Τοποθέτηση inverter σε λέβητα πυρηνόξυλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87738 από konstantinos1
Εγώ εχω το ATV11HU09M2E στα 0.37 kw.Δηλαδη αν έιναι συνδεδεμενο σε αστερα λειτουργει κανονικα αλλα με μικροτερη ροπη αν καταλαβα καλα συμφωνα με αυτο που μου εστειλες.
Ισως γι'αυτο οφειλεται το σταματημα της λειτουργιας του μοτερ στα 70 Hz.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87740 από Grecu_
Από τις λίγες γνώσεις μου στο θέμα και λίγο ψάξιμο:
- είτε υπολειτουργεί και θα μπορούσε, υπό φορτίο, να μην έχει αρκετή ροπή να ξεκινήσει (χλωμούτσικο)
- είτε έχει πρόβλημα πάνω από τα 50Hz

Οπως και να'χει δεν είναι η σωστή συνδεσμολογία.

Οποιος σχετικός με το αντικείμενο να διορθώσει/συμπληρώσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87771 από xrysafis72

konstantinos1 έγραψε: Τελικά αγόρασα μονοφασικο Inverter με 3φασικη εξοδο μισου ιππου σε πολυ καλή τιμή.έχει ρυθμιση απο 0-200 hz/
Το μόνο που μένει είναι να βρω ένα τριφασικό μοτεράκι μισου ιππου που να ταιριαζει ο μειωτηρας που έχω.να επιλέξω 1400 ή 2800 στροφών?

μπορει να πεις ποσο στοιχησε ?
και απο που?
αν εχεις λινκ γραψτο?

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88083 από konstantinos1

xrysafis72 έγραψε:

konstantinos1 έγραψε: Τελικά αγόρασα μονοφασικο Inverter με 3φασικη εξοδο μισου ιππου σε πολυ καλή τιμή.έχει ρυθμιση απο 0-200 hz/
Το μόνο που μένει είναι να βρω ένα τριφασικό μοτεράκι μισου ιππου που να ταιριαζει ο μειωτηρας που έχω.να επιλέξω 1400 ή 2800 στροφών?

μπορει να πεις ποσο στοιχησε ?
και απο που?
αν εχεις λινκ γραψτο?

Το πηρα ελαφρως μεταχειρισμενο απο ebay γυρω στα 90 ευρω φιλε μου.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by konstantinos1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88161 από egglezos
το Inverter πρέπει να συνδεθεί σε τρίγωνο. Τα Hz περιστροφής όχι λιγότερα από 20 (γιατί πιο κάτω δεν ψύχεται το μοτέρ) και όχι πάνω από 80.

Σου έκοβε στα 70 γιατί ήταν αστέρα και ζοριζόταν.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PRIMUS 45, konstantinos1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88232 από konstantinos1
Ευχαριστω πολυ κύριε Σαμαρά.Μια ερώτηση μόνο.
Στο manual γράφετε πως θα ήταν προτιμότερο να δουλευει ο λέβητας περισσοτερη ωρα με τη μικροτερη δυνατη φλογα (αρα και κατανάλωση)σε σημειο που να μπορει να ζεσταινεται το σπιτι.Οταν δοκιμασα το λέβητα στα 28 hz ζεσταινοταν το σπιτι με περισσοτερη ώρα λειτουργιας του λεβητα αλλά τα τοιχωματα μαυριζαν.Καπνο στην καμιναδα μηδενικο.Το κλαπε της καμιναδας το έχω στη μεση και δεν πεταει καπνο οταν ανοιγω την πανω πορτα.Μου έιχατε πει πως τα τοιχωματα και η στάχτη πρεπει να είναι κατάλευκα.Τωρα του δουλευω στα 40 hz και είναι λευκα.
Μηπως έιναι πολυ λιγα τα 28 hz παρολο που επιτυγχανεται η επιθυμητη θερμοκρασια χωρου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ