Πυρηνολέβητας ΣΑΜΑΡΑΣ 50kcal: υπερδιαστασιολόγηση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #83676 από karamb22
δηλ να μπει εχας χρονοδιακοπτης που ανεξαρτητα θχ να δινει εντολη στην μια ωρα λειτουργεια 5λεπτων.εχει κανεις μηπως να προτινει κατι αλλο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #83685 από agge72

vag1234 έγραψε: Αν έχεις και boiler ζνχ είναι μια χαρά ο 50αρις.. Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι όμως??

Έκαψες 2 τόνους πυρηνόξυλο ήτοι 300€, με πετρέλαιο δεν θα χρειάζοσουν τουλάχιστον 600 λτΧ1,3 = €780 για τις αντίστοιχες θερμίδες που έκαψες??

¨Εκανες 62% οικονομία..



Aς μου επιτρεψεις να μην συνφονησω με το πιο πανω παραδειγμα γιατι με την λογικη αυτη αν του χαριζαν
το πυρηνοξυλο τοτε θα ειχε οικονομια 100%.Το θεμα στην περιπτωση του φιλου ειναι αν οντος η καταναλωση των 2τ ειναι σε λογικα πλαισια βαση των απωλειων που εχει βαση τις περιοχης που ειναι βαση σε τι
θερμοκρασια εχει στο σπιτη κ.τ.λ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #83710 από vag1234

agge72 έγραψε:

vag1234 έγραψε: Αν έχεις και boiler ζνχ είναι μια χαρά ο 50αρις.. Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι όμως??

Έκαψες 2 τόνους πυρηνόξυλο ήτοι 300€, με πετρέλαιο δεν θα χρειάζοσουν τουλάχιστον 600 λτΧ1,3 = €780 για τις αντίστοιχες θερμίδες που έκαψες??

¨Εκανες 62% οικονομία..



Aς μου επιτρεψεις να μην συνφονησω με το πιο πανω παραδειγμα γιατι με την λογικη αυτη αν του χαριζαν
το πυρηνοξυλο τοτε θα ειχε οικονομια 100%.Το θεμα στην περιπτωση του φιλου ειναι αν οντος η καταναλωση των 2τ ειναι σε λογικα πλαισια βαση των απωλειων που εχει βαση τις περιοχης που ειναι βαση σε τι
θερμοκρασια εχει στο σπιτη κ.τ.λ


Σου είπε 200 τ.μ αμονωτα με ξύλινα κουφώματα .. Πάνω κάτω ξέρω περίπου τι απώλειες έχει .. Τωρα με ποιο τροπο το καταλαβα ;; ειναι η δουλεια μου.. Ξέρω επίσης τις κλιματολογικές συνθήκες..

Κατάλαβα ότι περίπου κάνει την ίδια χρήση με εμένα και έχει 10000 kcal μεγαλύτερο λεβητα από εμένα ...

Για πιο ακριβής συμπεράσματα θα έπρεπε να αποτανθει σε μηχανολογο που θα διενεργήσει αυτοψία και μελέτη θερμικων απωλειών και όχι σε forum , εκ των υστέρων μάλιστα!!!

Κλέφτες θα γίνουμε εμείς ;;;

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by vag1234.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ