Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

• Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm

alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm 1 Εβδομάδα 4 Ημέρες πριν #167149

• tassosss
  • Το Άβαταρ του/της tassosss
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Κάρμα: 0
Εχω δεύτερο χρόνο τώρα τη Thalia της mytherm, και αντιμετωπίζω σενεχόμενα Α06 αλαρμ αερα καύσης.
Έχω καθαρίσει σχάρα-καπναγωγό και έχω ξεβιδώσει το καπάκι απο πανω καθαρίζοντας και εκεί (air flow ) αν δεν κάνω λάθος.Τον πρώτο χρόνο δεν σταμάταγε για κανένα λόγο το μηχάνημα.Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm 1 Εβδομάδα 4 Ημέρες πριν #167154

• ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • ΚΩΣΤΑΣ
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες363
    • Κάρμα: 17
Καθάρισε το πλακέτακι του αισθητήρα με οινόπνευμα και πανί η άλλαξε τον αν το κάνει συχνά και δεν περνάει άλλη γιατρειά!!αν θυμάμαι καλά έχει ρύθμιση που τον βγάζει εκτός τον αισθητήρα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο επειρεαζει τον έλεγχο τις καύσης!!!!να σου πούνε και άλλοι εδώ που έχουν την ιδια

alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm 1 Εβδομάδα 4 Ημέρες πριν #167155

• tassosss
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
καταρχας να σε ευχαριστησω για την ανταπόκριση,
αν μου έλεγες και που είναι αυτός ο αισθητήρας...

alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm 1 Εβδομάδα 3 Ημέρες πριν #167158

• giokaspart
  • Το Άβαταρ του/της giokaspart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες63
Το air flow είναι ένα φυτεμένο τσιπάκι στο σωλήνα εισαγωγής του αέρα πίσω από την αντίσταση και δίπλα από το σωλήνα εξόδου των καυσαερίων χαμηλά. Δες μήπως φράκαρε αυτός ο σωλήνας από κάτι εκεί.
Αέρα παίρνεις από μέσα ή από εξωτερικό χώρο και τι ρυθμίσεις ανεμιστήρα έχεις;
Κατανόησε το πρόβλημά σου και μετά αγνόησέ το όσο θέλεις...
Τελευταία διόρθωση: 1 Εβδομάδα 3 Ημέρες πριν από giokaspart.

alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm 1 Εβδομάδα 3 Ημέρες πριν #167160

• tassosss
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
έχω κοιτάξει το σωλήνα εισαγωγής αέρα(διπλα απο εξαγωγής)δεν φαινεται να εχει φρακάρει κάτι.ο λέβητας βρίσκεται σε εξωτερική καμπίνα(υπενθυμίζω ενα χειμώνα και κατι κανένα πρόβλημα).Οι ρυθμίσεις ειναι οι εργοστασιακές δλδ όλα στο 0 με το eco ενεργοποιημένο(δεν μπήκα στη διαδικασία ρυθμίσεων γιατι δεν ειχα πρόβλημα μεχρι τώρα).Επίσης άξιο αναφοράς είναι στη στάχτη βρίσκω καρβουνάκια πράγμα που δεν συνέβαινε το πρηγούμενο χειμώνα.

alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm 1 Εβδομάδα 3 Ημέρες πριν #167162

• giokaspart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
H τροφοδοσία του αέρα για την καύση γίνεται με αναρρόφηση από τον ανεμιστήρα καυσαερίων. Έλεγξε καλά εάν ή καμινάδα σου είναι καθαρή στο σύνολο της διαδρομής της και ειδικά εκεί μετά την έξοδο από το λέβητα, μετά τον ανεμιστήρα. Αν είναι ΟΚ μετά δοκίμασε να αυξήσεις τον αέρα ισχύος αρχικά στο + 1 και μετά στο +2.
Τελευταία διόρθωση: 1 Εβδομάδα 3 Ημέρες πριν από giokaspart.

alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm 1 Εβδομάδα 3 Ημέρες πριν #167166

• Nasikas
  • Το Άβαταρ του/της Nasikas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες304
    • Κάρμα: 34
Απο το εργοστάσιο παραγωγης τα παιδιά, δεν δίνουν συμβουλές πιά ?

Το είχαν διακόψει το βιολί - << όποιο πρόβλημα είχε το μηχάνημα, φταίει.... το πέλλετ , -αν δεν είναι εισαγωγης μας....>>

Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα μιλούσα για τον ξενομανή ΕΛΛΗΝΑ.
Τελευταία διόρθωση: 1 Εβδομάδα 3 Ημέρες πριν από Nasikas.

alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm 1 Εβδομάδα 2 Ημέρες πριν #167186

• tassosss
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Αυτο που έγινε ανέβασα τον αερα ισχυος +1και +2 χωρις αποτέλεσμα, το πρόβλημα παραμένει.
Πάμε λοιπόν στο αρχικο στάδιο, και ασ πάρουμε για βάση οτι εναμιση χειμώνα δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα.Πιθανολογώ λοιπόν οτι
1.καπου θελει καθάρισμα(αισθητήρας) αλλα δεν ξέρω που.(το πρώτο χειμώνα στο καθάρισμα δεν ημουνα πολυ τακτικος.)
2.μηπώς έχει κανα ανεμιστηράκι η μοτερ πρόβλημα ?
3.Οσον αφορά τις ρυθμίσεις και εφόσον καταλήξουμε εκει, υπάρχει μενου απενεργοποιησης ,και ορισμος μιν και μαξ(345 - 360) εγώ απο της πληροφορίες είχα παροχή αερα 280.
Αλλα π΄ρωτα απόλα πρέπει να δούμε άν πρέπει να μπόυμε στη διαδικασία ρυθμισεων υπενυθμίζοντα ς οτι για ενα χειμωνα και ήτανε άψογο το μηχάνημα.

alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm 1 Εβδομάδα 2 Ημέρες πριν #167198

• giokaspart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
tassosss έγραψε:
Αυτο που έγινε ανέβασα τον αερα ισχυος +1και +2 χωρις αποτέλεσμα, το πρόβλημα παραμένει.
Πάμε λοιπόν στο αρχικο στάδιο, και ασ πάρουμε για βάση οτι εναμιση χειμώνα δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα.Πιθανολογώ λοιπόν οτι
1.καπου θελει καθάρισμα(αισθητήρας) αλλα δεν ξέρω που.(το πρώτο χειμώνα στο καθάρισμα δεν ημουνα πολυ τακτικος.)
2.μηπώς έχει κανα ανεμιστηράκι η μοτερ πρόβλημα ?
3.Οσον αφορά τις ρυθμίσεις και εφόσον καταλήξουμε εκει, υπάρχει μενου απενεργοποιησης ,και ορισμος μιν και μαξ(345 - 360) εγώ απο της πληροφορίες είχα παροχή αερα 280.
Αλλα π΄ρωτα απόλα πρέπει να δούμε άν πρέπει να μπόυμε στη διαδικασία ρυθμισεων υπενυθμίζοντα ς οτι για ενα χειμωνα και ήτανε άψογο το μηχάνημα.

1.Για καλύτερη και σίγουρη βοήθεια κάλεσε το Μιχάλη ή το Σάββα στο εργοστάσιο που σου είπε ο Νασίκας.

Πιστεύω όμως ότι κάπου έχεις πρόβλημα με μπούκωμα στην καμινάδα.
2.Σιγουρέψου ότι έχεις καθαρίσει καλά το θάλαμο της στάχτης από κάτω και ειδικά το χώρο κάτω από τον ανεμιστήρα καυσαερίων και ακολούθως όλη τη διαδρομή από την έξοδο του ανεμιστήρα έως την ατμόσφαιρα.
3.Ο λέβητας αυτός έχει μόνο ένα ανεμιστήρα, αυτόν των καυσαερίων που κάνει δυο δουλειές: α) τραβάει αέρα για την καύση, κυρίως από το σωλήνα πίσω από την αντίσταση αλλά και απ' όπου βρει εσωτερικά (σιλό πέλετ) και β) αναρροφά τα καυσαέρια από το θάλαμο καύσης μέσω των τούμπων και του θαλάμου καθαρισμού της στάχτης κάτω και τα διώχνει στην καμινάδα.
4.Ο αισθητήρας του αέρα καύσης είναι στο τσιπάκι του airflow.
5.Δες στο μενού "πληροφορίες" εάν η παροχή του αέρα κατά τη λειτουργία είναι κοντά στην τιμή που του έχεις ορίσει. Από τις τιμές που αναφέρεις υπάρχει μεγάλη απόκλιση δηλαδή θα πρέπει να βλέπεις παροχή μεταξύ 345 και 360 εάν έχεις στις ρυθμίσεις του αέρα ισχύος αυτά τα όρια.
6.Είσαι σίγουρος ότι ο σωλήνας της αντίστασης και της εισόδου του αέρα καύσης είναι τελείως καθαρός;
Μήπως έχει πέσει εκεί πέλετ ή κάτι άλλο σε κάποιο σημείο που δεν μπορείς να δεις και εμποδίζει την καλή τροφοδοσία του αέρα.
7.Αν και εξωτερική η καμπίνα που λες, θα πρέπει και σε αυτή να μπαίνει απρόσκοπτα αέρας. Δηλαδή αν κλείνει αεροστεγώς (πόρτα, χαραμάδες κλπ) θα έχεις πρόβλημα. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση θα είχες πρόβλημα από την αρχή εκτός και αν έκανες καμία παρέμβαση μετά.
Τελευταία διόρθωση: 1 Εβδομάδα 2 Ημέρες πριν από giokaspart.

alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm 1 Εβδομάδα 2 Ημέρες πριν #167199

• giokaspart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Nasikas έγραψε:
Απο το εργοστάσιο παραγωγης τα παιδιά, δεν δίνουν συμβουλές πιά ?

Το είχαν διακόψει το βιολί - << όποιο πρόβλημα είχε το μηχάνημα, φταίει.... το πέλλετ , -αν δεν είναι εισαγωγης μας....>>

Για να μην τους αδικήσουμε, σε εμένα τουλάχιστον είπαν ότι τα μηχανήματα αυτά μπορούν να κάψουν οποιοδήποτε πέλετ, με τις κατάλληλες βεβαίως ρυθμίσεις.

alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm 1 Εβδομάδα 1 Ημέρα πριν #167208

• ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • ΚΩΣΤΑΣ
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες363
    • Κάρμα: 17
Δες ποιος ειναι ο αισθητηρας ροης αερα στο βιντεο και στο συνδεσμο ειναι στην θεσ/νικη ο Αντωνης και εχει οτι ανταλλακτικο χρειαστεις www.allaboutpellet.com/product-category/...-aera-kai-ypopiesis/

Re:alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm 6 Ημέρες 14 Ώρες πριν #167243

• TheoJamaica
  • Το Άβαταρ του/της TheoJamaica
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Σε τι συχνότητα σου ανάβει το αλαρμ?

Είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα συγκεκριμένο πέλλετ που μου άφηνε πολύ κλινκερ.Εχεις παρατηρήσει κάτι παρόμοιο??

Όσον αφορά τα καρβουνάκια δοκίμασε αρχικά να κατέβασεις λίγο την τροφοδοσία.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Re:alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm 6 Ημέρες 14 Ώρες πριν #167244

• TheoJamaica
  • Το Άβαταρ του/της TheoJamaica
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις κλινκερ είναι το κατάλοιπο που αφήνει το πέλλετ στο τασάκι.Σαν στρώμα κάρβουνου.Αυτο έχει αποτέλεσμα την κακή τροφοδοσία αέρα στην καύση και το επακόλουθο αλάρμ.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Re:alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm 3 Ημέρες 17 Ώρες πριν #167268

• tassosss
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Συγνωμη για τη καθυστέρηση ενημέρωσης,το πρόβλημα έχει λυθεί.Ητανε δικό μου σφάλμα,είχα μπουκώσει πίσω απο τις αντιστάσεις.Το δικό μου σχετικό βέβαια, διότι επρεπε να παρέχεται στις οδηγίες.Ο εγκαταστάτης που μου είχαν συστήσει απο το εργοστάσιο ηλπιζε ότι θα τον φωνάζω να βάζει σκούπα και δεν ειχα καμια μα καμια ενημερωση.Επικοινώνησα και με το εργοστάσιο αλλα δυστηχώς αλλα λόγια να αγαπιόμαστε και απο εκει.
Φαντάζει σαν ένα κυκλωματάκι διαμορφφωμένο και βασισμένο εξαρχής(και απο συμεριφορά εργοσυασίου-και τεχνικών)που εκβιαστηκά πρέπει να πληρώσεις.Αυτα για την ιστορία.
Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν, η βοηθειά σας ήταν πολύτιμη. ;)

Στο διαταύτα τώρα, ήθελα τη βοήθεια κάποιου φίλου, όσον αφορά τις ρυθμίσεις οικονομίας pellet(και οτιδίποτε άλλο μπορεί να το κάνει πίο λειτουτγικό τον λέβητα μέσω τών ρυθμίσεων)

Re:alarm aera kausis Α06 Thaleia mytherm 3 Ημέρες 6 Ώρες πριν #167269

• giokaspart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
tassosss έγραψε:

Στο διαταύτα τώρα, ήθελα τη βοήθεια κάποιου φίλου, όσον αφορά τις ρυθμίσεις οικονομίας pellet(και οτιδίποτε άλλο μπορεί να το κάνει πίο λειτουτγικό τον λέβητα μέσω τών ρυθμίσεων)

Η αιτία του προβλήματος ήταν τελικά μία από τις αναμενόμενες. Θέλει προσοχή γενικά εκεί να είναι απολύτως καθαρή η είσοδος του αέρα καύσης.
Το θέμα με τους λέβητες πέλλετ και γενικά βιομάζας είναι ότι ο κάθε χρήστης πρέπει από μόνος του να μάθει να τους λειτουργεί, να τους ρυθμίζει και να τους συντηρεί, γιατί δυστυχώς η μετά την πώληση εξυπηρέτηση στον τομέα αυτόν στη Ελλάδα είναι πολυτέλεια...

Οι ρυθμίσεις για την οικονομία στο πέλλετ είναι άμεση συνάρτηση της ποιότητας του πέλλετ που καις και του ελκυσμού των καυσαερίων από την καμινάδα και ρυθμίζονται στο μενού πέλλετ ισχύος και αέρας ισχύος.
Κριτήριο για να αλλάξουν οι ρυθμίσεις αυτές είναι η ποιότητα της στάχτης (αν υπάρχουν άκαυτα πέλλετ, καρβουνάκια, κλίνκερ, κλπ) και η θερμοκρασία καυσαερίων (αν είναι σε κανονικά επίπεδα μέχρι 140 - 150 το πολύ η πολύ πιο πάνω).
Βασικοί κανόνες:
1) Καταγράφουμε όλες τις ρυθμίσεις που έχουμε πριν προχωρήσουμε σε οποιαδήποτε αλλαγή, έτσι ώστε αν κάποια στιγμή δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα ξαναγυρνάμε στις αρχικές.
2) Κάθε φορά πειράζουμε μόνο μια παράμετρο (πχ τροφοδοσία πέλλετ) και ανάλογα με το αποτέλεσμα αυξάνουμε ή μειώνουμε τις τιμές της.
Τελευταία διόρθωση: 3 Ημέρες 6 Ώρες πριν από giokaspart.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.518 δευτερόλεπτα