alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167244 από TheoJamaica
Απαντήθηκε από TheoJamaica στο θέμα Re:alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm
Σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις κλινκερ είναι το κατάλοιπο που αφήνει το πέλλετ στο τασάκι.Σαν στρώμα κάρβουνου.Αυτο έχει αποτέλεσμα την κακή τροφοδοσία αέρα στην καύση και το επακόλουθο αλάρμ.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167268 από tassosss
Απαντήθηκε από tassosss στο θέμα Re:alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm
Συγνωμη για τη καθυστέρηση ενημέρωσης,το πρόβλημα έχει λυθεί.Ητανε δικό μου σφάλμα,είχα μπουκώσει πίσω απο τις αντιστάσεις.Το δικό μου σχετικό βέβαια, διότι επρεπε να παρέχεται στις οδηγίες.Ο εγκαταστάτης που μου είχαν συστήσει απο το εργοστάσιο ηλπιζε ότι θα τον φωνάζω να βάζει σκούπα και δεν ειχα καμια μα καμια ενημερωση.Επικοινώνησα και με το εργοστάσιο αλλα δυστηχώς αλλα λόγια να αγαπιόμαστε και απο εκει.
Φαντάζει σαν ένα κυκλωματάκι διαμορφφωμένο και βασισμένο εξαρχής(και απο συμεριφορά εργοσυασίου-και τεχνικών)που εκβιαστηκά πρέπει να πληρώσεις.Αυτα για την ιστορία.
Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν, η βοηθειά σας ήταν πολύτιμη. ;)

Στο διαταύτα τώρα, ήθελα τη βοήθεια κάποιου φίλου, όσον αφορά τις ρυθμίσεις οικονομίας pellet(και οτιδίποτε άλλο μπορεί να το κάνει πίο λειτουτγικό τον λέβητα μέσω τών ρυθμίσεων)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167269 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm

tassosss έγραψε:
Στο διαταύτα τώρα, ήθελα τη βοήθεια κάποιου φίλου, όσον αφορά τις ρυθμίσεις οικονομίας pellet(και οτιδίποτε άλλο μπορεί να το κάνει πίο λειτουτγικό τον λέβητα μέσω τών ρυθμίσεων)


Η αιτία του προβλήματος ήταν τελικά μία από τις αναμενόμενες. Θέλει προσοχή γενικά εκεί να είναι απολύτως καθαρή η είσοδος του αέρα καύσης.
Το θέμα με τους λέβητες πέλλετ και γενικά βιομάζας είναι ότι ο κάθε χρήστης πρέπει από μόνος του να μάθει να τους λειτουργεί, να τους ρυθμίζει και να τους συντηρεί, γιατί δυστυχώς η μετά την πώληση εξυπηρέτηση στον τομέα αυτόν στη Ελλάδα είναι πολυτέλεια...

Οι ρυθμίσεις για την οικονομία στο πέλλετ είναι άμεση συνάρτηση της ποιότητας του πέλλετ που καις και του ελκυσμού των καυσαερίων από την καμινάδα και ρυθμίζονται στο μενού πέλλετ ισχύος και αέρας ισχύος.
Κριτήριο για να αλλάξουν οι ρυθμίσεις αυτές είναι η ποιότητα της στάχτης (αν υπάρχουν άκαυτα πέλλετ, καρβουνάκια, κλίνκερ, κλπ) και η θερμοκρασία καυσαερίων (αν είναι σε κανονικά επίπεδα μέχρι 140 - 150 το πολύ η πολύ πιο πάνω).
Βασικοί κανόνες:
1) Καταγράφουμε όλες τις ρυθμίσεις που έχουμε πριν προχωρήσουμε σε οποιαδήποτε αλλαγή, έτσι ώστε αν κάποια στιγμή δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα ξαναγυρνάμε στις αρχικές.
2) Κάθε φορά πειράζουμε μόνο μια παράμετρο (πχ τροφοδοσία πέλλετ) και ανάλογα με το αποτέλεσμα αυξάνουμε ή μειώνουμε τις τιμές της.
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167270 από tassosss
Απαντήθηκε από tassosss στο θέμα Re:alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm
Οπότε φίλε giokaspart μειώνω την ισχυ πελλετ(-2 π.χ) αυξάνω την παροχή αέρα(+2π.χ)?
τι είναι το πελλετ μεταβαλ και το αερας μεταβαλ ?(κάπως έτσι)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167271 από kostas kap
Απαντήθηκε από kostas kap στο θέμα Re:alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm
Τασο θα τα μαθεις σιγα σιγα,μην ανχονεσε
ο Γιωργος ειναι καλος δασκαλος.
Καλος ορισες στο κλαπ τον προβληματων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167272 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm
Τις καλησπέρες μου στην λεβεντογέννα Κρήτη !!!
Ιντα μου κάνεις σύντεκνε Κώστα; Όχι και δάσκαλος, παθών και μαθών και εγώ.

Λοιπόν Τάσο,
1. Πες μας πρώτα για την ποιότητα της στάχτης, δλδ εάν έχει κάποια χαρακτηριστικά από αυτά που έχω αναφέρει, καθώς και για τη θερμοκρασία καυσαερίων, ή κάποια άλλα που έχεις παρατηρήσεις ενδεχομένως.
2. Είπαμε δεν πειράζουμε δύο παραμέτρους ταυτόχρονα χωρίς κάποιο λόγο.
3. Έχουμε πει επίσης, ότι τα μηχανήματα αυτά μπορούν να κάψουν πολλές ποιότητες πέλλετ και ότι η ποιότητα στο πέλλετ διαφέρει όχι μόνο ανάμεσα σε μάρκες αλλά και σε παρτίδες της ίδιας μάρκας. Εξάλλου, στο μενού τους έχουν επιλογές μνήμης, όπου μπορούμε να αποθηκεύσουμε και να επιλέξουμε προγράμματα λειτουργίας ανά ποιότητα ή παρτίδα πέλλετ.
4. Οι ρυθμίσεις στις μεταβλητές παραμέτρους αφορούν μόνο την ενδιάμεση φάση μετάβασης της λειτουργίας του λέβητα από τη φάση της έναυσης στην τελική φάση της λειτουργίας (ΟΝ) και διαρκεί μικρό σχετικά χρονικά διάστημα. Αυτές τις ρυθμίσεις δεν τις πειράζουμε, εάν το μηχάνημα μπαίνει κανονικά στη φάση λειτουργίας.
5. Οι λέβητες αυτοί (thalia) δεν έχουν κρυφό μενού. Αυτό είναι καλό για όσους γνωρίζουν και κατανοούν το πρόγραμμα λειτουργίας τους και τις ρυθμίσεις τους, αλλά μπορεί να βάλουν σε μπελάδες κάποιον που πειραματίζεται στα τυφλά.
6. Για όλα τα προβλήματα των ρυθμίσεων υπάρχει εμπειρία για τη λύση τους. Τουλάχιστον υπάρχει αλληλεγγύη και κατανόηση εδώ μέσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ