Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37989 από gloster
Απαντήθηκε από gloster στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Χρηστο το ανοιχτό δοχείο αποφάσισα να το βάλω μετά από αυτά που διάβασα εδώ μέσα. Είμαι άσχετος και δεν ξέρω πολλά. Το σχέδιο το έκανα σύνφωνα με αυτά που καταλά.. απλά δεν ξέρω αν είναι σωστά.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by gloster.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37994 από gloster
Απαντήθηκε από gloster στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Οσον αφορα το μποιλερ, δεν χρειαζεται να παιρνει νερα απο ξεχωριστη παροχη του δοχειου...μπορει να χρησιμοποιηθει η παροχη που δινει νερα στα σωματα με ταυ...οι ξεχωριστοι κυκλοφορητες για θερμανση σπιτιου και μποιλερ ειναι πολυ σωστοι, οπως και το laddomat.


Δεν εχω βαλει πουθενα laddomat. Τρίοδη Βαλβίδα Ανάμειξης VTC-512 λεω να βαλω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38014 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

gloster έγραψε:

Οσον αφορα το μποιλερ, δεν χρειαζεται να παιρνει νερα απο ξεχωριστη παροχη του δοχειου...μπορει να χρησιμοποιηθει η παροχη που δινει νερα στα σωματα με ταυ...οι ξεχωριστοι κυκλοφορητες για θερμανση σπιτιου και μποιλερ ειναι πολυ σωστοι, οπως και το laddomat.


Δεν εχω βαλει πουθενα laddomat. Τρίοδη Βαλβίδα Ανάμειξης VTC-512 λεω να βαλω


Κι αυτη καλη ειναι...την ιδια δουλεια κανεις. 55 βαθμων ειναι;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38019 από gloster
Απαντήθηκε από gloster στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Δεν την έχω αγοράσει ακόμα αλλα μάλλον αυτήν θα πάρω και δεν ξέρω ποσο είναι αλλα από αυτά που γραφει ο κατασκευαστής έτσι φαίνεται.

Η βαλβίδα τοποθετείται στην επιστροφή με θερμοκρασία ρύθμισης από το εργοστάσιο (50 ° C, 55 ° C, 60 ° C, 70 ° C ή 75 ° C) ή για λέβητες πυρόλησης (70 ° C ή 75 ° C).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38058 από steant
Απαντήθηκε από steant στο θέμα Ρυθμίσεις για ξυλολεβητα Burnit
Γεια σας! Πήρα φετος εναν λεβητα burnit 40 kw και εχω κανα δυο αποριες για οποιον γνωρίζει! Θα ηθελα να μου πει κάποιος βασικές ρυθμίσεις ωστε να δουλευει ο λεβητας σωστα. Εδω στηβ περιοχη μου εχουμε αρκετα κρυο και μου ειπααν την θερμοκρασια να την εχω γυρω στο 65c. 2ον εχω παρατηρησει οτι οταν τον ανάβω τον λέβητα ο ανεμιστηρας ξεκιναει να δουλευει στους 30 βαθμους αλλα οταν τελειωνουν τα ξυλα συναχίζει να δουλευει ακόμη και οταν η θερμοκρασια πεσει κατω απο το 30c, είναι λογικό αυτό?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38094 από gloster
Απαντήθηκε από gloster στο θέμα Απ: Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Καλημέρα παιδιά. Καθόμουνα και σκεφτόμουνα το πως θα κάνω να δουλέψουν η Θερμοστάτες χώρου σε κάθε σπίτι ξεχωριστά. Με το μονο που φαντάζομαι ότι μπορώ να κάνω είναι να συνδέσω στο κύκλωμα ένα υδροστάτη οποιο θα είναι συνδεμένος με την ηλεκτροβάνα που θα έχω μετά το δοχείο αδράνειας και να παίρνει εντολή να άνοιξη μετά από 40c. Και έπειτα πάλι να συνδέονται ηλεκτροβάνες από κάθε σπίτι και αυτές να δουλεύουν με το θερμοστάτη χώρου του κάθε σπιτιού. Νομίζω ότι σε αυτήν την περίπτωση θα χρειαστώ και ένα υδροστάτη και στο κυκλοφορητή ώστε και εκείνο να ανοίγει εκείνη την ώρα η μήπως δεν χρειάζεται. Δεν ξέρω αν ο τρόπος σκέψεως μου είναι σωστός.

Έχω μια απορία ο Controller ST81 μου έχει ένα WUWSENSOR που κρέμεται απέξω αυτόν πως θα το συνδέσω από πίσω επάνω στο λέβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.132 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ