Αντιψυκτικό σε λέβητα ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15627 από xrono
Καλημέρα στην παρέα, θα ήθελα να ρωτήσω σαν αρχαριος που είμαι αν θα πρέπει να βάλω αντιψυκτικό στο σύστημα του ξυλολέβητα που εγκατέστησα στο σπίτι μου, έχω ανοιχτό δοχείο διαστολής και οι σωλήνες ( μονωμένες )που συνδέουν τον λέβητα με το δοχείο διατρέχουν εξωτερικά τον βόρειο τοίχο του σπιτιού από το λεβητοστάσιο έως το πατάρι και έχω ένα φόβο μην μου παγώσουν τον χειμώνα.(το σπίτι βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη σε περιοχή με αρκετό κρύο τον χειμώνα)
Έχω βρει στο ίντερνετ ένα αντιψυκτικο αλλά έχω ακούσει ότι τα αντιψυκτικά φθείρουν τις χάλκινες σωλήνες και δεν ξέρω αν θα πρέπει να βάλω ή όχι.
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15630 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Αντιψυκτικό σε λέβητα ξύλου
Τα αντιψυκτικά όσο διατηρούν το αλκαλικό τους pH, δεν αντιδρούν με τον χαλκό και με τα υπόλοιπα μέταλλα. Αυτό διαρκεί ανάλογα την σύσταση του αντιψυκτικού για 3-5 χρόνια. Το σκέτο νερό έχει pH 7.5 και περνάει πολύ πιό γρήγορα σε όξινες τιμές και είναι αρκετά πιό οξειδωτικό για τους μεταλλικούς σωλήνες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15649 από thlanarass
Απαντήθηκε από thlanarass στο θέμα Αντιψυκτικό σε λέβητα ξύλου

Asteris έγραψε: Τα αντιψυκτικά όσο διατηρούν το αλκαλικό τους pH, δεν αντιδρούν με τον χαλκό και με τα υπόλοιπα μέταλλα. Αυτό διαρκεί ανάλογα την σύσταση του αντιψυκτικού για 3-5 χρόνια. Το σκέτο νερό έχει pH 7.5 και περνάει πολύ πιό γρήγορα σε όξινες τιμές και είναι αρκετά πιό οξειδωτικό για τους μεταλλικούς σωλήνες.



παιδια να ρωτησω κατι?
Αν αντι για νερο βαλουμε το φθυνοτερο μηχανολαδω (το ανακυκλωμενο)
στο κυκλωμα του καλοριφερ αλλα και στο ηλιακο ακομα υπαρχει προβλημα ?
Η απλα δεν το βαζουν για θεμα κοστους?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15790 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Αντιψυκτικό σε λέβητα ξύλου
Υπάρχει πρόβλημα και μεγάλο.
Πέρα από την ασφάλεια στο μεν ηλιακό δεν θα υπάρχει ροή στο δε καλοριφέρ για να έχεις ροή θα χρειαστείς αντλία.
Το κινηματικό ιξώδες του λαδιού είναι πολλαπλάσιο του νερού.
Μην κάνεις καν αστείο.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ