Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64400 από john747
Απαντήθηκε από john747 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Καλησπερα και Χρονια πολλα σε ολους.
Παραγγειλα θερμικη βαλβιδα για το laddomat στους 57 βαθμους μετα απο συζητηση και με τον μαστορα μου. Θα κλεισω το χωρο των 9 τμ με πανελ πολυουρεθανης 5cm με λαμαρινα γαλβανιζε 5mm. Αυτα για μονωση και σωστοτερη λειτουργια.
Μια χαζη ερωτηση που προεκυψε οταν ο συζυγος πειραξε το ταμπερ. Υποτιθεται οτι ηταν τερμα ανοιχτο οταν το "μαρκουτσι" δεν ξερω πως το λενε ηταν καθετα στην εξοδο των καυσαεριων δηλ πιο μακρυα. Ο συζυγος επιμενει οτι εκει εβγαζε καπνους η πορτα και το μετακινησε προς την εξοδο καυσαεριων(εχει 4 σκαλες). Δεν αμφισβητω αυτο που λεει αλλα ειναι δυνατον να δουλευε 4 μερες κλειστο κατα τα λεγομενα του και να μην εχει καπνο;
Που ειναι τελικα ανοιχτο και που κλειστο;
Με δεδομενα, laddomat που ριχνει στο μπαφερ απο 57 βαθμους και πανω, κυκλοφορητης ξυλολεβητα στους 50 βαθμους, μεση θερμοκρασια μπαφερ 60 βαθμοι και ο κυκλοφορητης δουλευει ασταματητα με θερμοστατες στους 20 και 21 βαθμους, βλεπετε καποιο σφαλμα ρυθμισης;
Ο υδροστατης επαφης για να δουλεψει ο λεβητας πετρελαιου ηταν στους 45 και σημερα ο μαστορας τον εβαλε στους 50. Ο κυκλοφορητης του πετρελαιου ειναι αγνωστο σε τι βαθμους δουλευει (π μαστορας ειπε οτι ο υδροστατης ειναι κατω απο το καπακι και δε θυμαται) Ο λεβητας πετρελαιου επισης ειναι αγνωστο ποσα kw ειναι (δεν μπορεσα να βρω στοιχεια και εξαλλου παρ ολο που ειναι μια αξιοπιστη μαρκα δεν δουλεψε σωστα απο την αρχη και τον μισω).
Μου ελεγαν πριν βαλω το μπαφερ οτι θα πεταξω τα λεφτα μου γιατι θα ειναι αχρηστος λογω των τριων ζωνων αυτονομιας + 1 μποιλερ 200 λιτρα. Μπορει να εχουν δικιο τελικα;
Συγνωμη προκαταβολικα αν σας ζαλισα και ευχαριστω για την ανοχη σας :kiss:

Αναστασία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64808 από tasos
Απαντήθηκε από tasos στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Από καταναλώσεις πως τα πάτε?'Εχει μετρήσει κανένας?
Εγώ από αρχές Νοέμβρη μέχρι τέλη Δεκέμβρη, είμαι στους 2,8 τόνους μετρημένα το σεπτέμβρη σε πλάστιγγα αλλά όχι και πολύ ξερά-κομμένα 2012 (σπίτι 100τμ,αμόνωτο,κεντρική ελλάδα,χωρίς buffer,θερμοκρασία 21+).
Είναι μεγάλη κατανάλωση?
Βέβαια έκαψα παραπάνω και λόγω πειραματισμών πχ να μην σβήνει καθόλου όλη μέρα αλλά εκεί έφτανα σε θερμοκρασίες 25+ οπότε μείωσα τα γεμίσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64915 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

tasos έγραψε: Από καταναλώσεις πως τα πάτε?'Εχει μετρήσει κανένας?
Εγώ από αρχές Νοέμβρη μέχρι τέλη Δεκέμβρη, είμαι στους 2,8 τόνους μετρημένα το σεπτέμβρη σε πλάστιγγα αλλά όχι και πολύ ξερά-κομμένα 2012 (σπίτι 100τμ,αμόνωτο,κεντρική ελλάδα,χωρίς buffer,θερμοκρασία 21+).
Είναι μεγάλη κατανάλωση?
Βέβαια έκαψα παραπάνω και λόγω πειραματισμών πχ να μην σβήνει καθόλου όλη μέρα αλλά εκεί έφτανα σε θερμοκρασίες 25+ οπότε μείωσα τα γεμίσματα.

Εγω μετραω και μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι σε΄μενα ειναι οικονομικοτατος ο ξυλολεβητας (140 τ.μ)χωρις πειραματισμους και συνεχεις λειτουργια(με το μπαφερ δεν χρειαζετε)καιω περιπου 1 τονο τον μηνα Θεσ/νικη, σημερα με 12 μεγιστη και 8 τωρα εξωτερικη 22 κιλα ξυλο εβαλα στις 5 και τωρα εχει το σπιτι 22,8 εσωτερικη(ολα ειναι αδεια βεβαια, και μπαφερ και λεβητας)ξανα μανα αυριο το απογευμα γεμισμα,πιστευω ομως οτι η μονωση ειναι το αλφα και το ωμεγα!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65418 από steant
Απαντήθηκε από steant στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Γεια σας παιδιά και Χρόνια Πολλα! Φέτος αγόρασα τον ξυλολέβητα burnit 40 και εχω μια απορία... Έτυχε 2 φορές να με πέταξει την ασφάλεια υπερθέρμανσης που βρίσκεται μπροστά δίπλα στην οθόνη.. (κανονικά όμως η υπερθέρμανση απ΄όσο μου είπαν ορίζεται περίπου στα 90-100 C και έμενα φαίνεται ότι την πετάει πιο κάτω από αυτές τις θερμοκρασιες) Γνὠρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια ρύθμιση στο λέβητα γι'αυτό???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65631 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
steant πουσε ρε ανθρωπε μου,εγω το εχω εδω και καιρο το προβλημα αυτο(διαβασε λιγο τα ποστ μου!)για εξηγησε μας ποτε και σε τι βαθμους στο κανει,εγω παραγγειλα αλλη ασφάλεια υπερθέρμανσης και την περιμενω μεσα στην βδομαδα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65764 από steant
Απαντήθηκε από steant στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Δεν μπορω να καταλαβω σε ποια ακριβώς θερμοκρασία μου το κάνει γτ συνήθως το κάνει βράδυ την ωρα που κοιμόμαστε. Πάντως αποκλείεται να ανεβαίνει 85 C που γράφουν οι λειτουργίες του και να ενεργοποιείται η ασφάλεια υπερθέρμανσης..Μπορώ να αλλάξω αυτό με καποιο τρόπο?? Εσένα τι ακριβώς σε κάνει??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.134 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ