thalia plus 35 kw

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161130 από TheoJamaica
Απαντήθηκε από TheoJamaica στο θέμα thalia plus 35 kw

okalamaris έγραψε: Καλησπέρα και σε εσένα...
Κάνε λίγο υπομονή και θα πάρεις τις απαντήσεις σου από τους κατόχους / ειδικούς.
Η αγορά έγινε με κάποια μελέτη ή τουλάχιστον συνυπολογίσατε και τη διαδρομή των
νερών μέχρι το σπίτι...? Μήπω κάνεις όμως κάποιο λάθος...??? 20-25 μέτρα από το
υπόγειο για 2 ορόφους επάνω σαν πολλά μου ακούγονται.!!! Τι θερμοκρασίες ζητάς
και έχεις μέσα στο σπίτι με τα 2 σακιά...??? Σε ποια σκάλα είναι ο κυκλοφορητής..?

Πέρα από τις ρυθμίσεις, έχεις παρατηρήσει τι θερμοκρασία φτάνουν τα νερά και σε
πόση ώρα...? Όταν λες δουλεύει 24 ώρες.........πιάνει την απαιτούμενη θερμοκρασία
το νερό, επίσης λες ότι βελάζει,,, δουλεύει μονίμως σε μεγάλες σκάλες...???

Αυτά τα λίγα ερωτήματα για αρχή για να πάρεις πιο άμμεσες και τεκμηριωμένες τις
απαντήσεις...
:silly:

Εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν,
Απόλαυσε την οικογένειά σου και μην αγχώνεσαι πολύ...
Καλώς ήρθες...!!!


Καλημέρα κι ευχαριστώ για την ανταπόκριση...

Η αγορά έγινε περισσότερο ενστικτωδώς.Λέβητα δηλαδή από την ίδια εταιρεία έχουν πάρει κάποιοι γνωστοί κι είναι πολύ ευχαριστημένοι.Η επιλογή 35άρη έγινε από εμένα.Στην αρχή ήθελα 45άρη αλλά ο προμηθευτής μου είπε ότι είναι πολύ μεγάλος για 100 τετραγωνικά.Μου είπε να του δώσω διαστάσεις σωμάτων για να υπολογίσει θερμίδες και κατέληξε πως κι ο 27άρης είναι αρκετός.Αλλά λόγω των απωλειών που έχω (κακή θερμομόνωση-μεγάλη διαδρομή σωληνώσεων κτλ) επέμενα να πάρω τον 35άρη.

Οκ 25 μέτρα μάλλον είναι πολλά.15-20 μέτρα όμως είναι σίγουρα κι αυτό διότι ο λέβητας δεν είναι τοποθετημένος ακριβώς από κάτω.Οι σωληνώσεις δηλαδή με το που πιάσουν υπόγειο σπάνε δεξιά άλλα 5-6 μέτρα και μετά ξανά δεξιά άλλα 4-5 μέτρα για να καταλήξουν στον λέβητα ο οποίος έπρεπε να μπει στο λεβητοστάσιο για λόγους ασφαλείας του κτηρίου.

Τον θερμοστάτη τον έχω συνέχεια στο 20 και η θερμοκρασία του σπιτιού είναι 20.5 με 21.5.....Ο κυκλοφορητής δουλεύει στην πιο μεγάλη σκάλα απ'ότι μου είπε ο υδραυλικός που έκανε την τοποθέτηση.Τα νερά πιάνουν συνήθως 58-60 βαθμούς την ημέρα και το πρωί όποτε πάω να συμπληρώσω πέλλετ (τον πετυχαίνω συνέχεια σβηστό) τα νερά είναι στους 63-64 προφανώς επειδή δουλεύει περρισσότερο λόγω πτώσης θερμοκρασίας.

Δεν έχω μετρήσει σε πόση ώρα πιάνει την θερμοκρασία αλλά χθες για πρώτη φορά κράτησα ώρες λειτουργίας και απ'ότι είδα δούλεψε 173 ώρες σε 18 μέρες λειτουργίας.Χθές το πρωί είχε 164 ώρες λειτουργίας και σήμερα 173.Δηλαδή δουλεύει περίπου 10 ώρες την ημέρα.

Ευχαριστώ.
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by TheoJamaica.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161132 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα thalia plus 35 kw
TheoJamaica γιά ρυθμίσεις θα σου πούνε τα παιδιά που έχουνε ίδιο λέβητα.

1.- Ο θερμοστάτης χώρου σου , είναι ο αναλογικός-απλός ή έχεις ψηφιακό?

2.- Άμα κατάλαβα καλά τον δουλεύεις 24ωρο? Αν ναι το βράδυ να το έχεις 0,5 με 1 βαθμό λιγότερο γιατί θα σκας...

3.- Αφού είναι ο λέβητας σου σε αντικατάσταση του λέβητα πετρελαίου,τότε ο υδραυλικός σου τον σύνεδεσε παράλληλα με του πετρελαίου? Γιατί εάν ναι θα πρέπει να δουλεύει και ο μεγάλος κυκλοφορητής που έχεις στον λέβητα πετρελαίου μαζί με τον κυκλοφορητή του λέβητα πέλετ.Έτσι δεν νομίζω ότι θα έχεις υψομετρικό πρόβλημα.
Αυτό συμβαίνει και σε εμένα όπου από το υπόγειο ξεκινάει το ζεστό νερό μέχρι τον 1ο όροφο που έχω σώματα.Με την έναρξη λειτουργίας του λέβητα πέλετ,ξεκινάει μαζί και ο μεγάλος κυκλοφορητής του λέβητα πετρελαίου μου.
Τσεκαρέ το.
Ρίξε μιά ματιά αν έχεις χρόνο σε αυτό το νήμα από την μέση και μετά όπου και άλλοι ιδιοκτήτες 35 kw λένε την γνώμη τους:

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=384&limitstart=0

Καλές καύσεις.
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PAPADAKIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161133 από kostas kap
Απαντήθηκε από kostas kap στο θέμα thalia plus 35 kw
Καλημερα σε ολους.
Καλος το παλικαρη,κατσε να σε κερασομε.
Να χερεσε το κοριτσακη σου και ολη την οικογενια σου,με υγεια και χαρα.
Αυτα ητανε τα ευχαριστα,παμε με τωρα στα δυσαρεστα.
Περαστικα και σε εσενα για την επιλογη σου,χαιρομαι που δεν ειμαι μονος που χρυσοπληροσα αφτο το πραμα?Αληθεια ποσο το αγορασες και ποσα KW ειναι???
Πουλαο τον δικο μου.
Τη εχετε παθει εκη πανο και περνεται τετια πραγματα,ξεκολαται..
Φιλε εγω καιο κουκουτση ελιας,αν θελεις ευχαριστος σου δινο της ρυθμισεις μου δεν εχο κανενα προβλημα,το πελλετ ειναι πανακριβο,και εφοσον δεν δουλεβη και η γυνεκα σου ψαξου καλητερα...
Προτα προτα καλητερα να σου απαντηση ο βαλαντης με υψομετρα και τετοια και μετα θα σου πο και εγω.
Σου τον ρυθμισε καπιος???
Τον εχεις πειραξη?? Βλεπο πολλα λαθη
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kostas kap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161134 από spirosalig
Απαντήθηκε από spirosalig στο θέμα thalia plus 35 kw
καλημερα και απο μενα. εγώ εχω τον πιο μικρο τον 21kw , μετά απο μελέτη χώρου εγκατάστασει σώματων όλα μελετημένα απο μηχανικό για των χωρο μου. ο θερμοστατης ειναι ψηφιακος της olympia electronics με ρυθμισμενο διαφορικο στο 0.2.το θεμα μου ειναι πρωτον τα νερα στον λεβητα δεν φτανουν ποτε τους 70 βαθμους που ειναι ρυθμισμενα. ανεβαινει η θερμοκρασια νωριτερα στο σπιτι και κλεινει ο λεβητας. ο κυκλοφορητησ ανοιγει στουσ 48 και κλεινει στους 50. χθες με δεκα ωρες λειτουργια εκαψε ενα τσουβαλι για να αναβαζει θερμοκρασια απο 22 σε 23 μεσα στο σπιτι. λογο μικρου παιδιου κρυωμενου ηθελα τοσο ψηλα. το σπιτι εχει υγρασια 75τις εκατο. ο λεβητας δουλευει στην σκαλα 3. πελλετ εχο το grunholz a1. πιστευω οτι εκαψε πολυ γιατι σβηνει συχνα και πρεπει να αναψει απο την αρχη αρα μεγαλη καταναλωση. τι μπορω να κανω? ευχαριστω. αα το σπιτι εχει μετρια μονωση με φελιζολ και ανοιχτη ταρατσα.
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by spirosalig.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161135 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα thalia plus 35 kw

TheoJamaica έγραψε: Καλησπέρα...

Έχω αγοράσει τον ίδιο λέβητα και θα ήθελα την βοήθειά σας όσον αφορά τις ρυθμίσεις επειδή είμαι άσχετος.Οι ρυθμίσεις με τις οποίες δουλεύει είναι οι παρακάτω:




ΜΕΝΟΥ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΝΕΡΟΥ

Θερμοκρασία θέρμανσης-68c
θερμοκρασία νερού χρήσης-65c

MENOY ECO

Αναμονή ΟΝ-5min
Αναμονή OFF-15min

MENOY ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ

θερμοκρασία ενεργοποίησης βεντιλατέρ-55c
θερμοκρασία επίπεδο βεντιλατέρ-85c
επίπεδο1 βεντιλατέρ1-8
επίπεδο5 βεντιλατέρ1-22
επίπεδο1 βεντιλατέρ2-27
επίπεδο5 βεντιλατέρ2-27

ΜΕΝΟΥ ΚΟΧΛΙΑ

Φρενάρισμα κοχλία-OFF
Χρόνος στην ελάχιστη ισχύ-3.5sec
Χρόνος στην μέγιστη ισχύ-5.0sec

ΜΕΝΟΥ ΑΕΡΑ ΚΑΥΣΗΣ

Έλεγχος παροχής-ΟΝ
Έλεγχος στροφών-ΟΝ
Περιοριστής ελάχιστων στροφών-OFF
Παροχή αέρος στην ελάχιστη ισχύ-345 lpm
Παροχή αέρος στην μέγιστη ισχύ-360 lpm
Στροφές στην ελάχιστη ισχύ-1850 rpm
Στροφές στην μέγιστη ισχύ-2450 rpm

MENOY IDRO

Θερμοκρασία ανοίγματος κυκλοφορητή-45c
Θερμοκρασία OFF κυκλοφορητή-75c
βοηθητική θερμοκρασία-40c

MENOY ΕΝΑΥΣΗΣ

Θερμοκρασία καυσαερίων ON-58c
Θερμοκρασία καυσαερίων OFF-53c
Διάρκεια προέναυσης-50sec
Διάρκεια έναυσης 900sec
Διάρκεια φλόγας ΟΝ-320sec

Να προσθέσω πως έχω την εντύπωση ότι έχω άκαυστα πέλλετ.Δεν ξέρω αν είναι πολλά η λίγα,παρακάτω παραθέτω σχετική φωτογραφία.Ο λέβητας είναι τοποθετημένος σε υπόγειο(λεβητοστάσιο) εργατικών κατοικιών και τροφοδοτεί διαμέρισμα 100 τετραγωνικών 2 ορόφους πιο πάνω.Το νερό δηλαδή κάνει μια διαδρομή 20-25 μέτρων μέχρι να φτάσει στα σώματα.Οι σωλήνες είναι καλά μονωμένοι αλλά δεδομένου την κακή ποιότητα κουφωμάτων και οικοδομής συν του ότι είναι βορεινό και σε σχετικό υψόμετρο (300 μέτρα) βελάζει για να μας ζεστάνει.Μέχρι πέρσι είχα λέβητα πετρελαίου και ξοδεύαμε περίπου 1800-2000 ευρώ ανάβοντας από τις 17:00 μέχρι τις 23:00 τις καθημερινές και σχεδόν όλες τις ώρες το Σαββατοκύριακο.Τώρα επειδή έχουμε νέο μέλος στην οικογένεια υπολόγισα πως θα χρειαζόμουν πάνω από 3500 ευρώ γιατί πρέπει να καίει όλο το εικοσιτετράωρο.Έτσι αγόρασα τον λέβητα πέλλετ με τον οποίο προς το παρόν καίω περίπου 2 σακιά την ημέρα (30 κιλά-καίει 24 ώρες).Οι θερμοκρασίες όμως είναι σχετικά ψηλές για την εποχή (περιοχή Θεσσαλονίκης 10 με 16 βαθμούς) και αναρωτιέμαι αν καίω πολλά.Γι αυτό και ζητάω την βοήθειά σας μήπως υπάρχει κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις.Και 20 ευρώ τον μήνα να γλυτώσω είναι θέμα αυτήν την περίοδο γιατί με την μπέμπα και με την γυναίκα να μην δουλεύει δυσκολευόμαστε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.


Καλημέρα και από μένα.
Ζεστένουμε τα ίδια τετραγωνικά σε παραλήσιες καιρικές και γεωγαρφικές συνθήκες (Κιλκίς), με τη διαφορά στη μόνωση που στην περίπτωσή μου είναι πολύ καλή και στη μονάδα που εγώ έχω την 21 KW που είναι υπέρ αρκετή.
Οι ρυθμίσεις σου μου φαίνοντα σε πρώτη ανάγνωση καλές (εργοστασιακές) κει μάλλον ο αέρας στη μέγιστη ίσως θέλει λίγο κατάβασμα ανάλογα με την ποιότητα πέλλετ που καις. Δεν προλαβαίνω τώρα να δω αναλυτικά όλες τις ρυθμίσεις σου αλλά θα το ψάξω και θα σου πώ.
Πές μας όμως σε παρακαλώ και για το ελκυσμό της καμινάδας και για τη μάρκα πέλλετ.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheoJamaica

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161136 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα thalia plus 35 kw

giokaspart έγραψε:

TheoJamaica έγραψε: Καλησπέρα...

Έχω αγοράσει τον ίδιο λέβητα και θα ήθελα την βοήθειά σας όσον αφορά τις ρυθμίσεις επειδή είμαι άσχετος.Οι ρυθμίσεις με τις οποίες δουλεύει είναι οι παρακάτω:


ΜΕΝΟΥ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΝΕΡΟΥ

Θερμοκρασία θέρμανσης-68c
θερμοκρασία νερού χρήσης-65c

MENOY ECO

Αναμονή ΟΝ-5min
Αναμονή OFF-15min

MENOY ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ

θερμοκρασία ενεργοποίησης βεντιλατέρ-55c
θερμοκρασία επίπεδο βεντιλατέρ-85c
επίπεδο1 βεντιλατέρ1-8
επίπεδο5 βεντιλατέρ1-22
επίπεδο1 βεντιλατέρ2-27
επίπεδο5 βεντιλατέρ2-27

ΜΕΝΟΥ ΚΟΧΛΙΑ

Φρενάρισμα κοχλία-OFF
Χρόνος στην ελάχιστη ισχύ-3.5sec
Χρόνος στην μέγιστη ισχύ-5.0sec

ΜΕΝΟΥ ΑΕΡΑ ΚΑΥΣΗΣ

Έλεγχος παροχής-ΟΝ
Έλεγχος στροφών-ΟΝ
Περιοριστής ελάχιστων στροφών-OFF
Παροχή αέρος στην ελάχιστη ισχύ-345 lpm
Παροχή αέρος στην μέγιστη ισχύ-360 lpm
Στροφές στην ελάχιστη ισχύ-1850 rpm
Στροφές στην μέγιστη ισχύ-2450 rpm

MENOY IDRO

Θερμοκρασία ανοίγματος κυκλοφορητή-45c
Θερμοκρασία OFF κυκλοφορητή-75c
βοηθητική θερμοκρασία-40c

MENOY ΕΝΑΥΣΗΣ

Θερμοκρασία καυσαερίων ON-58c
Θερμοκρασία καυσαερίων OFF-53c
Διάρκεια προέναυσης-50sec
Διάρκεια έναυσης 900sec
Διάρκεια φλόγας ΟΝ-320sec[/center]

Να προσθέσω πως έχω την εντύπωση ότι έχω άκαυστα πέλλετ.Δεν ξέρω αν είναι πολλά η λίγα,παρακάτω παραθέτω σχετική φωτογραφία.Ο λέβητας είναι τοποθετημένος σε υπόγειο(λεβητοστάσιο) εργατικών κατοικιών και τροφοδοτεί διαμέρισμα 100 τετραγωνικών 2 ορόφους πιο πάνω.Το νερό δηλαδή κάνει μια διαδρομή 20-25 μέτρων μέχρι να φτάσει στα σώματα.Οι σωλήνες είναι καλά μονωμένοι αλλά δεδομένου την κακή ποιότητα κουφωμάτων και οικοδομής συν του ότι είναι βορεινό και σε σχετικό υψόμετρο (300 μέτρα) βελάζει για να μας ζεστάνει.Μέχρι πέρσι είχα λέβητα πετρελαίου και ξοδεύαμε περίπου 1800-2000 ευρώ ανάβοντας από τις 17:00 μέχρι τις 23:00 τις καθημερινές και σχεδόν όλες τις ώρες το Σαββατοκύριακο.Τώρα επειδή έχουμε νέο μέλος στην οικογένεια υπολόγισα πως θα χρειαζόμουν πάνω από 3500 ευρώ γιατί πρέπει να καίει όλο το εικοσιτετράωρο.Έτσι αγόρασα τον λέβητα πέλλετ με τον οποίο προς το παρόν καίω περίπου 2 σακιά την ημέρα (30 κιλά-καίει 24 ώρες).Οι θερμοκρασίες όμως είναι σχετικά ψηλές για την εποχή (περιοχή Θεσσαλονίκης 10 με 16 βαθμούς) και αναρωτιέμαι αν καίω πολλά.Γι αυτό και ζητάω την βοήθειά σας μήπως υπάρχει κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις.Και 20 ευρώ τον μήνα να γλυτώσω είναι θέμα αυτήν την περίοδο γιατί με την μπέμπα και με την γυναίκα να μην δουλεύει δυσκολευόμαστε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.


Καλημέρα και από μένα.
Ζεστένουμε τα ίδια τετραγωνικά σε παραλήσιες καιρικές και γεωγαρφικές συνθήκες (Κιλκίς), με τη διαφορά στη μόνωση που στην περίπτωσή μου είναι πολύ καλή και στη μονάδα που εγώ έχω την 21 KW που είναι υπέρ αρκετή.
Οι ρυθμίσεις σου μου φαίνοντα σε πρώτη ανάγνωση καλές (εργοστασιακές) και μάλλον ο αέρας στη μέγιστη ίσως θέλει λίγο κατάβασμα ανάλογα με την ποιότητα πέλλετ που καις. Δεν προλαβαίνω τώρα να δω αναλυτικά όλες τις ρυθμίσεις σου αλλά θα το ψάξω και θα σου πώ.
Πές μας όμως σε παρακαλώ και για το ελκυσμό της καμινάδας και για τη μάρκα πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.356 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ