Προς τους κατόχους λέβητα πυρόλυσης...

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51214 από androutso
Εδώ και καιρό σκαλίζω ένα Γερμανικό φόρουμ με μετάφραση από την google. Το φόρουμ είναι της ATMOS όπου είναι και ο λέβητας μου. Με τα λίγα που μπορώ να καταλάβω από την μετάφραση έχουν κάνει πολύ καλή δουλεία. Έχουν κάνει τα απίστευτα πράγματα σε βελτιώσεις και συντηρήσεις.
Στα θέματα φθοράς του λέβητα είναι και η φθορά του μπeκ. Το μπεκ είναι το κεραμικό ανάμεσα στον πάνω και κάτω θάλαμο του λέβητα. Εκεί που γίνεται η ανάμιξη και ανάφλεξη του αεριού της πυρόλυσης και οξυγόνου. Λόγο τον παρά πολύ υψηλών θερμοκρασιών που επικρατούν στο σημείο αυτό υπάρχει φθορά. Όσοι έχουμε λέβητα με ένα χρόνο λειτουργίας τουλάχιστον θα έχουμε παρατηρήσει την μικρή φθορά στο πάνω μέρος του μπεκ. Εδώ είναι φωτογραφίες μετά από περίπου 4000 ώρες λειτουργίας






Το κόστος αντικατάστασης του μπεκ κάθε 4-5 χρόνια για τον κάθε λέβητα ποικίλη. Για τον δικό μου χωρίς να ξέρω τιμές Ελλάδος βρήκα το ιντερνετ από Γερμανία 115 εύρο συν μεταφορικά όπου δεν είναι και καθόλου ελαφρύ.
Βέβαια υπάρχουν και η πατέντες όπως ο φίλος ο Γερμανός όπου αντί να το αντικαταστήσει. Πρόσθεσε ένα κομμάτι πυροτουβλο μέσα στο μπεκ και το κόλλησε με τσιμέντο υψηλής θερμοκρασίας.




Η Άλλη πατέντα είναι να βάλεις μια πλάκα πυροτουβλο πάνω από το μπεκ για να το προστατέψεις από την φθορά.

ATMOS DC32S
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51229 από ΑΛΕΚΟΣ

androutso έγραψε: Εδώ και καιρό σκαλίζω ένα Γερμανικό φόρουμ με μετάφραση από την google. Το φόρουμ είναι της ATMOS όπου είναι και ο λέβητας μου. Με τα λίγα που μπορώ να καταλάβω από την μετάφραση έχουν κάνει πολύ καλή δουλεία. Έχουν κάνει τα απίστευτα πράγματα σε βελτιώσεις και συντηρήσεις.
Στα θέματα φθοράς του λέβητα είναι και η φθορά του μπeκ. Το μπεκ είναι το κεραμικό ανάμεσα στον πάνω και κάτω θάλαμο του λέβητα. Εκεί που γίνεται η ανάμιξη και ανάφλεξη του αεριού της πυρόλυσης και οξυγόνου. Λόγο τον παρά πολύ υψηλών θερμοκρασιών που επικρατούν στο σημείο αυτό υπάρχει φθορά. Όσοι έχουμε λέβητα με ένα χρόνο λειτουργίας τουλάχιστον θα έχουμε παρατηρήσει την μικρή φθορά στο πάνω μέρος του μπεκ. Εδώ είναι φωτογραφίες μετά από περίπου 4000 ώρες λειτουργίας






Το κόστος αντικατάστασης του μπεκ κάθε 4-5 χρόνια για τον κάθε λέβητα ποικίλη. Για τον δικό μου χωρίς να ξέρω τιμές Ελλάδος βρήκα το ιντερνετ από Γερμανία 115 εύρο συν μεταφορικά όπου δεν είναι και καθόλου ελαφρύ.
Βέβαια υπάρχουν και η πατέντες όπως ο φίλος ο Γερμανός όπου αντί να το αντικαταστήσει. Πρόσθεσε ένα κομμάτι πυροτουβλο μέσα στο μπεκ και το κόλλησε με τσιμέντο υψηλής θερμοκρασίας.




Η Άλλη πατέντα είναι να βάλεις μια πλάκα πυροτουβλο πάνω από το μπεκ για να το προστατέψεις από την φθορά.

οντως ετσι ειναι κ μενα μετα απο ενα χρονο λειτουργειας.το κακο ειναι αν συνεχισει θα εχουμε προβλημα με την πυρολυση :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51233 από androutso
Όχι Φίλε μου Αλέκο δεν θα το αφήσουμε να συμβεί αυτό. ;) ;) ;) ;) Έχουμε αλλά 3-4 χρόνια καλής λειτουργίας του λέβητα. Μέχρι ώρας δυο δρόμους έχω βρει ο πρώτος είναι η θεραπεία και ο δεύτερος η πρόληψη.
Εγώ σκέφτομαι να εφαρμόσω την μέθοδο της πρόληψης. Έχω βρει από εδώ πυροπλακα roka-refractory.com/news/more.php/?post=25 που αντέχει στους 1300 βαθμούς. Θα πάρω μια σε διάσταση 50Χ22 και2,5παχος Θα ανοίξω την τρυπά στο κέντρο και θα την κολλήσω με πυροκολλα επάνω στο μπεκ.
Κόστος αγοράς υλικών από Πάτρα 20 εύρο B) B) B) B)

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51239 από ΑΛΕΚΟΣ

androutso έγραψε: Όχι Φίλε μου Αλέκο δεν θα το αφήσουμε να συμβεί αυτό. ;) ;) ;) ;) Έχουμε αλλά 3-4 χρόνια καλής λειτουργίας του λέβητα. Μέχρι ώρας δυο δρόμους έχω βρει ο πρώτος είναι η θεραπεία και ο δεύτερος η πρόληψη.
Εγώ σκέφτομαι να εφαρμόσω την μέθοδο της πρόληψης. Έχω βρει από εδώ πυροπλακα roka-refractory.com/news/more.php/?post=25 που αντέχει στους 1300 βαθμούς. Θα πάρω μια σε διάσταση 50Χ22 και2,5παχος Θα ανοίξω την τρυπά στο κέντρο και θα την κολλήσω με πυροκολλα επάνω στο μπεκ.
Κόστος αγοράς υλικών από Πάτρα 20 εύρο B) B) B) B)

το θεμα θα δουλευει μετα σωστα η πυρολυση :) εμενα παντως μου ταξανε καινουργιες πλακες στην εγγυηση κ τις περιμενω δεν θα τις αλλαξω τωρα θα τις βαλω στην ακρη για ατγοτερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ