Burnit active 50: ανεμιστήρας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36482 από tasos
Απαντήθηκε από tasos στο θέμα Burnit active 50: ανεμιστήρας;

tsiok26 έγραψε: ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ FORUM!!!!!!!!!!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙ ΣΕ LEBHTA ΞΥΛΟΥ BURNIT ACTIVE 50 ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΛΕΒΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ Ο ΛΕΒΗΤΑΣ ΈΧΕΙ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 55c POY TON EXV ORISEI.ΑΛΛΙΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΣΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 40c POY EINAI H ENARJH LEITOYRGIAS.TI NA KANV ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ


Το manual της tech πρέπει να είναι αυτό στο link, από ότι έψαξα δεν είναι ακριβώς ίδιο με αυτό που δίνει η burnit:

www.solidfuelboilers.ie/downloads/ST-81_ENG.pdf

Στη σελίδα 6 λέει "Damping – if boiler temperature drops by 2C below the fire-up
threshold and fails to rise above this value for 60 minutes (default
damping time), the regulator will switch to the damping mode. While in
this mode, the fan is deactivated and the display shows "Damping"."

δηλαδή αν η θερμοκρασία πέσει κατά 2 βαθμούς κάτω από την θερμοκρασία που όρισες για fire up λειτουργία για 60 λεπτά θα μπει σε λειτουργία damping mode οπότε ο ανεμιστήρας θα σταματήσει και η οθόνη θα δείξει Damping.

Αντίστοιχα στο manual της burnit αναφέρει 30 λεπτά.(δείτε το και οι υπόλοιποι που έχετε το manual ).Υπάρχει περίπτωση να αλλάξαν τις ρυθμίσεις?

Είσαι σίγουρος ότι μετά από μια ώρα το αργότερο δεν κλείνει?

Τον δικό μου μια φορά τον έχω κάψει,οπότε δεν μπορώ να σου πω στον δικό μου τι γίνεται.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36505 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Burnit active 50: ανεμιστήρας;
Τασο χιλια ευχαριστω, γιατι δινοντας το μανουαλ μου εδωσες την ευκαιρια να το μελετησω πριν μου ερθει το St81 που αγορασα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36509 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Burnit active 50: ανεμιστήρας;
Ουτε και μετα απο 5-6 ωρες και΄μενα δεν σταματουσε το βεντιλατερ,τα νερα του λεβητα τα ειχα ορισει να φτασουν τους 75 βαθμους τα ξυλα τελειωσαν και το βεντιλατερ δουλευε,μετα απο 5 ωρες ακομη το βεντιλατερ δουλευε,βεβαια τα νερα του λεβητα ηταν ακομη στους 50-60 βαθμους μιας και ειχαμε ζεστη εκεινη την ημερα και δεν ζητουσα ζεστη στο σπιτι,δηλ. εαν δεν πεσουν τα νερα του λεβητα κατω απο τους 38 βαθμους δεν σταματαει το βεντιλατερ?
Δεν θα,πρεπε ο αισθητηρας καυσαεριων )εαν φυσικα υπαρχει γιατι εγω δεν συνδεσα αισθητηρα καυσαεριων,μονο τον εβαπτιζομενο που ειναι επανω στον λεβητα συννδεσαμε) να καταλαβει οτι δεν εχει ξυλα μεσα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36547 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Burnit active 50: ανεμιστήρας;

valsam έγραψε: Ουτε και μετα απο 5-6 ωρες και΄μενα δεν σταματουσε το βεντιλατερ,τα νερα του λεβητα τα ειχα ορισει να φτασουν τους 75 βαθμους τα ξυλα τελειωσαν και το βεντιλατερ δουλευε,μετα απο 5 ωρες ακομη το βεντιλατερ δουλευε,βεβαια τα νερα του λεβητα ηταν ακομη στους 50-60 βαθμους μιας και ειχαμε ζεστη εκεινη την ημερα και δεν ζητουσα ζεστη στο σπιτι,δηλ. εαν δεν πεσουν τα νερα του λεβητα κατω απο τους 38 βαθμους δεν σταματαει το βεντιλατερ?
Δεν θα,πρεπε ο αισθητηρας καυσαεριων )εαν φυσικα υπαρχει γιατι εγω δεν συνδεσα αισθητηρα καυσαεριων,μονο τον εβαπτιζομενο που ειναι επανω στον λεβητα συννδεσαμε) να καταλαβει οτι δεν εχει ξυλα μεσα?


Το κοντρολερ Σαμη βγαινει σε δυο εκδοσεις, την απλη και την ZPID που εχει και αισθητηρα θερμοκρασιας καυσαεριων.

Στα σχεδια και εικονες της Sunsystem τον δειχνουν αν θυμαμαι καλα. Ψαξτο λιγο και πες μας.

Εγω απο την Πολωνια φερνω εναν απλο και εναν ZPID. Προσωπικα θα βαλω τον ZPID και τον απλο θα τον δωσω σε εναν φιλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36586 από tasos
Απαντήθηκε από tasos στο θέμα Burnit active 50: ανεμιστήρας;

kosmidis80 έγραψε: Τασο χιλια ευχαριστω, γιατι δινοντας το μανουαλ μου εδωσες την ευκαιρια να το μελετησω πριν μου ερθει το St81 που αγορασα!

\

Τπτ, να σαι καλα κοσμίδη.
Ο προμηθευτής του δικού μου, με ενημέρωσε ότι θα έπρεπε να κλείνει κανονικά.Μήπως έχουμε τον απλό και παίζουν διαφορές?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36597 από drifter
Απαντήθηκε από drifter στο θέμα Burnit active 50: ανεμιστήρας;
Απλα ειναι τα πραγματα....

Δινουν το manual απο άλλη εκδοση του controller.....

O zpid που αναφέρεις εχει και αισθητηρα στα καυσαερια... ο λέβητας όμως δεν εχει αυτη την έκδοση! Εχει τον απλό... που εχει αυτή τη λειτουργια που περιγράφεις και στα θετικά του ότι μπορεί να συνδεθεί με θερμοστάτη.

Αντε να βγαλεις άκρη .... Εδικά κάποιος που αγοράζει τον λέβητα και έχει αγνοια (και λογικά τη εχει) από αυτά!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ