Τα φωτα σας για το συγκεκριμενο προβλημα ( Φερολι Ρ7) ?

Περισσότερα
4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν - 4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181032 από Νικος_Τ
Φιλοι μου.

Αφου το καθαρισα το λεβητα χτες καλα, δουλευε για 12 ωρες ασταματητα.Κατα το βραδι σταματησε απο μονο του, και παω σημερα το πρωι να δω τι γινεται και βλεπω Α01 στο κατραν.Ο Σωληνας οπου πεφτουν τα πελλετ ηταν γεματος μεχρι πανω απο πελλετ και η σχαρα δεν είχε καθολου πελλετ.Τα πελλετ ειχαν μπλοκαρει στην σχισμη οπου πεφτουν τα πελλετ. 

Αυτο που μπορω να φανταστω ειναι η μεγαλη αρχικη ποσοτητα t04=16 (ο κοχλιας μου ριχνει 230 γραμμαρια/λεπτο) η προεπιλογη αυτης της παραμετρου απο ην φερολλι εινια 8.

Η ποιοητα των πελλετς, οπως βλεπω δεν εχουν το ιδιο μακρος, σε περιπτωση που ενα μεγαλο κομματι πεσει διαγωνια ισως μπλοκαρει την  σχισμη.?

Σκονη υπερβολικη (ως κοθολου)  δεν υπηρχε ,γιατι τα σηταρω τα πελλετ καλα.

Εσεις τι γνωμη εχετε ή τι αλλο μπορει να συμβαινει?.

Ευχαριστω.
Συνημμένα:
Last edit: 4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν by Νικος_Τ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181034 από rofos
Φίλε Νικος_Τ, θα σου περιγράψω τι είχα διαβάσει παλιότερα για το ίδιο πρόβλημα από κάποιον κάτοχο Ferroli  στη Ρουμανία, αν θυμάμαι καλά.
Πρώτα από όλα να σου πω ότι δεν είμαι κάτοχος Ferroli απλά σου μεταφέρω ότι θυμάμαι από αυτά που είχα διαβάσει.
Είχε αναφέρει το ίδιο πρόβλημα με το δικό σου, γέμιζε πέλλετ μέχρι πάνω η σωλήνα. Το πρόβλημα το εντόπιζε κατά την έναυση. Η αιτία ήταν ο μεγάλος χρόνος τροφοδοσίας πέλλετ κατά την προφόρτωση του πέλλετ. Είχε μειώσει τη τροφοδοσία πιο κάτω από την default τιμή και το πρόβλημα λύθηκε.. Από ότι βλέπω και σε ένα  manual που κατέβασα η default τιμή  του T04 είναι 8 άρα πρέπει να το μείωσε 7, 6, 5 δεν θυμάμαι. Από ότι καταλαβαίνω σε αυτή τη παράμετρο πρέπει να παίζει ρόλο  το μήκος του πέλλετ όπως άλλωστε και στα περισσότερα μηχανήματα. Την προφόρτωση τη ρυθμίζω και στον δικό μου λέβητα ανάλογα με το μήκος του πέλλετ άρα και εσύ κάτι ανάλογο θα πρέπει να κάνεις. Στο post του έλεγε ότι ο μεγάλος χρόνος  προφόρτωσης  πέλλετ γέμιζε το σχαράκι και το πέλλετ έφτανε μέχρι το μεταλλικό λαιμό. Το αποτέλεσμα ήταν όταν αναβε το αρχικό πέλλετ που υπήρχε στο σχαράκι και γινόταν στάχτη τα πέλλετ που  ήδη ήταν στο  μεταλλικό λαιμό δεν έπεφταν διότι είχαν στομώσει και τα εισερχόμενα πέλλετ από τον κοχλία στοιβάζονταν μέσα στο σωλήνα. Η φλόγα σιγά σιγά έσβηνε τα πέλλετ στοιβάζονταν μέχρι πάνω και οδηγούσε στο σφάλμα Α01. Πιστεύω ότι κάτι ανάλογο παίζει και σε εσένα. Στο δικό μου λέβητα αν αλλάξω πέλλετ και το νέο πέλλετ έχει διαφορά στο μήκος από το προηγούμενο, τσιμπάω  λιγο πάνω ή κάτω το χρόνο προφόρτωσης με σκοπό να καλύπτει 1 δάκτυλο την τρύπα της αντίστασης και τέλος. Στη θέση σου θα έκανα δοκιμές με την προφόρτωση ώστε να έβρισκα τον κατάλληλο χρόνο Τ04 ο οποίος θα είχε ικανοποιητική ποσότητα πέλλετ στο σχαράκι , θα κάλυπτε την αντίσταση και δε θα στοιβάζονταν τα πέλλετ μέχρι τον λαιμό.
Εδώ στο φόρουμ υπάρχουν κάτοχοι Ferroli οι οποίοι γνωρίζουν πολλά περισσότερα από εμένα και μπορεί να σου απαντήσουν.
Ελπίζω να σε βοήθησα και ότι άλλο εδώ είμαστε, αν γνωρίζουμε φυσικά.



 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν - 4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181035 από Νικος_Τ
Ευχαριστω φιλε  για την απαντηση.

Αυτο το ποστ απο καποιον ρουμανο το διαβασε και εγω..
Το Τ04 το ανεβασα συμφωνα με οδηγιες εδω στο Φορουμ
Μετρησα την ποσοτητα πελλετ που πεφτει ανα λεπτο και την ανεφερα(σε 1 λεπτο ριχνει 230 γραμμαρια πελλετ).
Εδω στο Φορουμ πολυ λενε οτι το αρχικο πελλετ πρεπει να ειναι 350-400 γραμμαρια που για αλλους λεβητες μπορει να ισχυει, οχι ομως για το Φερολι .

Καλα θα ειναι εαν υπαρχει εδω ενας φιλος που εχει φερολι και να μας πει πως το εχει ρυθμισει.

Εξαλλου διαβασω πως συμφωνα με το τ04 υπολογιζεις και τις αλλες τιμες.!!

Το οτι το μακρος παιζει ρολο δεν το ηξερα (Η φερολι ανεφερει οτι το ιδιο παχος ειναι συμαντικο)
Εχω ειδη κατεβασει  την τιμη του τ04 σε 14 και χθες δεν ειχα προβλημα , αλλα και παλι μου φαινεται πολυ.
Σταδιακα θα την παω στο default και βλεπουμε.
 
Last edit: 4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν by Νικος_Τ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν - 4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181036 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Δες εδώ m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbi...l&id=100002975040111 ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙ .ΔΕΝ ΛΥΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΛΑ ΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΛΕΒΗΤΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΟΜΠΕΣ 😉ΦΙΛΙΚΑ ΣΤΟ ΛΕΩ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑΑΑΑΑΑ
Last edit: 4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181038 από Νικος_Τ
Κωστα.
Μα εφερα ενα τεχνικο που εκανε τις αρχικες  ρυθμισεις.
Τα πελλετ ειναι δυσκολη υποθεση οπως λες και βγαζει συνεχεια κατι αλλο και τι θα κανω θα φερνω συνεχεια τεχνικο ?
Παραδειγμα :  ειναι η σχαρα και η μπουκα πεντακαθαρη βγαζει αρχικα Α01 μετα απο την επαναφωρα δουλευει κανονικα.
Πως το εξηγεις αυτο ?(τ04=10)
Βαζω τ04=16 (που ειπες εσυ) περνει αμεσως μπρος, αλλα μετα απο καιρο δουλεματος βουλωνει  ο σωληνας (οπως δειχνει η φωτογραφια.)
γιατι μενει κρουστα στη σχαρα και πρωφανως του ειναι πολλα τοτε τα πελλετ.



.

 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181039 από rofos
Διαφωνώ στο ότι " τα πέλλετ είναι δύσκολη υπόθεση". Αν κατανοήσεις πως δουλεύει ο καυστήρας σου από την έναυση μέχρι και το σβήσιμο θα δεις ότι είναι πολύ απλή λειτουργία. Αρκεί να θέλεις να το μάθεις βέβαια. Απλά κάποιοι προσπαθούν να περάσουν το μήνυμα ότι όλα είναι δύσκολα για να σε κάνουν να απογοητευτείς ( για δικούς τους λόγους). 2 ρυθμίσεις για την έναυση και 5 ρυθμίσεις για τα επίπεδα power και είσαι έτοιμος δεν θες κάτι άλλο. Και αυτές τις ρυθμίσεις τις έχεις στο manual. Καλό καθάρισμα  και καλή ποιότητα πέλλετ και θα πετάς.Εσύ όπως και εγώ είμαστε από τους τυχερούς διότι τις ρυθμίσεις του controller  μας τις έχουμε στο manual. Σε πολλούς  όμως τα controller τους τις ρυθμίσεις τις έχουν κρυμμένες με κωδικό. Εκεί να δεις παρακάλια!!!!! 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.111 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ