THALIA PLUS 35 KW

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165750 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:THALIA PLUS 35 KW

TheoJamaica έγραψε: Καλημέρα και πάλι.

Giokaspart είχες δίκιο.Χαμηλωσα την θερμοκρασία στο -6 αλλά μαζί χαμήλωσα και την τροφοδοσία από 3.5-5.0 σε 2.5-4.0 και τον αέρα από 335-350 σε 275-290.Η θερμοκρασία καυσαερίων ήταν στα 103-107.Ειδα λίγο καπνό στον χώρο καύσης και την ξαναεβαλα στο -4 οπότε και τώρα παίζει στους 115-125αθμούς.Η ραγδαία πτώση λες να οφείλεται και στην αλλαγή ρύθμισης τροφοδοσίας αέρα και πέλλετ?Από θέμα απόδοσης πάντως βλέπω μεγάλη αλλαγή.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο.το μπουρι που φεύγει πίσω από τον λέβητα ο υδραυλικός το έβαλε χωρίς σφιχτηρα.Δεν υπάρχει πιθανότητα να το πετάξει?Σε όλες τις συνδέσεις έβαλα ταινία μετταλικη.Εκανα καλά η πρέπει να τα αφήνουμε να έχουν κάποιο κενο?

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όταν λες μεγάλη αλλαγή στο "θέμα απόδοσης", τι εννοείς θετική ή αρνητική;
Όσο για τις ρυθμίσεις πέλλετ και αέρα σε σχέση με τη θερμοκρασία καυσαερίων πιστεύω πως είσαι καλά αν και θα μπορούσες να κάνεις μικρές αλλαγές δλδ να αυξήσεις λίγο μόνο τον αέρα αφού βλέπεις καπνό στο θάλαμο και να τσεκάρεις της απόδοση κάθε φορά. Τι πέλλετ καις;
Όσο για τη σύνδεση της καμινάδας και εγώ δεν έχω σφιγκτήρα για ευκολία στο καθάρισμα, αλλά η σύνδεση είναι αρκετά στεγανή και έχω πολύ καλό ελκυσμό.
Κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει κενό. Και ταινία να μην βάλεις από τη στιγμή που οι διατομέςσύνδεσης είναι σωστές συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα.
Last edit: 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165751 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:THALIA PLUS 35 KW
μειωνοντας το πελλετ μειωνεις και την ισχυ του λεβητα αρα αυτοματα και την θερμοκρασια καυσαεριων ...το θεμα ειναι να βρεις τις ιδανικες ρυθμισεις για το σπιτι σου και την καυση....αυτο δεν ειναι και τοσο ευκολο χωρις ειδικο και οργανα...ενα καλο κριτιριο αλλα χρονοβορο ειναι ο χρονος που ανεβαζει θερμοκρασιες στα νερα στο ξεκινημα η φλογα αν μπορεις να την δεις και η ποιοτητα της σταχτης
καλο ειναι να βαλεις ενα σφικτηρα οχι γιατι θα τον πεταζει ο λεβητας αλλα με τον καιρο και τους κραδασμους ...φυσικα αν το ελεγχεις δεν υπαρχει θεμα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165752 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:THALIA PLUS 35 KW

dimlyk έγραψε: μειωνοντας το πελλετ μειωνεις και την ισχυ του λεβητα αρα αυτοματα και την θερμοκρασια καυσαεριων ...το θεμα ειναι να βρεις τις ιδανικες ρυθμισεις για το σπιτι σου και την καυση....αυτο δεν ειναι και τοσο ευκολο χωρις ειδικο και οργανα...ενα καλο κριτιριο αλλα χρονοβορο ειναι ο χρονος που ανεβαζει θερμοκρασιες στα νερα στο ξεκινημα η φλογα αν μπορεις να την δεις και η ποιοτητα της σταχτης
καλο ειναι να βαλεις ενα σφικτηρα οχι γιατι θα τον πεταζει ο λεβητας αλλα με τον καιρο και τους κραδασμους ...φυσικα αν το ελεγχεις δεν υπαρχει θεμα


Επειδή στο προηγούμενο ποστ ανέφερε τις ρυθμίσεις του πέλλετ ισχύος οι οποίες είναι κοντά στο μέσο όρο γιαυτό είπα να ανεβάσει λίγο μόνο τον αέρα.
Σε κάθε περίπτωση παίζει ρόλο το πέλλετ. ¨όταν έκαιγα σκληρό και μακρύ σβαι το είχα και εγώ στο 5 και τώρα το έχω στο 3,5.
Γενικά θέλει να παρατηρείς συνέχεια και να διορθώνεις μέχρις να πετύχεις τη χρυσή τομή κατανάλωσης και απόδοσης
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheoJamaica

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165758 από TheoJamaica
Απαντήθηκε από TheoJamaica στο θέμα Re:THALIA PLUS 35 KW
Η απόδοση είναι σαφώς καλύτερη.Πριν Ανέβαζα 58 βαθμούς στην 1η ώρα λειτουργίας.Τωρα στα 45 λεπτά έπιασα 60 βαθμούς και στην μια ώρα περίπου είχα 62.Το πέλλετ μου είναι λίγο μάπα.Ειναι ναι μεν Α1 έλατο αλλά το αγόρασα 220 ευρώ τον τονο.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165759 από TheoJamaica
Απαντήθηκε από TheoJamaica στο θέμα Re:THALIA PLUS 35 KW
Αναφέρω ενδεικτικά

Έναυση - 17:42 θερμ λέβητα 46 εξωτερική 8

Φάση On - 17:54 θερμ λέβητα 50

Φάση ON - 18:09 θερμ λέβητα 57 θερμ καυσαερίων 133.

Φάση ON - 18:12 θερμ λέβητα 60!!!!Σε μισή ώρα έπιασα 60 βαθμούς.

Να σημειώσω ότι σήμερα καθάρισα μπουριά τουμπα αποθήκη κτλ.Αλλα το αποκλείω αυτή η μεγάλη αλλαγή να οφείλεται σε αυτό.

Giokaspart με έσωσες.Και ενώ πέρσι έπαιζα με τις ρυθμίσεις αέρα, πέλλετ κτλ τελικά το μυστικό ήταν τα καυσαέρια.Προβλεπω και μεγαλύτερη οικονομία.Σ'ευχαριστω.




Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν by TheoJamaica.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165763 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:THALIA PLUS 35 KW
σε καλο δρομο εισαι...οταν ομως κανεις ρυθμισεις κανε μια καθε φορα ...η πελλετ η αερα ωστε να μπορεις να βλεπεις τι παιζει...αν τα πειραζουμε και τα 2 ταυτοχρονα χανεται η μπαλα :)
δυστυχως ειναι χρονοβορα η διαδικασια και θελει υπομονη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ