THALIA PLUS 35 KW

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165807 από TheoJamaica
Απαντήθηκε από TheoJamaica στο θέμα Re:THALIA PLUS 35 KW
Παραθέτω και τρεις φωτό με την διαδρομή.Να προσθέσω ότι παράλληλα έχω συνδεμένο και τον λέβητα πετρελαίου.Μετα το έξω μπουρι σηκώνεται 4 μέτρα.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165826 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:THALIA PLUS 35 KW
γενικα τα ευκαμπτα ειναι λαθος ...επιπλεον δεν βλεπω καποιο ΤΑΥ πισω απο τον λεβητα για να μαζευει τα πολλα ...ειναι δεδομενο οτι μαζευονται σ εκεινη την καμπυλη και δημιουργουν προλβημα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheoJamaica

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165837 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:THALIA PLUS 35 KW
Κάπως έτσι είμαι και εγώ με κάποιες διαφορές.
1. Ο δικός μου THALIA 21KW
2. Τον λέβητα πετρελαίου (THERMOSTAHLL 3OKCAL) τον έχω αποσυνδέσει και τον έχω δίπλα για όταν το πετρέλαιο πάει ξανά στα 50-60 λεπτά. (.......)
3. Στην έξοδο καυσαερίων έχω ανοξείδωτες σωλήνες Φ80 ταυ με ποτηράκι στάχτης από κάτω και ένα κομμάτι κατακόρυφο που συνδέεται στο παλιό ανοξείδωτο σπιράλ Φ115 που είχε ο λέβητας πετρελαίου.
4.Γενικό καθάρισμα ανά 200-250 ώρες. Στις ώρες αυτές το ποτηράκι κάτω από το ταυ είναι περίπου ως τη μέση. Γενικά δεν έχει πολύ στάχτη για να μπουκώσει διότι η υπόλοιπη καμινάδα φτάνει στην σκεπή της οικοδομής (4+2)*3+2=20 μέτρα περίπου σε Φ115, με συνέπεια τρελό ελκυσμό.

Θα σου πρότεινα και εγώ να αντικαταστήσεις το σπιράλ από το λέβητα πέλλετ με ανοξείδωτο σωλήνα λείο με ταυ στην έξοδο καυσαερίων του λέβητα, ένα κομμάτι κατακόρυφο 50-70 εκατοστά και μετά γωνία 45 περίπου μοιρών και στη συνέχεια σωλήνα πάλι ανοξείδωτη μέχρι τη σύνδεση με το σπιράλ στον τοίχο που έρχεται από τον πετρελαιολέβητα, έτσι ώστε να καθαρίζει πιο εύκολα και η στάχτη να πέφτει στο ποτηράκι κάτω από το ταυ στην εξαγωγή καυσαερίων. Γενικά οι οριζόντιες διαδρομές στις σωληνώσεις απαγωγής καυσαερίων με στάχτη πρέπει να αποφεύγονται.
Με θερμοκρασία 120-150 στην έξοδο και εφόσον ο σωλήνας δεν έρχεται σε επαφή με εύφλεκτα υλικά δεν υπάρχει κίνδυνος να πάρει φωτιά εκεί.
Πάντως σε κάθε περίπτωση στην έξοδο καυσαερίων από το λέβητα συνιστώ οπωσδήποτε ταυ καθαρισμού.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheoJamaica

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165871 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:THALIA PLUS 35 KW
Η δική μου σύνδεση της καμινάδας.


Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheoJamaica

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165901 από TheoJamaica
Απαντήθηκε από TheoJamaica στο θέμα Re:THALIA PLUS 35 KW
Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τις απαντήσεις.

Μαλλον και γω του χρόνου θα καταργήσω τον πετρελαίου και θα φέρω τον πέλλετ αριστερά ώστε να βγαίνει η έξοδος κατευθείαν.Δεν μπορώ να κάνω άλλη τρύπα.

Πιο πιθανό είναι να ξαναβγεί ο Τσίπρας πρωθυπουργός παρά να πέσει το πετρέλαιο στα 60 λεπτά.

Παρεμπιπτόντως από λεπτό σε λεπτό περιμένω τεχνικό κατευθείαν μέσα από το εργοστάσιο ο οποίος έχει μάστερ στις thalia.Θα ενημερώσω για ότι πούμε και τι αλλαγές θα μου κάνει στις ρυθμίσεις.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166577 από TheoJamaica
Απαντήθηκε από TheoJamaica στο θέμα Re:THALIA PLUS 35 KW
Παιδια καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Χρωστούσα κάτι σχετικά με τις ρυθμίσεις του λέβητα οπότε ενημερωτικά θα αναφέρω τις ενέργειες που έκανε ο τεχνικός που ήρθε από το εργοστάσιο.

Σχετικά με το μπουρί που φεύγει από τον λέβητα έχετε δίκιο.

Όσον αφορά τις ρυθμίσεις ήμουν πολύ out στην τροφοδοσία πέλλετ.Απο 5.00-3.50 μου το κατέβασε 2.60-1.60.Εγω δηλαδή έκαιγα παραπανω πέλλετ απ' όσο χρειαζόταν.Αυτος ήταν και ο λόγος που μου άφηνε ακαυστο πέλλετ σαν καρβουνακι συν κλινκερ και επίσης ο λόγος που είχα ψηλές θερμοκρασίες εκενωσης. Μου εξήγησε πως όταν το πέλλετ έχει σωστή διάμετρο και είναι σκληρό ανεβάζουμε ελάχιστα την τροφοδοσία.Αν είναι κοντό τότε μειώνουμε ελάχιστα την τροφοδοσία.Επισης μου διόρθωσε τον χρόνο έναυσης μιας και το τασάκι γέμιζε παραπάνω από όσο έπρεπε.Τον αέρα μου τον άφησε ως είχε 325-345.

Όσον αφορά το πέλλετ μου είπε πως αυτοί οι λέβητες δεν έχουν πρόβλημα στο να κάψουν κακής ποιότητας πέλλετ αρκεί να ρυθμιστούν ανάλογα.

Το τασάκι μου είχε ένα ράγισμα και δυστυχώς δεν το πιάνει η εγγύηση και κοστίζει 60 ευρώ γιατί είναι από πυραντοχο ανοξείδωτο.Ειναι το μοναδικό εξάρτημα μαζί με τα παρελκόμενα φυσικά (κυκλοφορήσεις κτλ) που δεν είναι μέσα στην εγγύηση.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ