Ελληνική σόμπα pellet - Ελληνικός λέβητας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57310 από georgepap31

georgebest έγραψε: Επειδή ακόμα δεν το έχω ξεκαθαρίσει μπορεί κάποιος να μου πει όταν λέμε ελάχιστη και μέγιστη κατανάλωση ενός λέβητα τί εννοούμε ?? Αυτό που καταλαβαίνω αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό είναι ότι πχ η κατανάλωση 1 λέβητα είναι ελάχιστη 1,6 και μέγιστη 4, μπαίνουμε στο ΚΡΥΟ σπίτι ανοίγουμε τον θερμοστάτη και δουλεύει ο καυστήρας στο μέγιστο υποθέτω της κατανάλωσης (στο 4) για να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία. Μόλις την πιάσει μπαίνει ας πούμε σε eco mode και τότε καίει τη ελάχιστη κατανάλωση(1,6) ή σβήνει και δεν καίει τίποτα?? Και μέχρι να κρυώσουν τα νερά τί κατανάλωση έχει ?? Όταν κρυώσουν τα νερά και ξανανάψει ο καυστήρας για να πιάσει πάλι την θερμοκρασία τί θα καίει??? Το ελάχιστο ?? Βοηθήστε με γιατί έχω μπερδευτεί. Και συνολικά όλη την ημέρα ο λέβητας αν είναι ανοιχτός 24/24ωρο καίει συνεχώς ?? Ή μόνο όταν ανάβει από τον θερμοστάτη ??
Το ίδιο ισχύει και για τις σόμπες νερού ?? Καίνε όλο το 24ωρο ???


Υπάρχουν μενού που διαλέγεις ότι θέλεις από αυτά τα παραπάνω που ρωτάς. Η σόμπα μου δεν καίει συνέχεια (υδραυλική), αλλά έχει επιλογές όπως: ECO> πάει τη θερμοκρασία νερού στο μάξιμουμ που εσύ θα επιλέξεις και μετά την κρατά εκεί αυξομειώνοντας σε ένα εύρος 10 βαθμών(και αυτό το επιλέγεις). MANUAL> καιει με στάνταρ κατανάλωση πέλλετ σε 5 βαθμίδες (*επιλέγεις από 1 -χαμηλό μέχρι 5 υψηλό)

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117303 από aristidis76
Για να μην ανοιγω νεο θεμα καλυτερα να γραψω εδω,αφου η ερωτηση μου θα ειναι για ελληνικο λεβητα.
Εβλεπα τον λεβητα τις halcotherm και θελω να ρωτησω εαν τον εχει δει κανεις σε λειτουργια για να μας πει την γνωμη του.
www.halcotherm.gr/sompa-pellet-nerou.html

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ