Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162906 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9

PrinceOfAbyss έγραψε:
5. Μου έγραψες στο προηγούμενο ποστ σου «To μπόιλερ ΖΝΧ καλό θα είναι να μην είναι σκορποχώρι και τραβά ανεξέλεγκτα νερό. Να βάλεις και εκεί μια ηλεκτροβάνα και θερμοστάτη ώστε να ζεσταίνεται όταν πραγματικά πρέπει όπως επίσης και να μην χάνει την θερμότητά του.» Αυτό λοιπόν το «όταν πραγματικά πρέπει» πότε θα είναι δηλαδή? Απλά εξήγησε μου τί να πω στον υδραυλικό να προσθέσουμε στο υδραυλικό κύκλωμα. Το μπόιλερ είναι διπλής ενέργειας (ηλ. ρεύμα & λέβητας), δε ξέρω αν αλλάζει τα δεδομένα στο σκεπτικό σου αυτή η παράμετρος που δεν είχα αναφέρει πριν.
.

Εγω το μποιλερ το εχω συνδέσει με δικό του κυκλοφορητη(είναι τριπλής ενέργειας)και το ανάβω σβήνω εγω όποτε θελω για να μην τραβάει συνεχώς νερό.
Επίσης δοχείο διαστολής γιατί έχεις βάλεις για χρήση νερού σε πιεστικό και οχι για θέρμανση; Κάπου το είδα σε μια φωτογραφία

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by meletis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162913 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9
1. Σωστά τα έχεις - Όταν λοιπόν ανοίξει μια ηλεκτροβάνα , δίδεται εντολή να ξεκινησει ο καυστήρας.
2. Οι ηλεκτροβάνες σου έχουν 4ή5 καλώδια. (Μόνιμη φάση - φάση εκκίνησης -επιστροφή φάσης-ουδέτερος+ γέιωση) Αν παίρνουν μόνιμη φάση ήδη απο τον ηλεκτρολογικό σου πίνακα , δεν κάνεις κάτι - το αφήνεις ώς εχει. Κάτι μου λέει όμως οτι ο λέβητας σου δεν δεχεται απλές ηλεκτροβάνες και οι έξοδοι αυτοί είναι για τρίοδες μίξης στο δευτερευον κύκλωμα (προς τα σώματα σου ή για ενδοδαπέδια) με χρήση αισθητηρίου. Γιαυτό και υπάρχουν τα valve sensors. Δεν ξέρω αν θα σου δουλεψει γενικά...
3.Ακόμη και αν ξεγελάσεις τα αισθητήρια , έχω την αίσθηση οτι δεν θα πάρεις ποτέ φάση για να ανοίξει η βάνα σου για τους λόγους που σου περιέγραψα παραπάνω.
4. Σωστά το έχεις.
5. Θα χρειαστείς μια ηλεκτροβάνα ή καλύτερα κυκλοφορητή και ένα αισθητήριο(λογικά τύπου pt100) στα ζεστά του μποιλερ τα οποία θα συνδέσεις σε DHW pump & DHW sensor αντίστοιχα. Ο πίνακας σου θα ρυθμιστεί για τα ΖΝΧ ώς προς το setpoint - υστέρηση - έναρξη κυκλοφορητή κτλ. για να έχεις σωστή και οικονομική λειτουργία.
Υπολόγισε όμως πως αν το κάνεις αυτό με το μπόιλερ , θα χρειαστείς εκ νέου ένα bypass στο κύκλωμα σου γιατί όταν όλα θα είναι κλειστά , ο κυκλοφορητής δεν θα έχει που να γυρίσει το νερό και θα ζορίζεται. Παλέυεται κάπως αν έχεις ήδη τρίοδη θερμοστατική στον λέβητά σου..

Σε μπέρδεψα το ξέρω... :)

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162914 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9
Επίσης δοχείο διαστολής γιατί έχεις βάλεις για χρήση νερού σε πιεστικό και οχι για θέρμανση; Κάπου το είδα σε μια φωτογραφία[/quote]

Το δοχείο του φαίνεται να είναι ΟΚ , είναι για θέρμανση. Αυτά για πιεστικά συγκροτήματα έχουν μπλέ χρώμα συνήθως και λειτουργούν σε μεγαλύτερες πιέσεις.
Καλό είναι να μπαίνει και μικρό δοχείο διαστολής στο μπόιλερ ΖΝΧ. Είναι και αυτό νερό που θερμαίνεται και διαστέλλεται ξέρετε... Πού πάει αυτή η διαστολή ?? Συνήθως στις μπαταρίες - εξαρτήματα - του μπάνιου φυσικά, προκαλώντας τα γνωστά σε όλους προβλήματα... ειδικά όταν το ζεστό νερό χρήσης δεν έχει αυτοματισμό όπως του φίλου και ενίοτε μπορεί να φτάσει ακόμη και την θερμοκρασία νερού του λέβητα ( 80-90 c)
Αν νομίζεται ότι έχω άδικο.. επιχειρηματολογήστε ! :)
Πάντα φιλικά έτσι ?... :)

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162915 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9
Αυτό που εγώ δεν καταλαβαίνω -και να με συμπαθάτε- είναι γιατί φψνάζουμε υδραυλικό και δε φωνάζουμε ηλεκτρολόγο.
Μήπως επειδή από το ρεύμα ή από την πυρκαγιά που προκλήθηκε σκοτώθηκαν λιγότεροι από ότι από το νερό ή την ατμοποίησηή :huh:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162917 από PrinceOfAbyss
Απαντήθηκε από PrinceOfAbyss στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9

meletis έγραψε: Επίσης δοχείο διαστολής γιατί έχεις βάλεις για χρήση νερού σε πιεστικό και οχι για θέρμανση; Κάπου το είδα σε μια φωτογραφία

Αυτό δε το κατάλαβα καθόλου. Τί εννοείς?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162919 από PrinceOfAbyss
Απαντήθηκε από PrinceOfAbyss στο θέμα Συνδεσμολογία λέβητα OPOP Biopel V9

Valo έγραψε: 2. Οι ηλεκτροβάνες σου έχουν 4ή5 καλώδια. (Μόνιμη φάση - φάση εκκίνησης -επιστροφή φάσης-ουδέτερος+ γέιωση) Αν παίρνουν μόνιμη φάση ήδη απο τον ηλεκτρολογικό σου πίνακα , δεν κάνεις κάτι - το αφήνεις ώς εχει. Κάτι μου λέει όμως οτι ο λέβητας σου δεν δεχεται απλές ηλεκτροβάνες και οι έξοδοι αυτοί είναι για τρίοδες μίξης στο δευτερευον κύκλωμα (προς τα σώματα σου ή για ενδοδαπέδια) με χρήση αισθητηρίου. Γιαυτό και υπάρχουν τα valve sensors. Δεν ξέρω αν θα σου δουλεψει γενικά...

Ναι, οι ηλεκτροβάνες είναι ήδη συνδεδεμένες και πλήρως λειτουργικές, απλά την εντολή (φάση) που παίρνουν από τους θερμοστάτες θα πρέπει να την παίρνουν πλέον από τον λέβητα.

Α γεια σου. Αυτό ακριβώς μου είπε ο Σαββαΐδης, ότι είναι για τρίοδες ηλεκτροβάνες μίξης, αλλά ήταν πολύ πολύπλοκο για να το συγκρατήσω. Ξέρεις πολλά εσύ τελικά!!! B) Να σου πω την αλήθεια, τον αμφισβήτησα γιατί θεώρησα πως η Greek πατέντα θα μπορέσει να βρει μια λύση ακόμη κι αν ο Τσέχος το προόρισε για άλλη χρήση.

Valo έγραψε: 3.Ακόμη και αν ξεγελάσεις τα αισθητήρια , έχω την αίσθηση οτι δεν θα πάρεις ποτέ φάση για να ανοίξει η βάνα σου για τους λόγους που σου περιέγραψα παραπάνω.

Θα κάνω τα απαραίτητα γεφυρώματα και θα μετρήσω με το πολύμετρο τί βγάζουν τα N, L1, L2 των Valve 1 & 2, όταν πάψει να πετάγεται το error για το αισθητήριο που λείπει. Προς το παρόν, έχω πίστη. Αλήθεια, τελικά να γρεφυρώσω τα 3 inputs των valve sensors μεταξύ τους, ή καλύτερα όπως είχα σκεφτεί εγώ - ένα προς ένα με τα thermostat sensors?

Valo έγραψε: 5. Θα χρειαστείς μια ηλεκτροβάνα ή καλύτερα κυκλοφορητή και ένα αισθητήριο(λογικά τύπου pt100) στα ζεστά του μποιλερ τα οποία θα συνδέσεις σε DHW pump & DHW sensor αντίστοιχα. Ο πίνακας σου θα ρυθμιστεί για τα ΖΝΧ ώς προς το setpoint - υστέρηση - έναρξη κυκλοφορητή κτλ. για να έχεις σωστή και οικονομική λειτουργία.
Υπολόγισε όμως πως αν το κάνεις αυτό με το μπόιλερ , θα χρειαστείς εκ νέου ένα bypass στο κύκλωμα σου γιατί όταν όλα θα είναι κλειστά , ο κυκλοφορητής δεν θα έχει που να γυρίσει το νερό και θα ζορίζεται. Παλέυεται κάπως αν έχεις ήδη τρίοδη θερμοστατική στον λέβητά σου..

Καλό ακούγεται! Κι ακόμη κι αν δε το κατάλαβα πλήρως, ο υδραυλικός σίγουρα θα το καταλάβει. Αλλά συνεχίζω να πιστεύω πως μου είναι λίγο περιττό γιατί σε σπίτι πενταμελούς οικογένειας, όλο και κάποιος χρησιμοποιεί το ζεστό νερό ανά πάσα στιγμή. Οπότε ίσως και να μη χρειάζεται να απομονώνεις το μπόιλερ όταν δε το χρειάζεσαι... Θα τον ρωτήσω παρόλα αυτά αν υπάρχει λόγος να το κάνουμε έτσι.

Όσο για το άλλο με την τρίοδη που γράφεις... Μα για ποιον με περνάς? 500 ευρουλάκια το κυκλωμένο κομμάτι στην παρακάτω φωτό... Έτοιμο κιτ σύνδεσης της Opop με inverter κυκλοφορητή της Grundfos, τρίοδη, ένα μανόμετρο, και μια βαλβίδα εκτόνωσης... Σαββαΐδης έμπορος, όχι αστεία! :pinch:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ