Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162888 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ακριβως φιλε !!!!!ολοι ειμαστε μαστορια!!!!!!!!!ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162889 από PrinceOfAbyss
Απαντήθηκε από PrinceOfAbyss στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όπως ακριβώς τα γράφετε, έτσι τα έχω κάνει (αν ανοίξετε τα συνημμένα θα το δείτε), με εξαίρεση το 3ο ρελέ που θα ανοίγει με το έτσι θέλω τις ηλεκτροβάνες.

Απλά έχω κολλήσει στο ότι στην πλακέτα του λέβητα υπάρχουν επαφές (στο συνημμένο με τη συνδεσμολογία αναφέρονται ως Valve 1 & 2) για τον χειρισμό 2 ηλεκτροβάνων και θα ήθελα να τις χρησιμοποιήσω, αλλά δε μπορώ γιατί μου βγάζει μήνυμα λάθους ότι λείπει το σήμα από τους αισθητήρες θερμοκρασίας (επαφές Valve sensor 1 & 2) της κάθε ηλεκτροβάνας!

Για να πω την αλήθεια, είχα την ελπίδα ότι θα βρεθεί κάποιος που έχει γνώση από τον συγκεκριμένο λέβητα για να μου εξηγήσει αυτές οι επαφές που αναφέρω παραπάνω πως λειτουργούν και πως χρησιμοποιούνται. Κατά τα άλλα, αν δε βρεθεί τρόπος να το κάνω «εργοστασιακά» με τις αντίστοιχες επαφές, θα αναγκαστώ να το κάνω με τη χρήση 3ου ρελέ όπως πρότεινε ο Valo.

Παρακαλώ δείτε και τα συνημμένα από το προηγούμενο και από αυτό μου το ποστ.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162894 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9
Βασικά μην ασχοληθείς με το παραπάνω που σου έγραψα .... Η κλεμοσειρά στον λέβητα σου , σου παρέχει αρκετά για να το κάνεις ακόμα πιό έυκολα και πιό σωστά , αλλά δεν θα σου πω πως...

ΦΩΝΑΞΕΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΟΟΟΟΟ !!! :)

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Valo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162896 από PrinceOfAbyss
Απαντήθηκε από PrinceOfAbyss στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9
Γι’αυτό το έβαλα σε εισαγωγικά το «εργοστασιακά». Εννοώ κάνοντας χρήση των επαφών που δίνει η πλακέτα για αυτόν τον σκοπό. Θα το βρω, θα με δυσκολέψει λίγο μάλλον, αλλά θα το βρω. Και φυσικά όταν το βρω, θα το γράψω κι εδώ για να βοηθηθούν κι άλλοι.

Αν δε το βρω, θα καταφύγω στη λύση που περιγράφεις, την οποία ήξερα έτσι κι αλλιώς, αλλά είπαμε... Το ήθελα «εργοστασιακά»!

Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως για τις απαντήσεις και τη διάθεση να βοηθήσετε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162897 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9
Αντε να σε βοηθήσω λιγάκι περισσότερο επειδή είσαι και καλό παιδί (!) :P , μην νομίζεις οτι ξέρω τον λέβητά σου και τις ρυθμίσεις του , μιλάω με γενική εμπειρία που έχω.
1. Ρίξε τους θερμοστάτες χώρου πάνω σε Room 1&2 αντίστοιχα. Πρόσεξε! Όχι φάση! Απλή επαφή..
2. Ρίξε τις φάσεις εκκίνησης απο κάθε ηλεκτροβάνα σε Valve 1&2 αντίστοιχα. Μόνιμη φάση για αυτές μπορείς να παρεις απο την κλέμα Voltage free output
3. Γεφύρωσε τις επαφές απο Valve sensors για να γλιτώσεις το error. Κάθε επαφή που δέχεται ntc ή ptc αισθητήριο όταν γεφυρωθεί συνήθως παρακάμπτει την λειτουργία της.
4. Βάλε τον κυκλοφορητή σου απευθείας πανω στον λέβητα χωρίς κανένα υδροστάτη. Επαφές CH pump.
5. Βάλε ηλεκτροβάνα ή 2ο κυκλοφορητή στο Boiler για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω. Επαφές DHW pump

Άν τα κάνεις όλα σωστά και προπάντων ρυθμίσεις τα πάντα σωστά απο τον πίνακα ελέγχου του λέβητα σου , θα μπορείς να δίνεις εντολή εναυσης του λέβητα απομακρυσμένα . Αυτός θα εκκινεί ΜΟΝΟ αν καποιος θερμοστάτης χώρου απο διαμέρισμα ή μπόιλερ ζητήσει θέρμανση και δεν θα ανησυχείς για τις ηλεκτροβάνες σου για το αν είναι ανοικτές ή όχι..

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PrinceOfAbyss

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162905 από PrinceOfAbyss
Απαντήθηκε από PrinceOfAbyss στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9
Ωωωωω σε ευχαριστώ πολύ! Χάρηκα ιδιαιτέρως που διάβασα την απάντηση σου, και κυρίως γιατί επιβεβαίωσες (στο περίπου) το προαίσθημα μου (αλλά σε αυτό θα επανέλθω αργότερα)! Ας τα πάρουμε όμως ένα ένα!

1. Αυτό ακριβώς έκανα όπως φαίνεται και στις φωτό. Συγκεκριμένα, όταν ανοίξεις τον θερμοστάτη του επάνω ορόφου, γεφυρώνονται το μπλε με το κιτρινοπράσινο στην πλακέτα του λέβητα. Όταν ανοίξεις το θερμοστάτη του κάτω ορόφου, γεφυρώνονται το καφέ με το κιτρινοπράσινο.







2. Αυτό με τη μόνιμη φάση δε κατάλαβα γιατί το γράφεις, αλλά αυτό που θα κάνω είναι να ενώσω τα L1 (ή τα L2, αλλά αυτά μάλλον είναι για NO ηλεκτροβάνες) των Valve 1 & 2 με τις φάσεις εκκίνησης των ηλεκτροβάνων (καφέ καλώδιο, στο καπάκι το Νο.3).







3. Το προαίσθημα που γράφω παραπάνω ήταν πως θα πρέπει να γεφυρώσω ένα προς ένα τα Room thermostat 1, United output for Room reg. 1,2, Room thermostat 2 αντίστοιχα με τα Valve sensor 1, United output for Valve 1,2 sensors, Valve sensor 2 (όπως ακριβώς δείχνουν οι διακεκομμένες γραμμές στην προηγούμενη φωτό). Κι αυτό, γιατί θεώρησα πιο σωστό να «ξεγελάω» τον αισθητήρα της κάθε ηλεκτροβάνας όταν ανοίγει ο αντίστοιχος θερμοστάτης της, παρά να βρίσκονται μονίμως σε γεφυρωμένη (ξεγελασμένη) κατάσταση. Αν είσαι σίγουρος πως δε θα επηρεάσει κάτι άλλο, να το κάνω όπως μου λες εσύ.

4. Έτσι ακριβώς το έχω.

5. Μου έγραψες στο προηγούμενο ποστ σου «To μπόιλερ ΖΝΧ καλό θα είναι να μην είναι σκορποχώρι και τραβά ανεξέλεγκτα νερό. Να βάλεις και εκεί μια ηλεκτροβάνα και θερμοστάτη ώστε να ζεσταίνεται όταν πραγματικά πρέπει όπως επίσης και να μην χάνει την θερμότητά του.» Αυτό λοιπόν το «όταν πραγματικά πρέπει» πότε θα είναι δηλαδή? Απλά εξήγησε μου τί να πω στον υδραυλικό να προσθέσουμε στο υδραυλικό κύκλωμα. Το μπόιλερ είναι διπλής ενέργειας (ηλ. ρεύμα & λέβητας), δε ξέρω αν αλλάζει τα δεδομένα στο σκεπτικό σου αυτή η παράμετρος που δεν είχα αναφέρει πριν.

Όπως και να έχει, σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τη βοήθεια σου.
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by PrinceOfAbyss.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ