Burnit active 50: ανεμιστήρας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36944 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Burnit active 50: ανεμιστήρας;
Αναψε τον λεβητα κανονικα Παντελη, χωρις να βαλεις πολλα ξυλα. Αστον να δουλεψει και ζεστανε το σπιτι. Μην τον ξαναγεμισεις και παρακολούθησε οταν πέσουν τα νερά κάτω των 40 αν θα κλεισει το βεντιλατερ μετα απο μισή ωρα

Αν οχι τοτε θα ψαξουμε τις ρυθμισεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36957 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Burnit active 50: ανεμιστήρας;
Δεν νομιζω να υπαρχει καμια περιπτωση να μην σταματησει το βεντιλατερ να δουλευει αμα περασει μιση η μια ωρα αφου πεσει η θερμοκρασια των νερων του λεβητα κατω απο τους 38 βαθμους αφου το βεντιλατερ παιρνει εντολη απο τον εβαπτιζωμενο και του δινει εντολη να σταματησει,οπως και στην περιπτωση που περασει μιση ωρα και αποτυχει ν'αναψει(να πιασει τους 40) ο λεβητας σταματαει το βεντιλατερ!
Το θεμα μας ειναι τι κανουμε με την εντολη απο την θερεμοκρασια καυσαεριων που αν π.χ εχουμε 80 βαθμους και τελειωσαν τα ξυλα θα δουλευει ασταματητα το βεντιλατερ και θα πρεπει να περιμενουμε με χρι να πεσει στους 38(και μιση ωρα παραπανω)?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37004 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Burnit active 50: ανεμιστήρας;

valsam έγραψε: Δεν νομιζω να υπαρχει καμια περιπτωση να μην σταματησει το βεντιλατερ να δουλευει αμα περασει μιση η μια ωρα αφου πεσει η θερμοκρασια των νερων του λεβητα κατω απο τους 38 βαθμους αφου το βεντιλατερ παιρνει εντολη απο τον εβαπτιζωμενο και του δινει εντολη να σταματησει,οπως και στην περιπτωση που περασει μιση ωρα και αποτυχει ν'αναψει(να πιασει τους 40) ο λεβητας σταματαει το βεντιλατερ!
Το θεμα μας ειναι τι κανουμε με την εντολη απο την θερεμοκρασια καυσαεριων που αν π.χ εχουμε 80 βαθμους και τελειωσαν τα ξυλα θα δουλευει ασταματητα το βεντιλατερ και θα πρεπει να περιμενουμε με χρι να πεσει στους 38(και μιση ωρα παραπανω)?


Συγνώμη παιδιά αλλά ψιλομπερδεύτικα για ακόμα μια φορά..Πλέον δεν ανυσυχούμε για το εαν σταματάει το βεντιλατέρ,οταν πεσει η θερμοκρασία,αλλα ανυσυχούμε για το βεντιλατέρ σε συναρτηση με την θερμοκρασια καυσαερίων;
Ειμαστε σιγουροι οτι υπαρχει ενδειξηκαυσαερίων; και αν ναιπως την βλέπουμε;
Ελπιζω μονο να μην σας φαινονται γελοια αυτα που σας ρωταω. :)

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37143 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Burnit active 50: ανεμιστήρας;
Παντελη προσωπικη μου αποψη ειναι οτι σιγουρα σταματαει το βεντιλατερ κατω απο τους 38 βαθμους δεν το εχω δοκιμασει ακομη,αλλα βαση της λογικης το λεω οτι δεν πιστευω το να μην σταματαει αφου παιρνει εντολη απο τον υδροστατη!
Για την ενδειξη καυσαερίων δεν εχω ιδεα,ας το παρει το κοντρολερ με το καλο ο Θοδωρος και θα μας λυθουν οι αποριες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37539 από Johny_F
Απαντήθηκε από Johny_F στο θέμα Burnit active 50: ανεμιστήρας;
δεν υπαρχει ενδειξη καυσαεριων. εχει δυο σενσορες. ο ενας ειναι μπροστα πανω απο την πορτα και ειναι ο CENTRAL HEATING και ενας ακομη που τον εχει με το καλωδιο του στην πισω πλευρα εξω απο το λεβητα. εγω δουλευω το λεβητα μου ( ACTIVE30WBS) με το θερμοστατη χωρου στο προγραμμα room regulator και δεν εχω κανενα προβλημα.εφαγα τρεεις μερες μαζι με τον ηλεκτρολογο στο λεβητοστασιο μεχρι να βρουμε ακρη.με το manual δεν βγαλαμε ακρη κι εμεις. οποτε και βαλαμε ενα πινακα με ρελεδακια και ολα ειναι ενταξει.και το ανεμιστηρακι σταματα στους 38 βαθμους και εχω σταθερη θερμοκρασια στο σπιτι (εχω το θερμοστατη χωρου στους 21 και το σπιτι εχει παντα απο20 εως 23 βαθμους)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37645 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Burnit active 50: ανεμιστήρας;

Johny_F έγραψε: δεν υπαρχει ενδειξη καυσαεριων. εχει δυο σενσορες. ο ενας ειναι μπροστα πανω απο την πορτα και ειναι ο CENTRAL HEATING και ενας ακομη που τον εχει με το καλωδιο του στην πισω πλευρα εξω απο το λεβητα. εγω δουλευω το λεβητα μου ( ACTIVE30WBS) με το θερμοστατη χωρου στο προγραμμα room regulator και δεν εχω κανενα προβλημα.εφαγα τρεεις μερες μαζι με τον ηλεκτρολογο στο λεβητοστασιο μεχρι να βρουμε ακρη.με το manual δεν βγαλαμε ακρη κι εμεις. οποτε και βαλαμε ενα πινακα με ρελεδακια και ολα ειναι ενταξει.και το ανεμιστηρακι σταματα στους 38 βαθμους και εχω σταθερη θερμοκρασια στο σπιτι (εχω το θερμοστατη χωρου στους 21 και το σπιτι εχει παντα απο20 εως 23 βαθμους)


Δηλαδη που ακριβως συνδεσες τον θερμοστατη χωρου σου;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ