Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62361 από john747
Απαντήθηκε από john747 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι. Τωρα λεω αν δεν μπορω να κατεβω στα δυο δοκιμαζω αλλο σεναριο. Τον γεμισα στις 4 που ειχε πεσει η θερμοκρασια στο μπαφερ στο 45(βεβαια τα νερα τα γυρνουσε και κρατουσε το σπιτι θερμοκρασια 22 β περιπου) αρα ψηλα ειχε σιγουρα πανω απο 50 και θα ξαναγεμισω σε καμμια ωρα για να ανεβασω οσο παει το μπαφερ. Νομιζω οτι θα βγαλει το βραδυ. Ετσι κι αλλιως το υπογειο και ο πρωτος κρατανε 20 βαθμους αρα δουλευουν κυριως οι ηλεκτροβανες του ισογειου και του μποιλερ, οποτε δεν εχει μεγαλη ζητηση προς το παρον.
Πριν διαβαζα τα ποστ σου για να βρω την παρουσιαση της αποθηκης σου αλλα δεν την βρηκα. Ειδα ομως οτι εσυ εχεις τριοδο στους 60. Αυτο δεν παιζει ρολο στη διαφορα θερμοκρασιας στο μπαφερ σου; Αν λειτουργει με την λογικη του laddomat δε σηναινει οτι αρχιζει να ριχνει νερα στο μπαφερ απο τους 60 αρα οταν ο λεβητας φτασει στους 73 ηδη θα εχουν πεσει νερα με μικροτερη θερμοκρασια γι αυτο και η διαφορα.
Αν υπολογισεις δλδ στο 4ωρο που λες τι θερμοκρασιες κανει ο λεβητας και για ποση ωρα μηπως τελικα ειναι νορμαλ η διαφορα λεβητα και μπαφερ;
Εχεις φωτο απο την εγκατασταση σου καπου; Το ασφαλιστικο σου σε ποιο σημειο εχει το αισθητηριο για τη θερμοκρασια και ο πινακας του λεβητα σε ποιο σημειο; Δηλ μετρανε τη θερμοκρασια του νερου απο το ιδιο σημειο; Συγνωμη αν επιμενω αλλα καμμια φορα ξερεις μπορει να ειναι κατι τοσο απλο που να μην παει το μυαλο μας και παιδευομαστε αδικα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62368 από john747
Απαντήθηκε από john747 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Ακυρο βρηκκα το ποστ με την παρουσιαση αλλα δεν νοιγει τις εικονες. Διαβαζω τωρα για το ασφαλιστικο που περιγρεφεις το προβλημα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62375 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

valsam έγραψε: Αναστασια δεν ειμαι ειδικος αλλα το laddomat των 72 βαθμων μου φαινετε οτι δημιουργει τα προβληματα σου,ο λεβητας πρεπει να ειναι σχεδον γεματος και σε φουλ καυση για να παιζεις πανω απο 75 βαθμους, μολις ανοιξει η τριοδι η ζητησει το σπιτι θερμανση και πεσει η θερμοκρασια στο μπαφερ συνεπος και του λεβητα και εσυ πρεπει να εισαι πανω απο τον λεβητα και να ταιζεις οπως αυτοι που φτιαριζαν καρβουνο παλια στα τρενα για να κρατας την θερμοκρασια ψηλα,εμενα που η τριοδη ειναι 60ρα στο πιτς φυτιλη τα παει ο λεβητας τα νερα στους 60 το μπαφερ απο τους 40-45 της προηγουμενης μερας ανεβαινει και αυτος πολυ γρηγορα και ανοιγει ο δευτεροος κυκλοφορητης στους 45-50 και για τα σωματα οι 45-50 (ζεματανε) μια χαρα ειναι και ζεσταινετε το σπιτι και μετα η εξτρα θερμοτητα παει καβαντζα στο μπαφερ!
Αν μονωσεις τον λεβητα(να τον κλεισεις ενοω)και μιας και εχεις και 1000 λιτρα μπαφερ πιστευω οτι ο 40ρης σε καλυπτει εστω και οριακα αλλα σε καλυπτει πιστευω
Ας μας πουν τα μαστορια του φορουν ο Γρηγορης και ο Χρηστος αν αυτο που υποψιαζομαι ειναι το προβλημα.



Α ρε valsam...εξπερ εγινες στους ξυλολεβητες...ακριβως ετσι ειναι.

Σε καμια περιπτωση δεν εχω χρησιμοποιησει laddomat των 72 βαθμων...αν τοποθετηθει αυτοματως πρεπει ο θερμοστατης του λεβητα να μπει στους 90 βαθμους...αυτα χρησιμοποιουνται σε μεγαλους λεβητες πολλων kw (ανω των 70) που για να τους προστατεψουμε απο υγροποιησεις πρεπει να δουλευουν πολυ ψηλα θερμοκρασιακα.

Με το κλασικο των 55 βαθμων εχω αριστα αποτελεσματα σε ολους τους λεβητες (πυρολυσης η μη)...μη σου πω και το 50αρι καλο ειναι...σε καμια περιπτωση ομως 72 βαθμων σε 30 αρη η 40 αρη ξυλολεβητα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62387 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Φόρουμ εκκολαπτόμενων υδραυλικών το energ.gr !! :P :lol:

Χρήστο άμα ψάχνεις για βοηθό ,θα παίξουμε ξύλο να ρθούμε για δουλειά !! :whistle: :silly:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62392 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Sp4wN έγραψε: Φόρουμ εκκολαπτόμενων υδραυλικών το energ.gr !! :P :lol:

Χρήστο άμα ψάχνεις για βοηθό ,θα παίξουμε ξύλο να ρθούμε για δουλειά !! :whistle: :silly:




Χαχαχα...γιατι οχι ρε Νικο :)

Αλλωστε κι εγω παιζω ξυλο μερικες φορες...για να παρω τις δουλειες και μετα τα λεφτα :lol:



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62441 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

χρηστος8 έγραψε:

valsam έγραψε: Αναστασια δεν ειμαι ειδικος αλλα το laddomat των 72 βαθμων μου φαινετε οτι δημιουργει τα προβληματα σου,ο λεβητας πρεπει να ειναι σχεδον γεματος και σε φουλ καυση για να παιζεις πανω απο 75 βαθμους, μολις ανοιξει η τριοδι η ζητησει το σπιτι θερμανση και πεσει η θερμοκρασια στο μπαφερ συνεπος και του λεβητα και εσυ πρεπει να εισαι πανω απο τον λεβητα και να ταιζεις οπως αυτοι που φτιαριζαν καρβουνο παλια στα τρενα για να κρατας την θερμοκρασια ψηλα,εμενα που η τριοδη ειναι 60ρα στο πιτς φυτιλη τα παει ο λεβητας τα νερα στους 60 το μπαφερ απο τους 40-45 της προηγουμενης μερας ανεβαινει και αυτος πολυ γρηγορα και ανοιγει ο δευτεροος κυκλοφορητης στους 45-50 και για τα σωματα οι 45-50 (ζεματανε) μια χαρα ειναι και ζεσταινετε το σπιτι και μετα η εξτρα θερμοτητα παει καβαντζα στο μπαφερ!
Αν μονωσεις τον λεβητα(να τον κλεισεις ενοω)και μιας και εχεις και 1000 λιτρα μπαφερ πιστευω οτι ο 40ρης σε καλυπτει εστω και οριακα αλλα σε καλυπτει πιστευω
Ας μας πουν τα μαστορια του φορουν ο Γρηγορης και ο Χρηστος αν αυτο που υποψιαζομαι ειναι το προβλημα.



Α ρε valsam...εξπερ εγινες στους ξυλολεβητες...ακριβως ετσι ειναι.

Σε καμια περιπτωση δεν εχω χρησιμοποιησει laddomat των 72 βαθμων...αν τοποθετηθει αυτοματως πρεπει ο θερμοστατης του λεβητα να μπει στους 90 βαθμους...αυτα χρησιμοποιουνται σε μεγαλους λεβητες πολλων kw (ανω των 70) που για να τους προστατεψουμε απο υγροποιησεις πρεπει να δουλευουν πολυ ψηλα θερμοκρασιακα.

Με το κλασικο των 55 βαθμων εχω αριστα αποτελεσματα σε ολους τους λεβητες (πυρολυσης η μη)...μη σου πω και το 50αρι καλο ειναι...σε καμια περιπτωση ομως 72 βαθμων σε 30 αρη η 40 αρη ξυλολεβητα.


Αν βαλεις το 55 βαθμων πως θα ανεβασει θερμοκρασια ο πυρολητικος λεβητας? Για να παει σε θερμοκρασια λητουργιας 80-90 βαθμους.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.138 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ