Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36156 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!
Η μέτρηση απόδοσης σε όλες αυτές τις συσκευές είναι η ίδια. Καίω ξύλα γνωστής θερμιδικής αξίας (πχ 10kW) και μετράω σε τακτά διαστήματα όλη την ώρα, την θερμοκρασία και την ταχύτητα των καυσαερίων. Γνωρίζοντας και το εμβαδόν της εξόδου, με μαθηματικό τύπο μπορούμε να βρούμε την θερμιδική αξία των καυσαερίων που βγήκαν αυτήν την ώρα (πχ 2kW). Οπότε αφαιρώντας τα 2 από τα 10, μας δίνει 80% απόδοδη.

Το κόλπο είναι ότι αυτές οι μετρήσεις, γίνονται πάντα στα εργοστάσια με πεντακάθαρο θάλαμο καύσης και επιφανειών εναλλαγής. Αν κάψεις όμως μιά εβδομάδα, ένα μήνα, δύο μήνες τα γνωστά ελληνικά/βουλγάρικα υγρά ξύλα, είναι σίγουρο ότι έχεις κάνει μιά πολύ ωραία μόνωση στις επιφάνειες αυτές από την κάπνα. Οπότε και έχει πάει περίπατο ο πραγματικός βαθμός απόδοσης, που έτσι μπορεί να είναι και 10-20% πιό κάτω. Οι πυρολυτικοί λέβητες παράγουν λιγότερες στάχτες, οπότε και έχουν πιό αργό ρυθμό απόθεσης στις επιφάνειες. Τα τζάκια που δουλεύουν και σε πιό μεγάλες θερμοκρασίες επιφανειών (ελλείψει νερού), επίσης μαζεύουν λιγότερη κάπνα και κρατάνε καλύτερα την απόδοσή τους (έχουν και τις επιφάνειες εναλλαγής πολύ κοντά στον χώρο καύσης, οπότε πυρολύουν τις κάπνες μόλις τους ρίξεις καμιά ξερή οξυά).

Επίσης στον τρόπο μέτρησης, έχει ο καθένας διαφορετικές μεθοδολογίες. Αν πχ ρίξεις όλα τα ξύλα μαζεμένα και πάρεις μονο 2-3 μετρήσεις αμέσως μετά, έκλεψες προς τα πάνω. Αν ρίχνεις τα ξύλα λίγα-λίγα, αλλά μετράς αμέσως μετά, μπορεί να πήρες παραπάνω μετρήσεις, αλλά πάλι θα βγάλεις μεγαλύτερο νούμερο από αυτόν που θα ρίξει τα ξύλα όλα μαζί και πάρει συνεχώς μετρήσεις βγάζοντας τον μέσο όρο μέχρι τα ξύλα να αρχίσουν να πέφτουν κοκ... Αυτό το σημείο νομίζω είναι που καταπατούν οι ανατολικοί και βγάζουν κάτι 85 και 90% έτσι εύκολα...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36188 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

kosmidis80 έγραψε: το εχω ξαναπει, αλλα ας το παμε αλλη μια.

Ενεργεια = Ισχύς x χρόνο

Τι έχουμε ως σταθερές? Τον χρόνο και την ενεργεια.

Την ισχύ την βρίσκουμε λοιπον.

Αρα με βαση την ονομαστικη ισχυ που μας λεει ο κατασκευαστης, μπορούμε εύκολα να δουμε την πραγματικη ισχύ και να βγει το ποσοστο απόδοσης.

Ακόμα καλύτερα και για μεγαλύτερη ακρίβεια, μπορούμε να πάρουμε εναν θερμιδομετρητη και να μετρησουμε τις θερμιδες που δινει ο λεβητας μας σε ενα χρονικο διαστημα.

Τα 90 & 95 % αποδοσης στο ξυλο, ειναι παραμυθια και ανεμομυλοι για οσους θελουν να τα πιστευουν.

Δηλ. ουτε με πυροληση ουτε με πυρινικοληση δεν βγαζει κανενα 90 και 95%!
Θοδωρη εσυ τι πιστευεις ,μπορει ενας απλος ξυλολεβητας σαν τον δικο σου και τον δικο μου να εχουν ομως πανω απο το 65% που ειπε στο περιπου οτι το υπολογιζει ο Leonas?
Και αν ναι ποσο τα υπολογιζεις να βγαζουν?
Θελω να ξερω για τον υπολογισμο της καταναλωσης μου οπως επισης θα'θελα να ξερω στο περιπου ποια ειναι η διαφορα σε αποδοση ενος καλου απλου ξυλολεβητα με εναν καλο πυρολυσης δηλ. αν υπαρχει περιπτωση να παιζει στο 20+% διαφορα ωστε να δικαιολογει την πολυ μεγαλυ διαφορα στην τιμη τους.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36191 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!
Valsamη αν ειναι να μας παθεις κανα εγκεφαλικο και να εχεις αλλα εξοδα, παρε ενα τετοιο και θα ξερεις ακριβως την αποδοση του μηχανηματος σου!

Μονο μη ρωτησεις ποσο κανει γιατι το'χεις χαλαρα το εγκεφαλικο απο τωρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36198 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

valsam έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: το εχω ξαναπει, αλλα ας το παμε αλλη μια.

Ενεργεια = Ισχύς x χρόνο

Τι έχουμε ως σταθερές? Τον χρόνο και την ενεργεια.

Την ισχύ την βρίσκουμε λοιπον.

Αρα με βαση την ονομαστικη ισχυ που μας λεει ο κατασκευαστης, μπορούμε εύκολα να δουμε την πραγματικη ισχύ και να βγει το ποσοστο απόδοσης.

Ακόμα καλύτερα και για μεγαλύτερη ακρίβεια, μπορούμε να πάρουμε εναν θερμιδομετρητη και να μετρησουμε τις θερμιδες που δινει ο λεβητας μας σε ενα χρονικο διαστημα.

Τα 90 & 95 % αποδοσης στο ξυλο, ειναι παραμυθια και ανεμομυλοι για οσους θελουν να τα πιστευουν.

Δηλ. ουτε με πυροληση ουτε με πυρινικοληση δεν βγαζει κανενα 90 και 95%!
Θοδωρη εσυ τι πιστευεις ,μπορει ενας απλος ξυλολεβητας σαν τον δικο σου και τον δικο μου να εχουν ομως πανω απο το 65% που ειπε στο περιπου οτι το υπολογιζει ο Leonas?
Και αν ναι ποσο τα υπολογιζεις να βγαζουν?
Θελω να ξερω για τον υπολογισμο της καταναλωσης μου οπως επισης θα'θελα να ξερω στο περιπου ποια ειναι η διαφορα σε αποδοση ενος καλου απλου ξυλολεβητα με εναν καλο πυρολυσης δηλ. αν υπαρχει περιπτωση να παιζει στο 20+% διαφορα ωστε να δικαιολογει την πολυ μεγαλυ διαφορα στην τιμη τους.


Σαμη,
Οχι φιλε μου με καυσιμο το ξυλο το 90 & 95% οι απλοι λεβητες πυρολυσης θεωρω οτι δεν μπορουν να το πιασουν. Οι αντιδραστηρες πυρολυσης - εργαστηρικοι, όπου επιτυγχανονται πολυ μεγαλυτερες θερμοκρασιες ναι, αλλα οχι οι λεβητες οπως τους ξερουμε. Ψαξε αν θελεις αντιδραστηρα πυρολυσης για να καταλαβεις σε τι αναφερομαι.

Δυστυχως το να υπολογισω την ακριβη αποδοση του λεβητα μου - σου δεν γινεται με τα μεσα που εχω. Παντως σε σχεση με τα δυο μηχανηματα που εχουμε, η αποψη μου οτι το 20% διαφορά με εναν πυρολυσης πχ ατμος κτλ δεν ειναι πραγματικοτητα, παρα εμπορικο τρικ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36202 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

Grecu_ έγραψε: Valsamη αν ειναι να μας παθεις κανα εγκεφαλικο και να εχεις αλλα εξοδα, παρε ενα τετοιο και θα ξερεις ακριβως την αποδοση του μηχανηματος σου!

Μονο μη ρωτησεις ποσο κανει γιατι το'χεις χαλαρα το εγκεφαλικο απο τωρα



Grecu, εχει θερμιδομετρητες και με λιγα σχετικα χρηματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36205 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Οι καλύτεροι ξυλολέβητες!

Grecu_ έγραψε: Valsamη αν ειναι να μας παθεις κανα εγκεφαλικο και να εχεις αλλα εξοδα, παρε ενα τετοιο και θα ξερεις ακριβως την αποδοση του μηχανηματος σου!

Μονο μη ρωτησεις ποσο κανει γιατι το'χεις χαλαρα το εγκεφαλικο απο τωρα

Grecu μπαγασα αστειακια βλεπω!
Πρεπει ομως να το'χεις για να τον κανεις να γελασει τον αλλον αν δεν το'χεις αστο καλυτερα γιατι θα γινει παρεξηγηση και θ'αρχισουμε να τσακονομαστε οπως με τον Μαστρορα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ