Απορία για ξυλολέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31220 από dikoulen
Απορία για ξυλολέβητα δημιουργήθηκε από dikoulen
ποια η διαφορά θερμοκρασίας εξόδου του λέβητα με τη θερμοκρασία έναρξης λειτουργίας του κυκλοφορητή?
Το ρωτάω γιατί διάβασα ότι τη θερμοκρασία εξόδου τη ρυθμίζεις εσύ ενώ ο κυκλοφορητής λειτουργεί πάντα από τους 50 βαθμούς και πάνω.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31333 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Απορία για ξυλολέβητα
Ο κυκλοφορητής γυρνάει τα νερά σε όποια θερμοκρασία επιλέξουμε εμείς......ακόμα και όταν είναι σβηστός ο λέβητας :)

Σε λειτουργία τώρα, και όταν ο λέβητας ανεβάσει την θερμοκρασία του νερού πάνω από τους 50 βαθμούς, μπορούμε εάν θέλουμε να δώσουμε εντολή στον κυκλοφορητή να αρχίσει να "δουλεύει"

Ο κυκλοφορητής παίρνει εντολή από έναν θερμοστάτη που τοποθετείτε επάνω στην σωλήνα των ζεστών νερών του λέβητα. Και εμείς τον ρυθμίζουμε σε όποια θερμοκρασία θέλουμε, για να δώσει εντολή να δουλέψει ο κυκλοφορητής.

Στον δικό μου λέβητα έχω ρυθμίσει τον θερμοστάτη να δώσει εντολή για ξεκίνημα του κυκλοφορητή, όταν τα νερά του λέβητα φτάσουν στους 65 βαθμούς.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31457 από dikoulen
Απαντήθηκε από dikoulen στο θέμα Απ: Απορία για ξυλολέβητα
Ευχαριστώ για την απάντηση.Η θερμοκρασία εξόδου πόσο πρέπει να είναι; Το μάνιουαλ γράφει ότι ο πίνακας ελέγχου του λέβητα δεν επιτρέπει την επαναρρύθμιση της θερμοκρασίας εκκίνησης του κυκλοφορητή. Αυτό είναι που με μπερδεύει!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31572 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Απορία για ξυλολέβητα
Χμμμμ εδώ με πιάνεις αδιάβαστο. Δεν γνωρίζω ακόμα από αυτοματισμούς σε ξυλολέβητα.

Ο δικός μου δεν έχει κανέναν αυτοματισμό......οπότε θα σου απαντήσει άλλος. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32110 από orfpap
Απαντήθηκε από orfpap στο θέμα Απ: Απορία για ξυλολέβητα
η θερμοκρασία εξόδου (χωρις να είμαι ο ειδικός) ή ρυθμίζεται με κάποια τετράοδη βάνα, ή με το θερμοστάτη τον μηχανικό που σου ανοιγοκλείνει το κλαπέ, ή κάποιο θερμοστάτη που δίνει εντολή σε κάποιον ανεμιστήρα. Τι απο όλα αυτά έχεις; Συνήθως αυτή τη θερμοκρασία τη ρυθμίζουμε κάπου στους 75 βαθμούς (θερμοκρασία νερού προς τα σώματα), εκτός αν τον δουλεύεις με συνεχόμενη κυκλοφορία νερού, οπότε μέσω τετράοδης τη ρυθμίζεις χαμηλότερα (55-60), γιατι αλλιώς θα βγάλεις τη μπέμπελη..

δε θα μας φάνε αυτοί, εμείς θα τους φάμε!!!
η κρίση θέλει εφευρετικότητα!!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by orfpap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32760 από gia_nnisps
Απαντήθηκε από gia_nnisps στο θέμα Απ: Απορία για ξυλολέβητα
καλησπερα,αυτες τις μερες θα βαλω τον ξυλολεβητα που πηρα,σε παραλληλη συνδεση με τον πετρελαιου.
εχω μια απορια ομως και θα ηθελα την βοηθεια σας.
η εγκατασταση των θερμαντικων σωματων ειναι συνδεμενη με πλαστικη σωληνα τουμποραμα,
γνωριζει κανεις αν θα εχω προβλημα απο τις υψηλοτερες θερμοκρασιες εξοδου του νερου(του ξυλολεβητα);

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ