γνώμες για αγορά λέβητα πελλετ pelletech 25

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #158768 από thomas
Σταθη,αυτα τα 1600 ευρω για ποιον λεβητα-καυστηρα αφορουν;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #158769 από etsa67
1 φερολι καυστηρασ 680 ευρω και μαντεμενιοσ λεβητασ 35 kw στα 550 =1230 + 400 εργασια παρελκομενα=1630 και λειτουργει και με φθηνο βιομηχανικο πελλετ και προσοχη βαζεισ χερι ευκολα και σημανικα αποδοτικοτερη καυση λογω τησ οριζοντιασ φλογασ. πολλοι θα σου πουν βγαζει βλαβεσ αλλα εγω σου λεω οτι αν το σεταρεισ καλα απο την αρχη δεν θα αντιμετωπισεισ το παραμικρο.
αλλη επιλογη ειναι ο οκταγκον με λεβητα κεπλερ στα 1600+400 εργασια. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΙΛΟΓΕΣ απλα με αυτα τα διαιρουμενου τυπου που λειτουργουν πιο επαγγελματικα τα λειτουργεισ και τα ελεγχεισ ακομη και ασυ με ανετη προσβασιμοτητα. Δεν ξερω αν με καταλαβεσ.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #158785 από triumph1850
Καλά τα λες φίλε μου αλλά δεν έχουν όλοι τις ίδιες γνώσεις όποτε ΆΜΑ δεν υπάρχει άνθρωπος να στο ρυθμίσει στην περιοχή σου τι να το κάνεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #158789 από etsa67
Πού μένεις?
Τι νομίζεις ότι αν πάρεις λέβητα κόμπακτ δεν θα πρέπει να ρυθμίζεις σε κάθε αλλαγή πέλλετ?
Όταν λειτουργείς λέβητα ξύλου με καυστήρα πέλλετ θα χρειάζεται κάθε μήνα καθάρισμα καυστήρας και λέβητας με κόμπακτ θα χρειάζεσαι κάθε ημέρα.
Με καυστήρα πέλλετ μπορείς να καίς ότι γουστάρεις ακόμη και πέλλετ από άχυρο των 120 ευρώ δεν σου λέει τίποτα αυτό.
Ακόμα μου γράφεις ότι θα πρέπει να έχεις γνώσεις για ρυθμίσεις.
Ο μάστορας που θα σου επιλέξει αλλά και θα σου κάνει την εγκα/ση θα πρέπει να γνωρίζει τη λειτουργία του κύκλου λειτουργίας του ξύλου σε πελλέτες και να σου προσφέρει τον πρώτο χρόνο τεχνική υποστήριξη σε οποιαδήποτε ανωμαλία δεν μπορεί κάποιος θα υπάρχει αλλά το μηχάνημα με λέβητα και καυστήρα έχει έυκολη προσβασιμότητα απλότητα επαγγελματική φιλοσοφία και έχει κατασκευαστεί στη λογική να ΄καίει αρκετά από τα διαθέσιμα καύσιμα ποικίλης ποιότητας.
Αλλά αν εσύ ο ίδιος διαβάσεις το μάνιουαλ και ασχοληθείς κάμποσο το πρώτο καιρό θα τα καταφέρεις καλύτερα από όλους τους τεχνικούς.
Εμείς από εδώ θα σου παρέχουμε με ότι γνώσεις διαθέτουμε τα μέγιστα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #158793 από dimospsy
Επειδή είμαι κάτοχος κόμπακτ λέβητα θέλω να πω ότι δεν τον καθαρίζω κάθε μέρα...
Τουλάχιστον 3-4 μέρες θέλει καθάρισμα.
Δεν έχω πειράξει ποτέ τις ρυθμίσεις.εχω ακόμη της μανισιες από την εταιρία .
Και έχω κάψει 5-6 διάφορα Πελλετ.
Από μάπα μέχρι και το καλύτερο χωρίς προβλημτα .

Τώρα όσο για το μέγεθος του σιλό ναι θα συμφωνήσω δεν είναι όσο θα το ήθελα πέρνει με το ζόρι 2,5 τσουβαλια.

Πάντα φιλικά και μιλάω για τον δικό μου λέβητα γιατί δ ν ξέρω αν οι άλλοι κόμπακτ θέλουν καθάρισμα κάθε μέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #158801 από etsa67
Οχι δεν θελουν αλλα καθε 3-4 ημ ειναι αρκετη ασχολια για να σε ταλαιπωρει. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΛΕΒΗΤΑ ΞΥΛΟΥ με σχετικα μεγαλο σταχτοδοχειο λογικα θα γεμισει σε καθε τονο αν λοιπον καισ πελλετ ποιοτητασ β με σταχτη 3% σημαινει οτι το βαροσ θα ειναι 30 κιλα σε καθε τονο και ο ογκοσ τησ θα ξεπερναει 45 λιτρα περιπου 3 με 3,5 σακια πελλετ. υπαρχουν λεβητεσ με τετοιο ογκο σταχτοδοχειου. αν ομωσ το πελλετ εχει 0,7 % σταχτη σημαινει οτι στο σταχτοδοχειο θα συσσωσερευτει 7 κιλα η 15 λιτρα σταχτη. Εγω εχω κανει τετοιεσ μετρησεισ στα 300 κιλα με πελλετ πανω απο 3% σταχτη και στο τελοσ μαζευε 1,7 σακια βαρουσ 12,5 κιλα σταχτη. με 1 καθαρισμα. τι θα κανεισ καθε 3 ημ καθαρισμα ειναι βασανιστηριο. μου θυμιζει ξυλολεβητα. καθε μηνα και πολυ ειναι η καθε τονο αντε καθε 500 κιλα. οχι πιο συχνα με τιποτα δεν πρεπει να χανει κανεισ τον χρονο του με αυτο. φτανει το γεμισμα του σιλο και το κουβαλημα τω σακιων.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ