ποιο λεβητα pellet?

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157302 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα ποιο λεβητα pellet?
Σταθη ειναι απλο...τα kw ειναι τα ιδια οτι καυσιμο κι αν χρησιμοποιουμε.

Δωσε μου σε ενα μηχανολογικο φορουμ μια διαφορετικη απαντηση...δεν ειναι τυχαιο πως ολοι οι μηχανολογοι συμφωνουν πανω σε αυτο
30kw με πετρελαιο...30 και με αεριο...30 και με ξυλα...30 και με πελλετ...30 και με πυρινικα.

Οσο για την εμπειρια χωρις να θελω να σε προσβαλω κι εγω την εχω και με το παραπανω.
Και οχι Νοτια Ελλαδα σε Ευβοια και θερμοτερες περιοχες ετσι;;;
Εχει σημασια που ζεσταινει ο λεβητας (και η αξια των kw) και το τοπικο κλιμα...αλλο πχ Κρητη και αλλο Μακεδονια.

Εχω πολλα παραδειγματα σε ορεινη Χαλκιδικη Αρναια - Στανο κτλ με 30kw ξυλολεβητες (οι πετρελαιου ηταν μεγαλυτεροι ;) ) που ζεσταινω 250τμ για πλακα και με μεγαλη ευκολια και θερμοκρασιες καυσαεριων στα μηχανηματα 150 εως 200 βαθμων με καυση ξυλων σε φουλ ισχυ...εδω και χρονια.
Εχω παραδειγματα στο Καιμακτσαλαν με πελλετολεβητες 30kw που ξεχνανε να σβησουν και τα καυσαερια σε φουλ ισχυ ειναι απο 110 εως 160 βαθμους.
40 καθετα ελατηρια εγγυωνται για την αποδοση αυτη και δεν ειναι μονο αυτα...
Το ιδιο σε Καστορια - Γρεβενα που εχω εγκαταστησει μηχανηματα.
Σιγουρα δεκαδες μηχανηματα δεν ζεσταινουν κατα τυχη τα σπιτια και κυριως με οικονομια

Εχεις την αποψη σου και ειναι σεβαστη, ομως καποιοι μεταξυ τους και εγω εχω την δικη μου.

Ολα ειναι θεμα μηχανηματος και οχι προτεινομενες αλχημειες αυξησεως ισχυος.

Ενα μηχανημα διαμαντι ειναι διαμαντι και δεν κρυβεται οτι και να γινει...
Αντιθετα ενα μαιμου διαμαντι θα κανει οτι μπορει για να αποδειξει οτι αξιζει.

Για μενα ειναι so simple...οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157305 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα ποιο λεβητα pellet?

χρηστος8 έγραψε: Σταθη ειναι απλο...τα kw ειναι τα ιδια οτι καυσιμο κι αν χρησιμοποιουμε.

Δωσε μου σε ενα μηχανολογικο φορουμ μια διαφορετικη απαντηση...δεν ειναι τυχαιο πως ολοι οι μηχανολογοι συμφωνουν πανω σε αυτο
30kw με πετρελαιο...30 και με αεριο...30 και με ξυλα...30 και με πελλετ...30 και με πυρινικα.

Οσο για την εμπειρια χωρις να θελω να σε προσβαλω κι εγω την εχω και με το παραπανω.
Και οχι Νοτια Ελλαδα σε Ευβοια και θερμοτερες περιοχες ετσι;;;
Εχει σημασια που ζεσταινει ο λεβητας (και η αξια των kw) και το τοπικο κλιμα...αλλο πχ Κρητη και αλλο Μακεδονια.

Εχω πολλα παραδειγματα σε ορεινη Χαλκιδικη Αρναια - Στανο κτλ με 30kw ξυλολεβητες (οι πετρελαιου ηταν μεγαλυτεροι ;) ) που ζεσταινω 250τμ για πλακα και με μεγαλη ευκολια και θερμοκρασιες καυσαεριων στα μηχανηματα 150 εως 200 βαθμων με καυση ξυλων σε φουλ ισχυ...εδω και χρονια.
Εχω παραδειγματα στο Καιμακτσαλαν με πελλετολεβητες 30kw που ξεχνανε να σβησουν και τα καυσαερια σε φουλ ισχυ ειναι απο 110 εως 160 βαθμους.
40 καθετα ελατηρια εγγυωνται για την αποδοση αυτη και δεν ειναι μονο αυτα...
Το ιδιο σε Καστορια - Γρεβενα που εχω εγκαταστησει μηχανηματα.
Σιγουρα δεκαδες μηχανηματα δεν ζεσταινουν κατα τυχη τα σπιτια και κυριως με οικονομια

Εχεις την αποψη σου και ειναι σεβαστη, ομως καποιοι μεταξυ τους και εγω εχω την δικη μου.

Ολα ειναι θεμα μηχανηματος και οχι προτεινομενες αλχημειες αυξησεως ισχυος.

Ενα μηχανημα διαμαντι ειναι διαμαντι και δεν κρυβεται οτι και να γινει...
Αντιθετα ενα μαιμου διαμαντι θα κανει οτι μπορει για να αποδειξει οτι αξιζει.

Για μενα ειναι so simple...οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια


Ωραίος ρε φίλε! Μπράβο

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157306 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα ποιο λεβητα pellet?
Έτσι είναι Βαλάντη το μεγάλο θα το κάνεις να καίει λίγο.
Δεν ξέρω αν θα πρέπει να τα γράψω αναλυτικότερα για να το καταλάβεις.
Ο λέβητας ξύλου επειδή δεν έχει πιεστική καύση λειτουργεί με υποπίεση.
Το ξύλο αποδίδει 8-12 kw/m2 στη καύση του.
Αν έχεις 35kw se σώματα / 10 k 3,5 m2 χωρίς προσαύξηση. Ο 40 kw burnit δεν έχει 3,5 μ2 παρά μόνο 2,1 μ2 και αν διαπιστώσεις την ενεργητική θα δείς ότι δεν έχει ούτε 1,9 μ2.
Ο Φρολίνγκ στην ισχύ 40 kw είναι γαιδούρι.
Ο 40 άρης έχει επιφ. περίπου 3,6 μ2 ο πυρολυτικός του.
Ο astra -gas 50 kw 3,9 καθαρή.
Ξέρεις γιατί είναι καθαρή ?
Γιατί η φλόγα χτυπάει με την ίδια ένταση (σαρώνει) την κάθε επιφάνεια του λέβητα που έχει νερό, με τα μέγιστα των θερμοκρασιών. ένας απλός λέβητας με κάθετη φλόγα δεν φορτίζει το ίδιο όλες τις επιφάνειες λόγω του ότι η ένταση της είναι προς τα πάνω. λόγω της υποπίεσης τα καυσαέρεια έλκονται σε τούμπα που παρουσιάζουν περισσότερο τράβηγμα από άλλα που δεν έχουν.
Αλλά το παιχνίδι της εκμετάλλευσης διαμορφώνεται στον θάλαμο καύσης. Αν αυτός έχει μικρή επιφάνεια και δεν προλαβαίνει η καύση να πραγματοποιηθεί λόγω της υποπίεσης αυτή δεν γίνεται γρήγορα και αφήνει κατάλοιπα και θερμότητα στη καμινάδα. Στον πετρελαιολέβητα λόγω της υπερπίεσης η καύση γίνεται γρήγορα και δίνει τα μέγιστα των θερμοκρασιών στον θάλαμο. Σάν αντιτιμο δημιουργούμε μεγάλο θάλαμο καύσης για να πραγματοποιηθείς και η <αργή καύση> και να προλάβει να δώσει τα περισσότερα και στα τούμπα.
Δεν ξέρω αν κατάλαβες.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157311 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα ποιο λεβητα pellet?

etsa67 έγραψε: Έτσι είναι Βαλάντη το μεγάλο θα το κάνεις να καίει λίγο.
Δεν ξέρω αν θα πρέπει να τα γράψω αναλυτικότερα για να το καταλάβεις.
Ο λέβητας ξύλου επειδή δεν έχει πιεστική καύση λειτουργεί με υποπίεση.
Το ξύλο αποδίδει 8-12 kw/m2 στη καύση του.
Αν έχεις 35kw se σώματα / 10 k 3,5 m2 χωρίς προσαύξηση. Ο 40 kw burnit δεν έχει 3,5 μ2 παρά μόνο 2,1 μ2 και αν διαπιστώσεις την ενεργητική θα δείς ότι δεν έχει ούτε 1,9 μ2.
Ο Φρολίνγκ στην ισχύ 40 kw είναι γαιδούρι.
Ο 40 άρης έχει επιφ. περίπου 3,6 μ2 ο πυρολυτικός του.
Ο astra -gas 50 kw 3,9 καθαρή.
Ξέρεις γιατί είναι καθαρή ?
Γιατί η φλόγα χτυπάει με την ίδια ένταση (σαρώνει) την κάθε επιφάνεια του λέβητα που έχει νερό, με τα μέγιστα των θερμοκρασιών. ένας απλός λέβητας με κάθετη φλόγα δεν φορτίζει το ίδιο όλες τις επιφάνειες λόγω του ότι η ένταση της είναι προς τα πάνω. λόγω της υποπίεσης τα καυσαέρεια έλκονται σε τούμπα που παρουσιάζουν περισσότερο τράβηγμα από άλλα που δεν έχουν.
Αλλά το παιχνίδι της εκμετάλλευσης διαμορφώνεται στον θάλαμο καύσης. Αν αυτός έχει μικρή επιφάνεια και δεν προλαβαίνει η καύση να πραγματοποιηθεί λόγω της υποπίεσης αυτή δεν γίνεται γρήγορα και αφήνει κατάλοιπα και θερμότητα στη καμινάδα. Στον πετρελαιολέβητα λόγω της υπερπίεσης η καύση γίνεται γρήγορα και δίνει τα μέγιστα των θερμοκρασιών στον θάλαμο. Σάν αντιτιμο δημιουργούμε μεγάλο θάλαμο καύσης για να πραγματοποιηθείς και η <αργή καύση> και να προλάβει να δώσει τα περισσότερα και στα τούμπα.
Δεν ξέρω αν κατάλαβες.


Και κατάλαβα και δεν κατάλαβα.. Κοίτα , στους υπολογισμούς όλα φαίνοντα σωστά έτσι όπως τα περιγράφεις απλά εγώ στην πράξη διαπιστώνω άλλα. Όπως κι εσύ μου λες οτι βλέπεις τα αντίθετα απο τα δικά μου. Δεν θα επιμείνω , απλά προσωπικά δεν θα ξαναεπέλεγα μεγάλο λέβητα όπως λες διπλάσιο κιόλας για 3 λόγους :
1. Είναι σίγουρα ακριβότερος απο αυτόν που πραγματικά χρειάζομαι
2. Εχω διαπιστώσει οτι με τέτοιον ειχα τεράστια κατανάλωση
3. Καίμε ξύλα εδώ και 20 χρόνια ,απο πιτσιρικάς , εγώ τα έκοβα στο βουνό και στα χωράφια , οπότε ξέρω πόσο καίω και ξέρω και τι οικονομία έκανα τότε και τώρα.

Με την ευκαιρία να γνωστοποιήσω οτι υπάρχει και λέβητας πετρελαίου ισχύος 70kw Fontecal Βasic 70 . Αυτός που μας τον έβαλε τον επέλεξε κιόλας και τον εβγαλε διπλάσιο για να πηγαίνει ντεμεκ πιο άνετα. Φίλε Στάθη , αυτός καίει 7 λίτρα την ώρα και τον έκαψα μόνο 2 σεζόν. 4000 λιτρα ανά σεζόν !!
Τον έχω και αγγελία εδώ στο energ μπας και τον θέλει κανένας και μου αδειάζει την γωνιά. Η τιμή θα είναι συμβολική μαζί με πλαστική δεξαμενή 1000λ.

Γιαυτό σου λέω , εγώ τουλάχιστο χόρτασα απο μεγάλους λέβητες και ευχαριστώ, άλλο δεν θα πάρω...

Φιλικά ,
Βαλάντης

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157314 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα ποιο λεβητα pellet?
μισες αληθειες :)
για οσους κανουν τρελες οικονομιες με μικροτερης ισχυος λεβητες
ενας λεβητας με 90% πχ αποδοση μετα απο 20 χρονια θα εχει ουτε 80
ενας λεβητας πελλετ συνηθως εχει καλυτερη αποδοση σε χαμηλοτερη ισχυ οχι σημαντικα ισως αλλα εχει
το κυριοτερο ...μια και κατα κυριο λογο οι συγκρισεις γινονται με παλιους αφημενους στην τυχη τους πετρελαιολεβητες ...ενω στα καινουρια και θερμαστες γιναμε και καμμια αντισταθμιση βαλαμε και καμμια παραπανω μονωση ειτε σε σπιτια ειτε σε καμιναδες σωληνωσεις κλπ κλπ
απλα ολα ειναι θεμα σωστης διαστασολογησης και μελετης και φυσικα μηχανηματος μια κι ενα μη πιστοποιημενο η εστω μη υπολογισμενο που λεει 3ο κβ μπορει ναναι και 20 αλλα κανεις δεν το ξερει ουτε ο κατασκευαστης του
δυστυχως απο την υπερδιαστασολογηση των τεχνιτων πεσαμε στην υποδιαστασολογηση των εμπορων και πολλοι κλαψαν φετος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157325 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα ποιο λεβητα pellet?

dimlyk έγραψε: μισες αληθειες :)
για οσους κανουν τρελες οικονομιες με μικροτερης ισχυος λεβητες
ενας λεβητας με 90% πχ αποδοση μετα απο 20 χρονια θα εχει ουτε 80
ενας λεβητας πελλετ συνηθως εχει καλυτερη αποδοση σε χαμηλοτερη ισχυ οχι σημαντικα ισως αλλα εχει
το κυριοτερο ...μια και κατα κυριο λογο οι συγκρισεις γινονται με παλιους αφημενους στην τυχη τους πετρελαιολεβητες ...ενω στα καινουρια και θερμαστες γιναμε και καμμια αντισταθμιση βαλαμε και καμμια παραπανω μονωση ειτε σε σπιτια ειτε σε καμιναδες σωληνωσεις κλπ κλπ
απλα ολα ειναι θεμα σωστης διαστασολογησης και μελετης και φυσικα μηχανηματος μια κι ενα μη πιστοποιημενο η εστω μη υπολογισμενο που λεει 3ο κβ μπορει ναναι και 20 αλλα κανεις δεν το ξερει ουτε ο κατασκευαστης του
δυστυχως απο την υπερδιαστασολογηση των τεχνιτων πεσαμε στην υποδιαστασολογηση των εμπορων και πολλοι κλαψαν φετος


Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω αδερφέ
Δεν μιλάμε για μικρότερης ισχύος λέβητες απο αυτό που απαιτείται , αλλά για σωστά διαστασιολογημένους και ποτέ διπλάσιους. Αντε ένα 15-20 % ίσως ισχυρότερους. Εκεί ναι , κάνεις οικονομία.
Πες μου σε παρακαλώ γιατί ένας ξυλολέβητας μετά απο 20 χρόνια αν τον καθαρίζεις,χάνει την απόδοση του? Να είναι κινητήρας εσωτ. καυσης το κατανοώ , το ξυλοκάζανο όμως γιατί? Με την ίδια λογική χάνει απόδοση και η ψησταριά μου? Άλλο αν τρυπήσει ή πάθει βλάβη..εκεί συμφωνώ
Στην δική μου περίπτωση υπήρχαν όλα (θερμομόνωση -κουφώματα κτλ) και με τον παλιό μεγάλο λέβητα. Σωστός ο Στάθης με τις μεγάλες επιφάνειες στους εναλλάκτες , απλά αυτό μεταφράζεται και σε περισσότερα ξύλα / ημέρα για να επιτύχεις την εναλλαγή και την απόδοση,όλα είναι θέμα του μηχανήματος, που και πάλι χωρίς δοχείο αδρανείας , πάει στράφη.. Εγώ καίω τουλάχιστο λιγότερα ξυλα αφού πριν το 2013 αγόραζα 40 χκμ χύδην και τώρα αγοράζω 30χκμ για το ίδιο σπίτι, τα ίδια ακριβώς πράγματα, μόνο με την αλλαγή λέβητα. Τίποτε περισσότερο , τίποτε λιγότερο. Που και ο λέβητάς μου μην νομίζεις είναι τίποτα OPOP -Baronen- Τhermostahl , ένα Ρουμάνικο ξυλοκάζανο με 21 καθετους φλογοαυλούς της κακιάς ώρας είναι.. Αν είχα πιο καλό μηχάνημα και δοχείο σίγουρα θα ήμουν και καλύτερα.
Το παν είναι τι αποδεικνύεται στην πράξη και δεν είμαι ο μόνος που το ισχυρίζεται..
Εσύ τί λέβητα έχεις και σε πια περιοχή βρίσκεσαι?

Φιλικα,
Βαλάντης

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ