Παρελκόμενα ξυλολέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29189 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Παρελκόμενα ξυλολέβητα

kosmidis80 έγραψε:

ρογκος έγραψε: θα βρεις μαστορα να σου βαλει ξυλολεβητα με 100 ευρω και θα του κανεις και παζαρια .Δεν το νομιζω


Κι ομως βρηκε και τον τοποθετησε!

Μην ξαναμπουμε σ αυτην την συζητηση, την εχουμε δει στο παρελθον αρκετα εντονα! Ο καθενας μπορει να ζηταει για την δουλεια του και αντιστοιχα να δινει για την δουλεια αλλων οσα νομιζει και μπορει!

Παραπανω του εδωσα (250 ευρω) γιατι εκανε περισσοτερα απ'οτι περιμεναμε,εκανε παραληλη συνδεση του λεβητα πετρελαιου,εβγαλε ανοιχτο δοχειο διαστολης απ'το οποιο γλυτωσα λεφτα αλλα το παιδι δουλεψε περισσοτερο για το ανοιχτο, και μου εδωσε και εναν μεταχειρισμενο κυκλοφορητη dab που επρεπε να παρω δευτερο κυκλοφορητη!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30319 από ρογκος
Απαντήθηκε από ρογκος στο θέμα Παρελκόμενα ξυλολέβητα
οι κυκλοφορητες dab ειναι καλοι; εχω βαλει 3 φετος λογο το οτι ειναι φτηνοι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30346 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Παρελκόμενα ξυλολέβητα

kosmidis80 έγραψε:

mastoras έγραψε: Αντε βρε Θοδωρή, καλοκαυστος ο λέβητας και ασφαλής πάντα. :)

Τουλάχιστον από εσένα περιμένουμε φωτογραφίες. :)

Και οι πατέντες δεκτές !!!!



Εν καιρω θα γινει η παρουσιαση με βιντεο κτλ στα πρωτα κρυα που θα χρειαστω θερμανση!

Η πατεντα : θελω να αποδειξω οτι συστημα που μας πουλανε για 200-300 Ε μπορει να γινει με κοστος κατω των 100Ε... Βεντιλατερ με αυξομειωση βασει αισθητηρα στα νερα και να εχω και επιλογη για μανουαλ χρηση αυτου.

Αφου δουλεψει στο εργαστηριο θα προσαρμοστει με πανελακι στον λεβητα και το σκεπτικο μου ειναι να φαινεται εργοστασιακο. Ολα φυσικα home made, περαν του βεντιλατερ που θα αγοραστει!
Για να καταλαβεις μεχρι και με ανεμιστηρα απο υπολογιστη σκεφτηκα και μπορω να βαλω για χαμηλη καταναλωση ρευματος. Οι δοκιμες θα γινουν σιγουρα με τετοιο βεντιλατερ. Το εργαστηριακο μοντελο θα εχει κοστος λιγοτερο απο 20 Ε, αυριο θα εχω ολα τα υλικα και ξεκιναμε το ταξιδι!

Και φυσικα αφου ζεσταθουμε τον χειμωνα το επομενο project θα ειναι με τα φωτοβολταικα πανελ που λεγαμε και την μειωση της καταναλωσης του ρευματος! :ohmy:

Το μονο που δεν εχω σκεφτει ακομα ειναι η αυτοματη τροφοδοσια του λεβητα με ξυλα! χαχαχαχα :lol:


Δεν ξερω τη εχεις κατα νου με τον ελενχο του αερα. Αλλα μια καλη πατεντα πιστευω ειναι να ελενχεις το βεντιλατερ με αισθητηρα στα καυσαερια. Η θερμοκρασια καυσαεριων για σωστη λιτουργια και αποδοσει ειναι απο 130-150 βαθμους. Δηλαδη οταν η θερμοκρασια ειναι απο 120 βαθμους και πανω να αρχιζεις να μιωνεις ταχητητα οπου στους 150 να εχεις την χαμηλοτερη ταχητητα. Δεν ξερω αν εχει καμια λογηκη. Αν στο τελος εχει καποιο κερδος και τη προβληματα μπορει να προκαλει.


Εγω σκφτηκα να το κανω με εναν κοντρολερ απο βεντιλατερ τζακιου. Αλλα στην πορια ανακαληψα οτι οσο ανεβενει η θερμοκρασια ο κοντρολερ ανεβαζει τη ταχητητα. Εχει κανεις καμια ιδεα πως θα μπορουσα να το κανω?

ATMOS DC32S
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30365 από anyfas
Απαντήθηκε από anyfas στο θέμα Παρελκόμενα ξυλολέβητα
τοποθετησα λεβητα ξυλου παραλληλα με τον πετρελαιου και πληρωσα 150 ευρω στον υδραυλικο και 70 στον υλεκτρολογο.
να πω την αληθεια και πολλα εδωσα στον υδραυλικο, για μια μερα δουλια 150 ευρω !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30366 από ρογκος
Απαντήθηκε από ρογκος στο θέμα Παρελκόμενα ξυλολέβητα
ο ηλεκτρολογος ποση ωρα εκανε; και πηρε 70 ευρω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30369 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Παρελκόμενα ξυλολέβητα
Το σκεπτικο μου ειναι να κανω 'ελεγχομενη καυση' με απλα και φτηνα υλικα, όπως εχουν καποιοι ακριβοι λεβητες ξυλου. Το εργαστηριακο μοντελο (το χειροκινητο τουλαχιστον) δουλεψε με πληρη επιτυχια και με κοστος 4 Ε αν θυμαμαι. Τωρα θα παιδευτουμε λιγο παραπανω για να ετοιμασουμε και την αυτοματη λειτουργια. Αυτο θα γινει με αισθητηρα στο νερο και θα γινεται αυξομειωση στον αερα τροφοδοσιας αντιστοιχα. Αρα οσο εχει χαμηλα τα νερα το βεντιλατερ θα ριχνει οξυγονο και σε μια ορισμενη θερμοκρασια θα αρχιζει να κοβει, μεχρι και να σταματει τελειως και να πεφτει η φλογα.

Ας πουμε θεωρητικα οτι οριζω να κλεινει εντελλως το βεντιλατερ στους 75 βαθμους. Εδω εχουμε δυο καταστασεις :
1) Μεχρι να φτασει τους 60 βαθμους πχ το βεντιλατερ δουλευει με φουλ εισαγωγη αερα στον λεβητα
2) Απο εκει και περα μεχρι να φτασουν τα νερα τους 75 κοβει σταδιακα, μεχρι και που τα φτανει και σβηνει.

Πρακτικα με αυτο τον τροπο θα εχεις στην θερμανση του σπιτιου ενα μεγαλο πλεονεκτημα. Θα μπορεις να ελεγχεις εν μερει την θερμοκρασια με τον θερμοστατη χωρου! Και φυσικα θα κανεις οικονομια στα ξυλα.

Εδω προσοχη! Αν δεν αυξομειωνει το βεντιλατερ και δουλευει μονιμα φουλ, τοτε οχι μονο οικονομια δεν κανεις, αλλα εισαι για φυλακη!

Η θερμοκρασια των καυσαεριων δεν θα με βοηθουσε σε κατι στην εφαρμογη αυτην. Απο την θερμοκρασια των καυσαεριων μπορω να παρω ενα ποσοστο ενεργειας που χανεται στον αερα φτιαχνοντας εναν εναλλακτη, αλλα στην παρουσα φαση ειναι πλεονασμος και το πιο πιθανο ειναι να δημιουργησει σοβαρο προβλημα στον ελκυσμο.
Θα το σκεφτω βεβαια καλυτερα αυριο και θα επανελθω αν υπαρχει λογος!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ