιτι λογικο ειναι να στελνει την ενεργεια εκει που ζηταει αλλα το περιεργο ειναι οταν κλεινουν οι θερμοστατες το buffer παλι δεν καταφερνει να ανεβασει θερμοκρασια και ρωταω η ενεργεια που παει ?η χρηση του baffer αυτη δεν ειναι ,να αποθηκευει ενεργεια?
και χωρις να δουλευει το βιντιλατερ και το κλαπετο απο πισω κλειστο, τα ξυλα τα εξαφανιζει και δεν καταφερνει να γεμισει το buffer οσες φορες και να βαλω ξυλα ενω παλιοτερα το κρατουσε ωρες ενοητε οτι η παρατηρηση του buffer γινετε οταν το σπιτι εχει πιασει θερμοκρασια και ο κυκλοφορητης δουλευει κλειστα μεσα στο λεβιτοστασιο απο το buffer στο μποιλερ του σπιτιου 2 μετρα αποσταση
μηπως μπορει κανεις να δωσει μια βοηθεια γιατη δεν το καταλαβαινω αυτο που συμβαινει ,δεν κατεβηκε και τοσο δραματικα η θερμοκρασια η εξωτερικη για να μην προλαβαινει αν αποθηκευει στο buffer
ευχαριστω
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53423 από spyroskosmas

sakis έγραψε: και χωρις να δουλευει το βιντιλατερ και το κλαπετο απο πισω κλειστο, τα ξυλα τα εξαφανιζει και δεν καταφερνει να γεμισει το buffer οσες φορες και να βαλω ξυλα ενω παλιοτερα το κρατουσε ωρες ενοητε οτι η παρατηρηση του buffer γινετε οταν το σπιτι εχει πιασει θερμοκρασια και ο κυκλοφορητης δουλευει κλειστα μεσα στο λεβιτοστασιο απο το buffer στο μποιλερ του σπιτιου 2 μετρα αποσταση
μηπως μπορει κανεις να δωσει μια βοηθεια γιατη δεν το καταλαβαινω αυτο που συμβαινει ,δεν κατεβηκε και τοσο δραματικα η θερμοκρασια η εξωτερικη για να μην προλαβαινει αν αποθηκευει στο buffer
ευχαριστω




Όταν το δοχείο είναι στους 60βαθμούς, ο λέβητας δουλεύει ή έχει σταματήσει ο ανεμιστήρας και τα ξύλα βουβοκαίνε;

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53450 από sakis
αν ο λεβητας εχει πιασει την θερμοκρασια που εχω ορισει σταματαει, οταν αναβω τον βαζω στους 80 να σταματησει και μετα τον κατεβαζω στους 74 2 παραπανω απο το laddomatic που αν θυμαμε καλα τον εχουν ριθμισμενο στους 72.
τωρα μολις κατεβηκα να δω τα ξυλα τα εκαψε ολα ,θρακα ειχε και δεν ειχε πιασει τους 80 για να σταματησει πραγμα αδιανοητο χωρις να ζηταει το σπιτι και το δοχειο να ειναι στους 50 βαθμους πριν μια εβδομαδα σε 1 ωρα εφτανε σε θερμοακρασια και εκλεινε και φυσικα διατηρουσε και τα ξυλα περισσοτερη ωρα ,αν τωρα αφησω το βιντιλατερ να κλεινει στους 80 δεν θα μου μεινει ξυλο για ξυλο
και κατι αλλο πριν απο λιγο εκλεισα το βιντιλατερ και ανοιξα την πορτα τρβουσε κανονικα κατω την φωτια σχεδον οπως οταν δουλευε το βιντιλατερ .τραβουσε καλα μηπως ομως παρατραβει και ετσι καει τα ξυλα χωρις να κραταει τη ζεστη ,δεν το καταλαβαινω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53458 από aithio
Είναι καθαρός ο λέβητας;

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53461 από sakis
επειδη πηγε το μυαλο μου μπας και οφειλεται εκει καθαρισα την σταχτη που δεν ηταν και παρα πολυ και ανοιχα πισω και κατω το καπακι και καθαρισα και εκει αλλα δεν εβγαλε τιποτα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53464 από LEONAS
Aπο ποια περιοχη εισαι και ο χωρος που θερμενεις εχει
καθολου μονωσει ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ