Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36243 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

Grecu_ έγραψε:

stergiosbik έγραψε:

Fokion έγραψε: εχουν ομως αξια συγκριτικά μεταξυ τους.

προφανως και δε θα δεις ΠΟΤΕ 3.5 λιτρα στα 100 στο δρομο, αλλα ενα που στο εργαστηριο εχει 3,5 κι ενα που εχει 5,5, στο δρομο ποτέ το δευτερο δεν θα ειναι οικονομικότερο απο το πρωτο...

αυτη και μονο ειναι η αξια.


Μην εισαι κ τοσο σιγουρος!!! ;)


Μ3 vS Prius σε πιστα, ποιο να βγηκε οικονομικοτερο? :whistle:


ειναι τωρα αυτα συγκρισιμα αυτοκινητα για το συγκεκριμενο χωρο.....
Καλα οκ ας το αφησουμε μια και παμε εκτός θεματος.. οποιος καταλαβε καταλαβε....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36247 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!
Παρα πολλες αυτοκινητοβιομηχανιες για να πετυχουν ακομα πιο χαμηλη καταναλωση (ξεροντας τους κυκλους δοκιμων ;) )εφοδιαζουν τα νεα τους μοντελα με πολυ μακριες σχεσεις μεταδοσης που ναι μεν επιτυγχανουν πολυ χαμηλη καταναλωση σε αυτους τους κυκλους αλλα στην πραξη αλλαζουν τα πραγματα.
Αλλες παλι ειναι πιο συγκρατημενες στις ρυθμισεις του κιβωτιου (κ του κινητηρα) κ ενω θεωρητικα καινε περισσοτερο(απο αυτα που υποσχονται πολυ μικροτερες καταναλωσεις) στην πραξη καινε λιγοτερο απο αυτα.
Οι κυκλοι δοκιμων δεν εχουν καμμια σχεση με την πραγματικοτητα κ γι αυτο συζητιεται ηδη ν αλλαξει ο τροπος που μετριεται η καταναλωση.
Αλλο η θεωρια κ αλλο η πραξη.
Παραδειγματα πολλα.
Τελος παντων.Ξεφυγαμε απο το νημα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36254 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

valsam έγραψε: Τοp gear πριν απο μερικα χρονια,υπο συνθηκες βγηκε το m3(πατουσαν λιγο παραπανω γκαζακι οπου το prius εκαιγε τάντερα του και το m3 δουλευε στο ρελαντι)!


Mα αυτό είναι ακριβώς το κλειδί ολης της υποθεσης, οι "συνθήκες"!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36276 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

kosmidis80 έγραψε: ....
λυπαμαι που στο λεω αλλα κυκλοφορει και μια λιστα με πιστοποιημενα μηχανηματα και τα ινστιτουτα που τα πιστοποιουν, όπου ο ατμος αλλα και αλλοι 'χαμηλοτεροι' λεβητες βγαινουν παραπανω σε αποδοση απο τον μπαρονεν. Λες να ειναι παραμυθι?

Και αν ειναι αυτο, τοτε ποιο δεν ειναι?

Σορυ που στο λεω αλλα μαλλον φανατιζεσαι πολυ με οτι ασχολεισαι χωρις ουσιαστικα να υπαρχει λογος... Ψαξτο λιγο.


Γιατί μου το λες; Είπα εγώ ότι οι varmebaronen είναι οι καλύτεροι λέβητες ή ότι έχουν τις πιο καλές αποδόσεις ή κάτι σχετικό; Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι καλύτεροι. Άλλωστε στο post που είχα παραθέσει για αυτούς εκδήλωσα τον θαυμασμό μου για τη καλαίσθητη σχεδίασή τους και για τίποτα άλλο. Για ποιόν φανατισμό μιλάς; Μήπως είσαι προκατειλημμένος;

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36342 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

Τάκης έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: ....
λυπαμαι που στο λεω αλλα κυκλοφορει και μια λιστα με πιστοποιημενα μηχανηματα και τα ινστιτουτα που τα πιστοποιουν, όπου ο ατμος αλλα και αλλοι 'χαμηλοτεροι' λεβητες βγαινουν παραπανω σε αποδοση απο τον μπαρονεν. Λες να ειναι παραμυθι?

Και αν ειναι αυτο, τοτε ποιο δεν ειναι?

Σορυ που στο λεω αλλα μαλλον φανατιζεσαι πολυ με οτι ασχολεισαι χωρις ουσιαστικα να υπαρχει λογος... Ψαξτο λιγο.


Γιατί μου το λες; Είπα εγώ ότι οι varmebaronen είναι οι καλύτεροι λέβητες ή ότι έχουν τις πιο καλές αποδόσεις ή κάτι σχετικό; Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι καλύτεροι. Άλλωστε στο post που είχα παραθέσει για αυτούς εκδήλωσα τον θαυμασμό μου για τη καλαίσθητη σχεδίασή τους και για τίποτα άλλο. Για ποιόν φανατισμό μιλάς; Μήπως είσαι προκατειλημμένος;


Μου λες δηλαδη οτι απο το 93% που λες σε παραπανω ποστ οτι ειναι μπαρονεν υπαρχουν ανετα και πιο επανω μηχανηματα? Τωρα πλακα μας κανεις ή μπερδευτηκες καπου αναμεσα στα ποστ?

Αν εχω την οποια προκαταληψη, συγνωμη αλλα εισαι το τελευταιο ατομο που θα το συζητησω! Σου ειπα ευγενικα δις να ανακαλεσεις τους χαρακτηρισμους σου προς το ατομο μου και δεν το εκανες. απο εκει και περα δεν εχω κατι αλλο να σου πω. Καλο βραδυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36351 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

kosmidis80 έγραψε:

Τάκης έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: ....
λυπαμαι που στο λεω αλλα κυκλοφορει και μια λιστα με πιστοποιημενα μηχανηματα και τα ινστιτουτα που τα πιστοποιουν, όπου ο ατμος αλλα και αλλοι 'χαμηλοτεροι' λεβητες βγαινουν παραπανω σε αποδοση απο τον μπαρονεν. Λες να ειναι παραμυθι?

Και αν ειναι αυτο, τοτε ποιο δεν ειναι?

Σορυ που στο λεω αλλα μαλλον φανατιζεσαι πολυ με οτι ασχολεισαι χωρις ουσιαστικα να υπαρχει λογος... Ψαξτο λιγο.


Γιατί μου το λες; Είπα εγώ ότι οι varmebaronen είναι οι καλύτεροι λέβητες ή ότι έχουν τις πιο καλές αποδόσεις ή κάτι σχετικό; Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι καλύτεροι. Άλλωστε στο post που είχα παραθέσει για αυτούς εκδήλωσα τον θαυμασμό μου για τη καλαίσθητη σχεδίασή τους και για τίποτα άλλο. Για ποιόν φανατισμό μιλάς; Μήπως είσαι προκατειλημμένος;


Μου λες δηλαδη οτι απο το 93% που λες σε παραπανω ποστ οτι ειναι μπαρονεν υπαρχουν ανετα και πιο επανω μηχανηματα? Τωρα πλακα μας κανεις ή μπερδευτηκες καπου αναμεσα στα ποστ?

Αν εχω την οποια προκαταληψη, συγνωμη αλλα εισαι το τελευταιο ατομο που θα το συζητησω! Σου ειπα ευγενικα δις να ανακαλεσεις τους χαρακτηρισμους σου προς το ατομο μου και δεν το εκανες. απο εκει και περα δεν εχω κατι αλλο να σου πω. Καλο βραδυ

Ό,τι νάναι...

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ