Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62519 από john747
Απαντήθηκε από john747 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Σαμη το ιδιο πραγμα λεμε. Οταν ειπα στον μαστορα να βαλουμε laddomat με ρωτησε τι ειναι αυτο το λαβοματ; :P Επρεπε επομενως να κατσω μονη μου και να κανω επιλογη. Υποτιθεται οτι το συγκεκριμενο μοντελο ειναι για λεβητες μεχρι 60 kw. Εχει και μικροτερο μεχρι 30 kw. Οσο για την θερμοκρασια η λογικη μου ηταν οπως ειπα οτι αφου το μπαφερ επρεπε να ειναι αναγκαστηκα εξω θα ειχα γρηγοροτερα απωλεια της θερμοκρασιας. Αν το ειχα σε χωρο 18 βαθμων οπως ο λεβητας πετρελαιου ευχαριστω πολυ μια χαρα θα ηταν και των 63 βαθμων. Εγω ομως ηθελα να ξεκιναει απο 72 γιατι ηξερα οτι θα ειχα πολυ πιο γρηγορα απωλειες. Υπολογισα βεβαια οτι ενα φορτωμα θα ανεβαζει θερμοκρασιες σταθερα πανω απο 73 (εκει επεσα εξω, δεν ξερω αν φταιει το ξυλο η κατι αλλο αλλα με το που ανεβαζει 73 και ανοιγει το laddomat κολλαει η θερμοκρασια εκει και πεφτει σιγα σιγα μεχρι να σταθεροποιηθει στους 69 και κατι με 70κατι με τον κυκλοφορητη να δουλευει βεβαια)
Αν ξεκινουσα απο 63 απο το βραδυ μεχρι το πρωι δεν θα ειχε το μπαφερ ουτε 40. Τωρα κατεβαζει μεχρι 58 αν φορτωσω 11 το βραδυ και μετα ξανα το πρωι στις 7 οπως χθες πχ.
Ειναι δλδ οριακα για να ανοιξει το laddomat. Αν ανεβει η θερμοκρασια περιβαλλοντος εστω 10-12 βαθμους με την μονωση σκεψου οτι ο λεβητας θα κραταει νερα στανταρ πανω απο 73 οποτε θα στελνει συνεχεια στο μπαφερ. Με δεδομενο οτι ειναι και μεγαλυτερος και βλεποντας πως συμπεριφερεται αυτες τις τρεις μερες ειμαι σχεδον βεβαιη οτι θα θελω στα παρα πολα κρυα ισως τρια φορτωματα. Αλλιως θα φτανουν και δυο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62628 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Αναστασια θα σου δοσω ενα παραδειγμα,πηρε φιλος μια σομπα νερου που ειναι μικρη για το σπιτι του με αποτελεσμα να μην ανεβαζει την θερμοκρασια των νερων πανω απο τους 50-55(ζεσταινοταν εστω και ετσι),εκλεισε 1 σωμα και πηγε στους 60-65 εκλεισε και δευτερο και ανεβαζει 70-75,φανταζεσε να ειχε και laddomat 72 βαθμων,ποτε θα ζεσταινοταν?

Εσενα μιας και ειναι οριακος ο ξυλολεβητας δεν μπορει και να ανεβαζει ευκολα και να την κραταει την θερμοκρασια πανω απο τους 73 για ωρα, γνωμη μου ειναι οτι αν βαλεις τριοδη στους 60 και κλεισεις(κανεις αποθηκουλα) τον λεβητα και μπαφερ θα εισαι τζετ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62737 από john747
Απαντήθηκε από john747 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Σαμη δε διαφωνω καθολου, αλλα λεω να δοκιμασω να κλεισω το χωρο και αν δεν κραταει 3 βαθμουληδες παραπανω που θελω ο λεβητας τοτε αναγκαστικα θα αλλαξω και το κιτ. Εξαλλου εχω και τριοδη. Οταν μου εγραψαν τα μαστορια τη λιστα με τα υλικα για να τα παρω απο Βουλγαρια εγραψαν laddomat ??? Ετσι οπως το γραφω με ερωτηματικα και στην λιστα και μια τριοδη χειροκινητη.
Ουτε βαθμους εγραψαν ουτε ποση πιεση σε βαλβιδες ασφαλειες ουτε γενικα λεπτομερειες.
Ετσι κι εγω πηγα και πηρα αντι για την χειροκινητη μια τριοδη θερμικη της ESBE στους 55 βαθμους. Οταν εκαναν την εγκατασταση μου λενε η τριοδη περισσευει επειδη μπηκε το laddomat. :silly:
Ειπα στην αρχη να τη βαλω στην επιστροφη του λεβητα αλλα καλα που δεν την εβαλα αφου ο κυκλοφορητης δουλευει συνεχεια που να προλαβουν να κρυωσουν τα νερα.
Απλα θα παει τζαμπα το laddomat αλλα τι να κανουμε, μηπως το πρωτο πραγμα που θα παει τζαμπα θα ειναι; Εδω εχω ηλιακο που κοστισε 3000 με την εγκατασταση και εδω και 3 χρονια που μπηκε δε δουλεψε ουτε μια μερα στο laddomat θα κολλησουμε; :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62776 από drifter
Απαντήθηκε από drifter στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Οπα μισο.... πηρες φόρα!

Μα αν εχεις laddomat μπορεις να αλλάξεις μονο τη βαλβιδα στην οποια ανοιγει. Δηλαδή να αντικαταστήσεις την βαλβιδα 73 οC με μια 58 ή 63.

Τα 73 και εγω πολύ τα θεωρω... σε καποιο φιλο τα αλλαξαμε με μικροτερη.

Δες εδω...

Στην Ελλαδα δεν ξερω link

www.plomberie-pro.com/Catalogue/chauffag...rtouche-laddomat.htm
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": aithio, john747

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62852 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Ωραία πληροφορία drifτer δεν γνώριζα ότι αλλάζουν έτσι απλά.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62867 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": john747

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.144 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ