Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #146972 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Φίλε Valsam σου το λέω ξανά ότι το δοχείο δεν είναι απαραίτητο πάντα σε όλες τις εγκα/σεις ίδίως σε κλίματα όπου οι διακυμάνσεις της θερμοκρασίας είναι μεγάλες.
Ενδιαφέρον είναι τα παρελκόμενα όπως τρίοδη φορτίου και τετράοδη ανάμιξης να τηρούνται σε εγκα/σεις που έχουν συνεχόμενη λειτουργία
αν και εγώ , ως Μηχανολόγος προτείνω όλα τα παραπάνω και δοχείο αδράνειας.
Το δ.αδρ. προτείνεται σε λέβητες ξύλου όπου δεν δύναται να ανεβάζουν θερμοκρασία του νερού στα σώματα ,οριακοί , και χρειάζονται αυτό ως έμμεση υποστήριξη.
Σε καυστήρες πέλλετ απαιτείται μόνο τρίοδη φορτίου χαμηλών θερμοκρασιών.
Οι λέβητες της Θερμοστάλ είναι Ελληνικοί και κατασκευάζονται αλλωτε στη Ρουμανία ,και άλλωτε στη Θεσσαλονίκη.
Τώρα στον δικό σου.
Απομόνωσε το δοχείο και θα δείς ότι θα ζορίζεται αρκετά να ανεβάσει θερμοκρασία του νερού των σωμάτων.
΄Πάρε όποιον λέβητα των 30000 θέλεις στα χρήματα αυτά και δεις ότι δεν θα μπορεί να σηκώσει εύκολα , βέβαια με τρίοδη και τετράοδη βελτιώνεται η κατάσταση αλλά και πάλι τα ξύλα που θα κάψεις θα πηγαίνουν χαμένα αφού ο β. απ. θα είναι ιδιαίτερα χαμηλός.
Δεν μπορώ βέβαια να σου το αποδείξω επειδή είσαι μακριά , αλλά αν σε πάρει ποτέ ο δρόμος σου στη Λίμνη έλα να τα δούμε και από κοντά. Διαθέτω εργαστηριακή μονάδα με δοχείο 1000 λίτρων όπου θα το βγάζω εκτός όταν το θελήσω να διαπιστώσεις και μόνος σου πόσο ζορίζεται.
Θα πάρουμε θερμοκρασίες καυσαερίων από τρείς διαφορετικής ισχύος ξυλολέβητες 35000 , 48000, και έναν 70000 με τούμπα , και Αστρα γκάζ. σατούρν Θερμοστάλ, αντίστοιχα με τα ίδια κιλά καυσίμου στη κάθε μονάδα. Ο σατούρν δεν διαθέτει κόφτρες μόνο στη τελευταία διαδρομή και σε όλους παίζει βεντιλατέρ καυσαερίων της Vigas 100 kw με υποπίεση 40 pa.
θα βγάζουμε β . απόδοσης με τον αναλυτή σε κάθε καύση και θα μετρούμε στο ίδιο φορτίο την ισχύ σε χρόνο των 15 λεπτών του κάθε καξανιού.
Τρίοδη είναι της Esbe 55 c kai τετράδη εμέτι 11/4 στο 55% ρυθμιζμένη.
Ξέρεις θα απορείς που σου γράφω αλλά πρέπει να ξέρεις ότι μου αρέσει πολύ η δουλειά μου και αν και γράφω πολλά το ξέρω νοιώθω ξεκούραστος.
Τα λέμε
Καλη Άνάσταση και Καλό Πάσχα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159683 από Vaggelisd66
Απαντήθηκε από Vaggelisd66 στο θέμα Re:Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Καλησπέρα.
Έχω εδώ και 2 χρόνια των λέβητα burnit active 40 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την απόδοση του.
Φέτος το καλοκαίρι πειραματιζόμενος με τις ρυθμίσεις του service menou άλλαξα κάποια και δεν θυμάμαι την αρχική τιμή ώστε να το επαναφέρω.
Μιλάω για το μενού που εμφανίζεται κρατώντας πατημένο το exit οταν ανοίγεις τον κεντρικό διακόπτη.
Η πρώτη επιλογή (fan boundary) είναι για το σταμάτημα του ανεμιστήρα και την άλλαξα ώστε να σταματάει ο ανεμιστήρας όταν τελειώνουν τα ξύλα στην θερμοκρασία που θα το ορίσω εγώ.
Άλλαξα επίσης κατά λάθος και την τιμή στο MIN CH TEMP (δεύτερη επιλογή αν θυμάμαι καλά).
Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει τι ακριβώς κάνει αυτή η ή έστω την default τιμή ώστε να την επαναφέρω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159687 από Vaggelisd66
Απαντήθηκε από Vaggelisd66 στο θέμα Re:Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Η δεύτερη επιλογή είναι από το κρυφό μενού και αναφέρεται ως "Min CH set"
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας γράψει εδώ την εργοστασιακή τιμή γιατί με την επαναφορά ρυθμίσεων δεν διορθώνονται οι τιμές που άλλαξαν στο κρυφό μενού.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159710 από Vaggelisd66
Απαντήθηκε από Vaggelisd66 στο θέμα Re:Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Τελικά με πειραματισμούς βρήκα τι κάνει το Min CH set.
Ορίζει την χαμηλότερη τιμή που μπορείς να βάλεις τα νερά του λέβητα από το κυρίως μενού, δηλαδή το κάτω όριο του εύρους θερμοκρασίας που μπορεί να λειτουργήσει ο λέβητας.
Αν κάποιος έχει το έγγραφο (pdf) που εξηγεί την λειτουργία των υπολοίπων υπομενού στο κρυφό μενού παρακαλώ ας το ανεβάσει εδώ ή να μου το στείλει με pm.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ